Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

O Puszczy Niepołomice słów kilka

Już dzisiaj wieczorem, o 20:30 ełkaesiacy zagrają u siebie na stadionie Władysława Króla spotkanie z Puszczą Niepołomice, która start sezonu ma niezwykle imponujący. Zapraszamy do naszego cyklu „Słów kilka”, w którym znajdziecie pigułkę informacji o dzisiejszym rywalu biało-czerwono-białych

O zespole

Wiosną 1923 roku z inicjatywy burmistrza Wimera oraz kilku innych osób, założono klub sportowy o nazwie „Niepołomianka”. Kilka miesięcy później, powstaje „Puszcza”, która była z kolei inicjatywą społeczności Żydowskiej Niepołomic. Klub wówczas przetrwał tylko do 1926 roku. Po II wojnie światowej zdecydowano się reaktywować „Puszczę”. Aż do połowy lat ‘90. oficjalną nazwą klubu był Ludowy Zespół Sportowy „Puszcza”, wówczas patronat nad drużyną przejął Urzęd Miasta i Gminy, zmieniając oficjalny szyld na: Miejski Klub Sportowy „Puszcza” Niepołomice.

Drużyna z Niepołomic do 2010 roku  grała zazwyczaj na czwartym, piątym lub nawet szóstym poziomie rozgrywek. Jednak od sezonu 2010/11 budowała swoją pozycję, co zaowocowało awansem w 2013 roku na zaplecze ekstraklasy. Niestety ten sezon zakończył się jednak dla nich spadkiem do II ligi, w którym spędzili 3 sezony. Powrót na zaplecze ekstraklasy nastąpił w sezonie 2017/2018. Wtedy Puszcza Niepołomice zanotowała, także największy sukces w historii klubu – ćwierćfinał Pucharu Polski, w którym odpadła z  Pogonią Szczecin 1:2.

Tomasz Tułacz przedłużył umowę z Puszczą Niepołomice. To najdłużej pracujący trener w Polsce

Trener

Jest wychowankiem Stali Mielec, Ogółem rozegrał w Stali 171 meczów ligowych  zdobywając 17 bramek, 12 meczów w Pucharze Polski oraz 2 mecze w Pucharze Intertoto.. Był także podstawowym graczem w olimpijskiej reprezentacji Janusza Wójcika do rozpoczęcia eliminacji do IO’92. W 2006 przez kilka miesięcy był trenerem IV-ligowej mieleckiej Stali. Od 30 listopada 2007 trenował piłkarzy Resovii. Z drużyną tą wywalczył awans do II ligi w sezonie 2008/09. Od stycznia 2011 do lutego 2012 był ponownie trenerem Stali Mielec. W czerwcu 2012 po raz drugi został szkoleniowcem Resovii i pozostawał nim do kwietnia 2013. Od 1 lipca 2013 do 2 września 2014 był szkoleniowcem II-ligowej Siarki Tarnobrzeg, a d sierpnia 2015 trener klubu Puszcza Niepołomice, którą trenuje do dzisiaj

Ostatni mecz

W poprzedniej kolejce Puszcza zagrała u siebie z beniaminkiem 1 ligi, Chojniczanką Chojnice. Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Już na początku meczu to piłkarze Chojniczanki otworzyli wynik. W siódmej minucie na listę strzelców wpisał się Tomasz Mikołajczak. Zawodnicy Puszczy Niepołomice nie poddali się i także strzelili jednego gola jeszcze w pierwszej połowie. W 38. minucie bramkę wyrównującą zdobył z karnego Lucjan Klisiewicz. Pierwsza połowa zakończyła się remisem. Lucjan Klisiewicz wywołał eksplozję radości wśród kibiców Puszczy Niepołomice, strzelając kolejnego gola w 80. minucie meczu. Pod koniec meczu rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. W 84. minucie Lucjan Klisiewicz hat-tricka ustrzelił zmieniając wynik na 3-1. Piłkarze Chojniczanki szybko odpowiedzieli zdobyciem bramki. W drugiej minucie doliczonego czasu gry wynik ustalił Marcin Grolik.

