Stadion

Koniec prac zasadniczych na stadionie jeszcze w tym roku!

Kibice ŁKS-u w ostatnim czasie regularnie dopytywali się w socialmediach o raport z budowy stadionu, którego nie zobaczyliśmy na początku lipca. Dzisiaj podczas konferencji na Stadionie Króla przedstawiono postęp w pracach, a także przyszłe plany związane z obiektem.

Pierwsza głos zabrała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. Poruszyła ona kwestie ogólne związane ze stadionem – finanse, harmonogram oraz prace nad zagospodarowaniem stadionu:

– Znowu muszę wyrazić swoje szalone zadowolenie z tej inwestycji, bo prace przebiegają idealnie zgodnie z harmonogramem. Państwo właściwie mogą zobaczyć, że ten stadion już jest. Przekroczyliśmy 50% zaawansowania finansowego, śmiało mogę powiedzieć, że firma Mirbud ma już wypłacone 68 milionów z kontraktu za 129, w związku z czym widać jaki jest postęp. Dzisiaj zakończyliśmy prace fundamentowe, zamontowane są trybuny. Stadion pięknieje, natomiast mogę powiedzieć, że trwają prace związane z komercyjnymi elementami – muzeum sportu, kioskami gastronomicznymi, z elementami, które utrzymają ten stadion i pomogą klubowi, żeby tu wszystko było tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Prace zasadnicze zakończą się jeszcze w tym roku, w przyszłym roku będą trwały takie elementy stricte wykończeniowe i odbiorowe.

Głos zabrał także Dariusz Lis, Dyrektor ŁKS. Najpierw został on zapytany o plany dotyczące powierzchni komercyjnych stadionu i ich aktualnego stopnia zaplanowania i realizacji:

– Powierzchnia komercyjna jest niezbędna dla klubu, jak i dla całego obiektu, bo miejmy nadzieję, że będzie to jeden z nielicznych obiektów w Polsce, który będzie się sam utrzymywał, z uwagi na powierzchnie komercyjne, które są zaplanowane na tym stadionie. Mówimy o trybunie północnej – biurowiec, trybunie wschodniej – dużej powierzchni komercyjnej, pod najem pod sklepy, usługi. My z ramienia klubu oczywiście też będziemy jak najwięcej pomóc w wynajęciu tych wszystkich powierzchni. Już mamy zaaranżowany sklep, więc mam nadzieję, że lada moment będą następne powierzchnie wynajęte zanim na tym stadionie zostanie przecięta wstęga.

Następnie Dyrektor Lis został zapytany o klubowe muzeum oraz sklep planowany na stadionie:

– Muzeum jest w trakcie projektowania, natomiast sklep mamy już zaprojektowany, wiemy jak będzie wyglądał. Teraz tylko kwestia dopracowania szczegółów, aranżacji, wybudowania odpowiednich ścianek, elektryki, itd.

Na konferencji nie mogło zabraknąć Marka Rosy, kierownika budowy realizowanej przez Mirbud. Najpierw przedstawił on aktualny stopień realizacji prac na stadionie oraz dalszy harmonogram:

– Dzisiaj rozpoczynamy montaż konstrukcji stalowej zadaszenia, ostatniego elementu na trybunie północnej. Po montażu elementów stalowych będziemy montować pokrycie dachu, następnie wykończymy część biurową. Większość prac chcemy zakończyć do końca bieżącego roku, pozostaną nam drobne prace wykończeniowe i części odbiorowe.

Kierownik budowy nie omieszkał także zdradzić tego, co ciekawi wielu kibiców – jak planowane jest rozmieszczenie krzesełek i kiedy znajdą się one na stadionie:

– Planujemy rozpocząć montaż krzesełek na przełomie sierpnia i września. Na trybunie wschodniej będzie napis „ŁKS Łódź”, krzesełka będą rozrzucone w piksele na pozostałych częściach stadionu.

Pan Rosa zapytany o to czy stadion będzie otwierany strefami, czy planowane jest jedno otwarcie całości, poinformował, że planowane jest jedno wielkie otwarcie. Następnie zdradził, kiedy oświetlenie zostanie przemontowane z tymczasowych słupów na konstrukcję stadionu:

– Oświetlenie docelowe planujemy przykładać w sierpniu. Od 18/19 sierpnia, tutaj klub gra mecz i planujemy 30 dni do 19 września.

Fot. ŁKS Łódź