Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Legii słów kilka

W piątek o godzinie 20:30 na przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie, ŁKS rozpocznie swój pierwszy mecz po powrocie do elity. Biało-czerwono-białym przyjdzie zmierzyć się z Legią, czyli drugą drużyną poprzedniego sezonu, z aspiracjami, jak co roku, na tytuł mistrzowski. Legia zaliczana jest do grona faworytów do sięgnięcia po najwyższy laur w PKO BP Ekstraklasie. Przyjrzyjmy się bliżej drużynie ze stolicy Polski.

O klubie

Legia Warszawa została założona w 1916 roku przez legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego, walczących na froncie wschodnim podczas I wojny światowej. Zajmuje pierwsze miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Piłkarska sekcja może pochwalić się piętnastoma tytułami Mistrza Polski (mistrzostwo z 1993 roku zostało odebrane Legii przez PZPN). Dodatkowo piłkarze Legii to trzynastokrotni wicemistrzowie kraju, a klub w swojej historii 20 razy unosił w górę Puchar Polski. Do bogatej kolekcji trofeów dorzucić trzeba jeszcze 4 Superpuchary Polski i 1 Puchar Ligi. Legia to jedyny klub, który po II Wojnie Światowej nigdy nie spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej. Na arenie międzynarodowej Legia pochwalić się może ćwierćfinałem Ligii Mistrzów w sezonie 1995/96, półfinałem Pucharu Zdobywców Pucharów UEFA 1990/91, ćwierćfinałem Pucharu Europy UEFA 1970/71, półfinałem Pucharu Europy 1969/70, oraz dwukrotnie ćwierćfinałem Pucharu Zdobywców Pucharu 1964/65 i 1981/82

Trener

22 maja 2022 roku Legia Warszawa ogłosiła, że trenerem zespołu zostanie niemiecki trener bośniackiego pochodzenia- Kosta Runjaić. Szkoleniowiec ten w latach 2017-2022 pracował w Pogoni Szczecin i choć nie zdobył ze szczecinianami żadnego tytułu, miał wielką zasługę w podniesieniu rangi Pogoni, która w ostatnich latach regularnie zajmuje miejsca w czołówce ekstraklasy. Zwieńczeniem jego misji było trzecie miejsce „Portowców” w sezonie 2021/22. Przed przybyciem do naszego kraju Kosta Runjaić szlifował swój warsztat trenerski w Niemczech, gdzie prowadził m.in FC Kaiserslautern czy TSV 1860 Monachium.

Ostatni mecz

Legia sezon 2023/24 rozpoczęła od meczu o Superpuchar Polski z Rakowem Częstochowa. Spotkanie to nie obfitowało w bramki (a właściwie nawet w celne strzały na bramkę), co skutkowało rozegraniem dogrywki, a następnie rzutów karnych. W nich górą okazał się stołeczny zespół, który mógł świętować zdobycie trofeum po wykorzystaniu jedenastki przez Maika Nawrockiego.

Transfery przychodzące

• Patryk Kun –  pomocnik (Raków Częstochowa)
  • Marc Gual – napastnik (Jagiellonia Białystok)
  • Radovan Pankov – obrońca (Crvena zvezda)
  • Juergen Elitim – pomocnik (Watford FC)

Transfery wychodzące

• Mattias Johansson – obrońca (bez klubu)
  • Filip Mladenović – obrońca (Panathinaïkos Ateny)
  • Joel Abu Hanna – obrońca (Maccabi Natanya)
  • Jakub Kisiel – pomocnik (wypożyczenie do Podbeskidzia Bielsko-Biała)
  • Jakub Trojanowski – bramkarz (wypożyczenie do GKS Jastrzębie)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

w 147 oficjalnych spotkaniach lepszy bilans ma ekipa z Warszawy. Legioniści odnieśli 76 zwycięstw, trzydziestokrotnie drużyny dzieliły się punktami, zaś ŁKS zwycięsko z potyczek z Legią wychodził 41 razy. Co za tym idzie, rywale mają korzystniejszy bilans bramkowy – strzelili oni ŁKS-owi 266 bramek, tracąc 162.

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Legią Warszawa

Ostatnie spotkanie między drużynami odbyło się 9 lutego 2021 roku, w ramach 1/8 Pucharu Polski. Widowisko było bardzo zacięte i dało dużo emocji. w 14. minucie po bramce Bartosza Slisza goście z Warszawy wyszli na prowadzenie, ale w 42. minucie Jan Sobociński, pokazał, że ŁKS nie zamierza składać broni, i po jego trafieniu było 1:1. Tuż po gwizdku sędziego rozpoczynającym drugą połowę starcia, Legia ukąsiła po raz drugi. w 49. minucie Luquinhas wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Ełkaesiacy pokazali charakter i za sprawą Piotra Janczukowicza w 56. minucie znów doprowadzili do wyrównania. Niestety, w samej końcówce Legia wyprowadziła decydujący cios. W 85. minucie Tomas Pekhart sprawił, że po raz trzeci Arkadiusz Malarz musiał wyjmować piłkę z siatki. ŁKS nie zdążył już odpowiedzieć i spotkanie zakończyło się rezultatem 2:3. O tym jak waleczni byli do samego końca zawodnicy może świadczyć fakt, iż w samej końcówce czerwoną kartkę otrzymali strzelec decydującego gola dla Legii, Tomas Pekhart, oraz Pirulo (odpowiednio w 85. i 88. minucie).

9 lutego 2021 – 1/8 Finału Pucharu Polski

ŁKS Łódź- Legia Warszawa 23

Bramki: Jan Sobociński 42′, Piotr Janczukowicz 56′ – Bartosz Slisz 14′, Luquinhas 49′, Tomas Pekhart 85′

Skład ŁKS: Arkadiusz Malarz – Maciej Wolski, Maciej Dąbrowski, Jan Sobociński, Adam Marciniak – Jakub Tosik, Antonio Dominguez, Mikkel Rygaard – Pirulo, Łukasz Sekulski (85′ Michał Trąbka), Piotr Janczukowicz.

Statystyki

W ubiegłym sezonie PKO BP Ekstraklasy Legia Warszawa zajęła 2. lokatę, wygrywając 19 z 34 spotkań, zaś dziewięć razy dzieliła się punktami z rywalem, a przegrali zaledwie sześć spotkań. Zawodnicy stołecznego klubu strzelili 57 bramek, co daje bilans 1.68 bramki na mecz. „Wojskowi” stracili w całym sezonie 37 goli, co daje bilans 1.09 bramki na mecz. W meczach wyjazdowych Legia przeplatała dobre występy ze słabszymi, odnosząc 7 zwycięstw, 6 porażek i 4 remisy, kończąc z ujemnym bilansem bramkowym 19-20. Zupełnie inaczej wygląda to w spotkaniach rozgrywanych przy Łazienkowskiej. U siebie Legia nie przegrała ani razu, notując 12 zwycięstw i 5 remisów. Na własnym stadionie strzelili 38 bramek, tracąc przy tym 17.

Najlepszym strzelcem Legii w sezonie 22/23 został z 12 trafieniami Josue. Za nim w klasyfikacji znalazł się Paweł Wszołek, który do bramki rywala trafiał 7 razy. Podium zamyka Filip Mladenović z 6 golami na koncie. Najlepszymi specjalistami od ostatnich podań byli: Josue i Paweł Wszołek (po 7 asyst), a tuż za nimi Ernest Muci, który 6 razy otwierał kolegom drogę do bramki rywali.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119