O Arce słów kilka

Przed Łódzkim Klubem Sportowym stoi ważny wyjazd do Gdyni. W przypadku zwycięstwa lub remisu Rycerzy Wiosny, w tym spotkaniu, spełni się marzenie każdego ełkaesiaka o powrocie do elity! W oczekiwaniu na to niezwykłe wydarzenie, w ramach naszego stałego cyklu, możecie już teraz dowiedzieć się kilku rzeczy o naszym piątkowym rywalu.

O zespole

Morski Związkowy Klub Sportowy Arka Gdynia to kontynuator tradycji sportowych zrzeszeń K.S Gdynia, K.S. Kotwica czy RKS Arka, których historia sięga do 1929 roku i ten rok uznaje się też za oficjalną datę założenia klubu. Od lat 50. aż do dzisiaj, dużą część swojej historii „Arkowcy” spędzili na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych (w dzisiejszej I Lidze rozgrywają 33. sezon, zaś w Ekstraklasie rozegrali 16 sezonów).

Największe sukcesy Arki to dwukrotne zdobycie Pucharu Polski (1979 i 2017 rok), dwukrotne zdobycie Superpucharu Polski (2017 i 2018), bycie dwukrotnie finalistą Pucharu Polski (2017/18 i 2020/21), a także dwukrotne reprezentowanie kraju w europejskich pucharach – Puchar Zdobywców Pucharów w sezonie 1979/80 oraz w eliminacjach Ligi Europy 2017/18.

Trener Arki Gdynia po trzech latach zaczął od porażki. Przegrał bitwę, a nie wojnę?

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Trener

Trener Wieczorek może pochwalić się największą liczbą spotkań w roli szkoleniowca w klubie, w którym rozpoczynał swoją karierę trenerską – Odrze Wodzisław. Poprowadził drużynę w 101 meczach, wszystkie na najwyższym poziomie rozgrywkowym – Ekstraklasie. Ważną rolę odegrał również w tegorocznym półfinaliście Pucharu Polski, KKS Kalisz. Pod jego wodzą miejscowy KKS od 2019 do 2021 roku rozegrał 71 spotkań, awansując do 2. Ligi i dochodząc do finału baraży. W rundzie jesiennej obecnego sezonu, Wieczorek prowadził Polonię Bytom, osiągając średnio 2,18 punktu na mecz. Trener podpisał umowę do czerwca, obejmując tym samym drużynę do końca sezonu.

Ostatni mecz

W meczu pomiędzy Arką a Chojniczanką pierwsza bramka padła już na początku. To Karol Czubak jako pierwszy wpisał się na listę strzelców, otwierając wynik spotkania dla faworyta – Arki. Niebawem po nim, Oleksandr Azatskyi podwyższył prowadzenie. Po przerwie „Arkowcy” kontynuowali swoją dominację i Mateusz Stępień zdobył trzeciego gola dla swojej drużyny. Jednak w ostatnich 20 minutach to Chojniczanka pokazała świeżą energię i po faulu honorowego gola z rzutu karnego strzelił Szymon Skrzypczak.

Mimo że Arka kończyła mecz z 10 zawodnikami na boisku, to Chojniczanka nie miała nawet matematycznych szans na utrzymanie się w Fortuna 1. Lidze już przed tym spotkaniem. Grała głównie o honor, podczas gdy Arka miała większe cele do osiągnięcia, walcząc o utrzymanie szóstego miejsca w tabeli, które zapewniłoby im udział w barażach o ekstraklasę.

Transfery wychodzące

• Christian Alemán – pomocnik (SD Aucas)
  • Mateusz Kuzimski – napastnik (Radunia Stężyca)
  • Haris Memić – obrońca (SV Excelsior ’31)
  • Kornel Przyborowski – pomocnik (KP Starogard Gdański)
  • Marcel Ziemann – obrońca (Zagłębie Sosnowiec)

Transfery przychodzące

• Ołeksandr Azaćkyj – obrońca (Dinamo Batumi)
  • Modou Camara – obrońca (Hawks FC)
  • Dawid Gojny – obrońca (Zagłębie Sosnowiec)
  • Luan Capanni – napastnik (CF Estrela da Amadora)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Pierwsze pojedynki Łódzkiego Klubu Sportowego z Arką Gdynia w lidze sięgają końcówki lat 60-tych. W sezonie 1969/70 łodzianie spotkali się z zespołem z Pomorza w II lidze.

Bilans meczów ligowych ŁKS – Arka:

Mecze: 41

Wygrane ŁKS: 13

Remisy: 10

Wygrane Arki: 18

Bramki: 45-33 na korzyść Arki

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Arką Gdynia

30 października 2022: Fortuna 1. Liga

ŁKS Łódź – Arka Gdynia  3:1

Bramki: Haydary 2′, Nacho 36′, Szeliga 65′, Jurić 90+4′

Skład ŁKS: Aleksander Bobek – Kamil Dankowski, Nacho Monsalve, Adam Marciniak, Artemijus Tutyskinas, Vladyslav Okhronchuk, Damian Nowacki (46′ Oskar Koprowski), Michał Trąbka (74′ Dawid Kort), Pirulo (90′ Bartosz Biel), Piotr Janczukowicz (74′ Stipe Jurić), Nelson Balongo (45′ Bartosz Szeliga).

Statystyki

Dla gdynian jest to dość ciężki sezon, patrząc na ich ambicje awansu do Ekstraklasy. W tym momencie „Arkowcy” mają na koncie trzynaście zwycięstw, osiem remisów i jedenaście porażek. W sumie zespół z Pomorza zdobył 54 bramki, a stracił ich 42.

Najlepszym strzelcem Arki w lidze jest Karol Czubak, z aż 21 trafieniami na koncie. Drugi w tym zestawieniu Omran Haydary zdobył ich 9, a zamykający podium Hubert Adamczyk trafił do siatki 7 razy.

Jeśli chodzi o kreację okazji do strzelenia bramek, najlepsi w tym aspekcie są Sebastian Milewski oraz Janusz Gol, którzy w tym sezonie ligowym zanotowali po 5 asyst. Dalej rywalizacja w zespole z Gdyni jest wyrównana, bo po 4 ostatnie podania mają Skóra i Haydary, a podium zamykają Czubak, Adamczyk, Stępień, Marcjanik oraz Żebrowski, którzy mają po 3 asysty.

Przewidywana jedenastka

Foto: ŁKS Łódź / Cyfrasport