Piłka Nożna

O Stali Rzeszów słów kilka

Już dzisiaj o 12:40 ełkaesiacy zagrają o fotel lidera Fortuna 1 ligi. „Rycerze Wiosny” zmierzą się na Podkarpaciu z beniaminkiem – Stalą Rzeszów, która start sezonu ma bardzo przeciętny. Zapraszamy do naszego cyklu „Słów kilka”, w którym znajdziecie pigułkę informacji o dzisiejszym rywalu biało-czerwono-białych.

O zespole

Stal została założona w listopadzie 1944 roku. W sezonie III ligi 1956 Stal awansowała do II ligi 1957. Po kilku latach występów na tym szczeblu w edycji II ligi 1962 dnia 21 czerwca 1962 drużyna awansowała do I ligi. Od tego czasu Duma Rzeszowa grała w I lidze, zdobyła Puchar Polski oraz dotarła do II rundy Pucharu Zdobywców Pucharów.  W 2012 roku powstała spółka akcyjna, która przejęła Zakładowy Klub Sportowy. Stal w sezonie 2021/22 awansowała do Fortuna I Ligi, po świetnym sezonie w eWinner II lidze, kiedy to zdobyli 77 punktów, zajmując na koniec sezonu 1 miejsce.

Daniel Myśliwiec przed spotkaniem z Hutnikiem Kraków - Stal Rzeszów

Trener

Daniel Myśliwiec swoją pierwszą trenerską pracę zanotował w A-klasowym klubie Strzelec Frysztak. Pełnił tam rolę grającego trenera i udało mu się z 1. miejsca awansować do klasy okręgowej. Po udanej przygodzie we Frysztaku, Myśliwiec postanowił o wyjeździe do Warszawy. Tam rozpoczął staż w FCB Escola Varsovia oraz wolontariat w akademii Legii. Jego celem był ten drugi klub, dlatego to tam dalej się rozwijał. Przez pięć lat pracował w akademii Legii, przechodząc kolejne szczeble młodzieżowej piłki i nabierając coraz większego doświadczenia. Prace pierwszego trenera w Stali rozpoczął zimą 2020. Przez ten czas trener z Jasła zdołał wywalczyć ze Stałą pierwszy po 20 latach awans do I ligi.

Ostatni mecz

Na pierwszego gola nie czekaliśmy długo – szczęście uśmiechnęło się do Chojniczanki. W trzeciej minucie, pierwszego gola strzelił Tomasz Mikołajczak. Asystował Kamil Mazek. Stal rozpoczęła walkę i doprowadziła do remisu. W 5. minucie Sadłocha wyrównał wynik, a asystę zaliczył Bartłomiej Poczobut. Pierwsza połowa skończyła się wynikiem 1:1. W drugiej nie strzelona została żadna bramka mimo wyraźnej przewagi Stali.

Transfery wychodzące

• Eryk Galara – pomocnik (Czarni Połaniec)
  • Kacper Myszoglad – napastnik (Stal Stalowa Wola)
  • Kacper Wazny – Bramkarz (Wisłoka Dębica)
  • Damian Kostkowski – obrońca (Kotwica Kołobrzeg)
  • Rafal Maciejewski – napastnik (Legia Warszawa II)
  • Mariusz Slawek – napastnik (Górnik Polkowice)

Transfery przychodzące

• Kacper Sadlocha – napastnik (Stal Mielec)
  • Bartosz Wierzchowski – Bramkarz (Wólczanka)
  • Ramil Mustafaev – obrońca (Legia Warszawa)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Do pierwszego starcia między Łódzkim Klubem Sportowym a Stalą Rzeszów doszło dawano temu, w sezonie 1962/63. Spotkań wygranych mają tyle samo oby dwa zespoły – 4, a aż w 8  padał remis. Historia meczów ŁKS-u ze Stalą jest dość odległa, gdyż mecze oficjalne były rozgrywane między rokiem 1962 a 1976. W ostatnim pojedynku w Rzeszowie, 1:0 zwyciężyli łodzianie.

Bramka: Prokić 59′

Skład ŁKS: Dawid Arndt – Kamil Dankowski, Maciej Dąbrowski, Nacho Monsalve, Bartosz Szeliga, Vladyslav Okhronchuk, Michał Trąbka, Mateusz Kowalczyk, Pirulo, Bartosz Biel, Nelson Balongo. (II połowa): Michał Kołba – Marcel Wszołek, Mieszko Lorenc, Dieter Reynders (70, Oskar Koprowski), Adam Marciniak, Jan Kuźma, Dawid Kort, Damian Nowacki, Javi Moreno, Kelechukwu Ibe-Torti (85, Jakub Romanowicz), Piotr Janczukowicz.

Statystyki

Za Stalą Rzeszów 5 kolejek ligowych oraz jedno spotkanie w Pucharze Polski. Rywalami w Fortuna 1 lidze byli Chrobry głogów, Puszcza Niepołomice, Górnik Łęczna, Ruch Chorzów oraz Chojniczanka Chojnice, z kolei w Fortuna Pucharze Polski „Stalowcy” podejmowali Pogoń Grodzisk Mazowiecki (III liga).

Rzeszowianie w lidze wygrali jak dotąd jedno spotkanie 1:0, które rozgrywali na swoim terenie, a bramkę na wagę trzech punktów strzelił młodzieżowiec – Dominik Marczuk. Nasjskutecznienjszym zawodnikiem rywali ŁKS-u jest Dawid Olejarka, który strzelił 3 bramki (2 w 1 lidze oraz 1 w Pucharze Polski).