Transfery wychodzące

• Płonka Karol – (Cracovia)
  • Domagała Patryk – obrońca (UKS SMS Łódź)
  • Cichoń Kacper – pomocnik (Pogoń Szczecin)
  • Kobylak Gabriel – bramkarz
  • Górski Sebastian – obrońca
  • Kobusiński Szymon – pomocnik (Zagłębie Lubin)
  • Hajda Wojciech – obrońca (Górnik Zabrze)
  • Kościelny Kamil – obrońca (Warta Poznań)
  • Wroński Łukasz – pomocnik (GKS Bełchatów)

Transfery przychodzące

• Kacper Cichoń – pomocnik (Pogoń Szczecin)
  • Adam Kramarz -pomocnik (Czarni Połaniec)
  • Wojciech Hajda – obrońca (Górnik Zabrze)
  • Szymon Jopek -obrońca (Pogoń Szczecin)
  • Michal Czarny – obrońca (Olimpia Elbląg)
  • Artur Siemaszko – napastnik (Arka Gdynia)
  • Michal Koj – obrońca (Korona Kielce)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Do pierwszych dwóch starć doszło w sezonie 2018/19, zakończonym awansem „Rycerzy Wiosny” do Ekstraklasy. W pierwszym rozgrywanym w Niepołomicach ełkaesiacy wygrali wówczas, po ciekawym meczu, 2:0, po bramkach Ramireza i Bryły. W rewanżowym spotkaniu lepsi okazali się gracze Puszczy, którzy po strzale z dystansu Bartosza Widełki zatrzymali pędzącą do Ekstraklasy drużynę Kazimierza Moskala. Kolejne cztery spotkania zawsze obfitowały w pokaźną liczbę bramek.

Bramka: Monsalve 54′ 61′

Skład ŁKS: Marek Kozioł – Mateusz Bąkowicz, Maciej Dąbrowski, Nacho Monsalve, Adam Marciniak (46′ Bartosz Szeliga), Jan Kuźma, Michał Trąbka (74′ Antonio Dominguez), Ricardinho, Pirulo (68′ Javi Moreno), Maciej Wolski (86′ Kelechukwu Ibe-Torti), Samuel Corral (68′ Maciej Radaszkiewicz)

Statystyki

Przygotowując się do nowego sezonu Fortuna 1. Ligi, podopieczni Tomasza Tułacza rozegrali pięć meczów kontrolnych. Ich przeciwnikami byli kolejno: Ruch Chorzów (I Liga), Widzew Łódź  (Ekstraklasa), Górnik Łęczna (I Liga), Górnik Zabrze (Ekstraklasa) i Stal Rzeszów (I Liga).

Bilans podopiecznych trenera Tułacza w tych spotkaniach to jeno zwycięstwaremistrzy porażki. Drużyna z Niepołomic strzeliła w sumie pięć bramek, a stracili ich aż siedem, nie zachowując czystych konta. Strzelcami okresu przygotowawczego okazali się Emile Thiakane Bartosz Włodarczyk Adam Kramarz oraz Tomasz Wojcinowicz, zanotowali oni po jednym  trafieniu.

W pierwszych czterech kolejkach Fortuna 1. Ligi Puszcza zwyciężyła ze spadkowiczem z Ekstraklasy, Górnikiem Łęczna 1:0, następnie z beniaminkiem, Stalą Rzeszów 2:1 oraz Chojniczanką Chojnice 3:2. Przegrali oni jedynie z Ruchem Chorzów 1:0. Najbardziej barmakostrzlnym zawodnikiem ekipy z małopolski jest Lucjan Klisiewicz, który w ostatnim spotkaniu strzelił hat-tricka.