Rywal pod lupą: Cracovia

W czwartkowe popołudnie, piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego zmierzą się na Stadionie Króla, z Cracovią. Będzie to spotkanie I rundy Fortuna Pucharu Polski. W naszej stałej rubryce, przedstawiamy sylwetkę zespołu z Krakowa.

Przeciętny początek sezonu

Nie tak wyobrażali sobie kibice Cracovii, początek sezonu, w wykonaniu ich zespołu. „Pasy” zajmują obecnie 14. miejsce, w ligowej stawce, z dwoma punktami przewagi nad strefą spadkową. Gracze Michała Probierza, wygrali z Jagiellonią Białystok i Bruk-Betem Termaliką Nieciecza, zremisowali z Górnikiem Łęczna, Górnikiem Zabrze oraz Pogonią Szczecin, a także przegrali ze Śląskiem Wrocław, Lechem Poznań oraz Lechią Gdańsk.

W ostatnich czterech spotkaniach ligowych, Cracovia jest niepokonana i do Łodzi przyjedzie pewna siebie. Dobra passa nie przykrywa jednak problemów, które tkwią, w tym zespole i wiele wskazuje na to, że „Pasy” będą do końca sezonu bić się o utrzymanie, choć to drużyna z potencjałem, co najmniej na środek tabeli.

Spory zaciąg zagranicznych piłkarzy

Cracovia ma bardzo szeroką kadrę, w której główną rolę odgrywają piłkarze zagraniczni, a jest ich aż siedemnastu. Do czołowych graczy drużyny należą: Rumuni Cornel Rapa i Sergiu Hanca, Holender Pelle van Amersfoort, Niemiec Marcos Alvarez, czy czeski stoper, Jakub Jugas.

Skład obcokrajowców uzupełniają: Słowacy, Lukas Hrosso, Filip Balaj i Michal Siplak, Brazylijczycy Rivaldinho i Thiago, Chorwat Matej Rodin, Portugalczyk Luis Rocha, Gruzin Otar Kakabadze, Kosowianin Florian Loshaj, Duńczyk Mathias Hebo Rasmussen, Bośniak Damir Sadiković oraz Czech David Jablonsky, który do końca 2021 roku, jest zawieszony za ustawianie meczów piłkarskich.

Były trener ŁKS, wraca na Aleję Unii

Michał Probierz był szkoleniowcem Łódzkiego Klubu Sportowego w 2011 roku. Prowadził „Rycerzy Wiosny” w siedmiu spotkaniach ligowych i drużyna zdobyła wówczas 13 punktów. Niestety chwilę później trener dostał propozycję z Arisu Saloniki i działacze pozwoli mu na odejście. ŁKS w sezonie 2011/12 spadł z ligi, ale według wielu kibiców, okres, w którym drużynę prowadził Probierz, był najlepszy dla naszego zespołu, w tamtych rozgrywkach. Co ciekawe były trener Jagiellonii Białystok jest jednym z niewielu trenerów biało-czerwono-białych, którym udało się wygrać mecz derbowy, z Widzewem na ich stadionie. Stało się tak 17 października 2011 roku. Wówczas piłkarze z alei Unii, wygrali 1:0, a jedyną bramkę zdobył Marcin Mięciel (ten mecz nie został uwzględniony, w grafice poniżej, według portalu TM).

48-latek z Bytomia, prowadził swoje drużyny (Widzew, Jagiellonię, Wisłę Kraków i Cracovię), w konfrontacjach z ŁKS-em, siedmiokrotnie. Bilans ma na remis, bo wygrał trzy spotkania, jeden zremisował i trzy przegrał. W czwartek kolejne starcie i mamy nadzieję, że statystyki zostaną przechylone na szalę klubu z alei Unii Lubelskiej.

Triumfator Pucharu Polski z 2020 roku

Cracovia w 2020 roku sięgnęła po Puchar Polski. W finałowym meczu krakowianie pokonali, po dogrywce, Lechię Gdańsk 3:2. Wcześniej w pokonanym polu zostawili, Legię Warszawa, GKS Tychy, Raków Częstochowa, Bytovię Bytów oraz Jagiellonię Białystok.

W ubiegłym sezonie „Pasy” również były bliskie awansu do finału, ale ostatecznie, w półfinale musieli uznać wyższość, późniejszego triumfatora, Rakowa Częstochowa. To pokazuje, że piłkarze Probierza, zawsze poważnie traktują rozgrywki pucharowe.

Cracovia leży ŁKS w ostatnim czasie

Choć sezon 2019/20 okazał się dla ełkaesiaków, kompletną klapą to niektóre rzeczy mogły cieszyć kibiców z Łodzi. Biało-czerwono-biali podczas ostatniego sezonu w Ekstraklasie, dwukrotnie mierzyli się z drużyną Michała Probierza i co ciekawe oba te spotkania zakończyły się wygranymi zespołu Kazimierza Moskala. Co ciekawe wygrane z Cracovią stanowią 1/3 wygranych ŁKS, w Ekstraklasie, w sezonie 2019/20. W drugiej kolejce sezonu, w Krakowie, było 2:1, a do siatki trafiali Łukasz Sekulski oraz Maksymilian Rozwandowicz. Z kolei mecz w Łodzi, z końca 2019 roku zakończył się rezultatem 1:0. Jedyną bramkę zdobył wówczas Dani Ramirez, który pewnie wykonał rzut karny. Łodzianie liczą na podtrzymanie dobrej passy z Cracovią, w najbliższym meczu pucharowym.

Foto: ŁKS Łódź / Cyfrasport, Cracovia