Historia meczów: Z Widzewem w lidze po raz 67!

W najbliższą niedzielę będziemy świadkami najgorętszych derbów w Polsce. Łódzki Klub Sportowy zmierzy się z Widzewem, w 67. ligowych Derbach Łodzi.

Lepszym bilansem bezpośrednich starć może pochwalić się Widzew, który 27-krotnie wychodził zwycięsko z pojedynków derbowych. ŁKS wygrał 13 takich spotkań, a 26 razy mecze kończyły się podziałem punktów. Bilans bramkowy również na korzyść rywali zza miedzy (93-68).

W minionym sezonie oba zespoły dwukrotnie mierzyły się w rozgrywkach I ligi. Na Stadionie Króla padł remis 2:2 (gole Pirulo i Ricardinho), a na obiekcie Widzewa, ełkaesiacy wygrali 2:0, po trafieniach Rozwandowicza i Klimczaka.

Ełkaesiacy nie przegrali sześciu ostatnich spotkań derbowych (2 wygrane, 4 remisy). Miejmy nadzieję, że ta seria po niedzielnym spotkaniu nadal będzie kontynuowana.

Pierwsze oficjalne ligowe mecze pomiędzy tymi zespołami odbyły się w 1948 roku. Wówczas ełkaesiacy dwukrotnie rozbili RTS (6:2 i 6:1). Z kolei pierwszy nieoficjalny mecz ŁKS-u z Widzewem miał miejsce 22 lata wcześniej – 7 marca 1926 roku. Wówczas piłkarze spod herbu przeplatanki wygrali pewnie 3:0.

67. mecz derbowy pomiędzy ŁKS-em, a Widzewem odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 października o godz. 18:00, na stadionie rywali.

Bilans meczów ligowych ŁKS – Widzew:

Mecze: 66

Wygrane ŁKS: 13

Remisy: 26

Wygrane Widzewa: 27

Bramki: 93:68 na korzyść Widzewa

Pięć ostatnich spotkań ŁKS-u z Widzewem:

6 marca 2021: Fortuna I liga

ŁKS Łódź – Widzew 2:2 (0:2)

Bramki: Pirulo 49′, Ricardinho 85′ – Nowak 25′, Ameyaw 28′

Skład ŁKS: Malarz – Wolski (Dankowski 64′), Moros Gracia, Sobociński, Klimczak – Pirulo, Dominguez, Rozwandowicz (Ricardinho 83′), Trąbka (Rygaard 64′), Janczukowicz – Sekulski.

16 września 2020: Fortuna I liga

Widzew – ŁKS Łódź 0:2

Bramki: Rozwandowicz 15′, Klimczak 64′

Skład ŁKS: Malarz – Wolski, Dąbrowski, Sobociński, Klimczak – Pirulo (Nawotka 87′), Dominguez (Srnić 60′), Rozwandowicz (Tosik 65′), Trąbka, Ratajczyk (Gryszkiewicz 65′) – Corral (Sekulski 87′).

17 maja 2017: III liga

Widzew – ŁKS Łódź  0:0

Skład ŁKS: Kołba – Pyciak, Juraszek, Ślęzak, Rozmus – Guzik, Kocot (Golański 37′ (Rozwandowicz 78′)), Gamrot, Bryła, Kopka – Radionow.

16 października 2016: III liga

ŁKS Łódź – Widzew 2:2

Bramki: Radionow 25′, Kowal 90′ – Mąka 49′, Michalski 62′

Skład ŁKS: Kołba – Pyciak, Juraszek, Ślęzak, Rozmus (Michałek 81′) – Nowak, Kocot, Bryła (Gamrot 71′), Golański (Kowal 75′), Kopka – Radionow.

9 kwietnia 2012: T-Mobile Ekstraklasa

ŁKS Łódź – Widzew 1:1

Bramki: Saganowski 52′ – Kaczmarek 50′

Skład ŁKS: Velimirović – Gieraga, Łabędzki, Klepczarek, Gercaliu – Łobodziński (Sasin 77′), Iwański, Łukasiewicz, Bonin (Kujawa 67′), Papikjan (Gancarczyk 46′) – Saganowski.

Strzelcy wszystkich goli dla ŁKS-u w dotychczas rozegranych 66. spotkaniach derbowych w lidze:

5 – Longin Janeczek

4 – Marek Saganowski

3 – Jacek Płuciennik

2 – Krzysztof Baran, Stanisław Baran, Marek Chojnacki, Marek Dziuba, Zdzisław Leszczyński, Marian Łącz, Marcin Mięciel, Marek Płachta, Piotr Soczyński, Tomasz Wieszczycki, Rafał Niżnik

1 – Marcin Adamski, Tomasz Cebula, Marcin Danielewicz, Andrzej Drozdowski, Dariusz Gajda, Tadeusz Hogendorf, Arkadiusz Klimas, Tomasz Kłos, Grzegorz Krysiak, Zbigniew Łuć, Łukasz Madej, Henryk Miłoszewicz, Jan Mszyca, Witold Nowak, Bogusław Pietrzak, Dariusz Podolski, Ryszard Robakiewicz, Jan Sobol, Grzegorz Sybilski, Mirosław Trzeciak, Zbigniew Wyciszkiewicz, Jacek Ziober, Bogdan Żurowski, Dariusz Kłus, Robert Łakomy, Jarosław Piątkowski, Rafał Kujawa, Mariusz Mowlik, Maksym Kowal, Jewhen Radionow, Maksymilian Rozwandowicz, Adrian Klimczak, Pirulo, Ricardinho.

Foto: ŁKS Łódź / Cyfrasport