Poznaj rywala: Cracovia
Do startu PKO BP Ekstraklasy pozostał równy tydzień, więc czas przedstawić kolejnego rywala. Dziś przyjrzymy się bliżej Cracovii, która swoje rozgrywki zakończyła na 7. miejscu w tabeli z sumą 46 punktów. Przed nami najstarszy klub sportowy w Polsce.
Terminy spotkań w sezonie 2023/2024
30.09-1.10.2023: ŁKS Łódź – Cracovia (10. kolejka PKO BP Ekstraklasy)
6-7.04.2024: Cracovia – ŁKS Łódź (27. kolejka PKO BP Ekstraklasy)
Ostatnie spotkanie
Ostatnie spotkanie odbyło się podczas Pucharów Polski. Wtedy po pełnej emocji dogrywce i serii rzutów karnych, Łódzki Klub Sportowy pokonał ekstraklasowicza z Krakowa. Do ostatniego ligowego meczu doszło 1 grudnia 2019 roku, podczas 17. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla ełkaesiaków był to mecz, w którym walczyli o utrzymanie, natomiast Pasy o miejsce na podium. Łodzianie wygrali to spotkanie po „jedenastce” Ramireza w 51. minucie meczu. Była to pierwsza stracona bramka Cracovii po ponad 400-tu minutach. ŁKS po meczu wskoczył na 14. miejsce w tabeli, co i tak finalnie nie dało nam utrzymania.
1.12.2019 – PKO BP Ekstraklasa
ŁKS Łódź – Cracovia 1:0
Bramka: Ramirez 52′-k.
Skład ŁKS: Arkadiusz Malarz – Jan Grzesik, Maksymilian Rozwandowicz, Jan Sobociński, Adrian Klimczak, Maciej Wolski (90+4, Kamil Rozmus), Ricardo Guima, Łukasz Piątek, Daniel Ramirez, Jose Pirulo (71, Bartłomiej Kalinkowski), Łukasz Sekulski (78, Rafał Kujawa).
Co słychać w Krakowie?
Po rundzie jesiennej i wygranych meczach z Legią i Rakowem po 3:0 Cracovia liczyła na miejsce w czołówce tabeli. Natomiast na wiosnę 5-krotni Mistrzowie Polski zaliczyli sześć spotkań z rzędu bez zwycięstwa. To spowodowało, że utknęli w środku tabeli. Dwa zwycięstwa z Radomiakiem i Lechią nie zmieniły pozycji Cracovii, a dla wyrównania dwa ostatnie mecze sezonu, skończyły się porażką. Mając na uwadze, że Pasy są posiadaczami pięciu zagranicznych reprezentantów, jest potencjał na więcej. Szansa na powrót na szczyt w najwyższej lidze rozgrywkowej musi jeszcze poczekać, przynajmniej do następnego sezonu. Na ten temat wypowiedział się trener krakowian w jednym z wywiadów:
– Nie jesteśmy do końca zadowoleni ani z miejsca, ani z dorobku punktowego, bo punkty nam uciekły, mogło być ich więcej. Przy tylu kontuzjach, które przetrzebiły zespół, przy tych urazach kluczowych zawodnikach, którzy wypadali, trzeba jednak docenić to 7. miejsce. Ważne jest też to, że kilku młodych chłopaków zostało zauważonych. Odmłodziliśmy zespół, teraz trzeba dołożyć do tego dwa, trzy, cztery konkretne ogniwa i można będzie myśleć o przyszłości. Jestem jednak realistą i póki nie wiem, na czym stoję nie będę snuł planów…
Fot. Wojciech Matusik
Transfery
Jak dotąd Cracovia nie sprowadziła do klubu żadnych wzmocnień. Z rezerw do pierwszej drużyny dołączył ofensywny pomocnik Maciej Mrozik, prawy obrońca Oliwier Hyła i lewy obrońca Damian Urban. Z wypożyczeń wrócili Thiago, Filip Balaj, Sylwester Lusiusz i Adam Wilk.
Aż dziesięciu zadowników odeszło z drużyny Jacka Zielińskiego. Po wypożyczeniu, do Włoch wrócił Paweł Jaroszyńki. Kolejni to lewi pomocnicy Kamil Pestka (Raków Częstochowa) i Michał Siplak (Górnik Zabrze ). Następnie Krystian Bracik, Marcin Budziński, Przemysław Kapek, Karol Niemczycki, Yevgen Konoplyanka, Sebastian Strózik i Mateusz Pieńczak.
Najsilniejszy punkt drużyny
Najważniejszym ogniwem Pasów w minionym sezonie był wychowanek UKS 6 Jasło – Michał Rakoczy. 21-latek okazał się najlepszym strzelcem drużyny. Pomocnik dostał powołanie do młodzieżowej reprezentacji Polski. Dla zespołu z Krakowa zdobył 7 goli i 2 asysty oraz wystąpił w 30-tu meczach.
Najsłabszy punkt drużyny
Na wiosnę Cracovia straciła aż 23 gole. Głównym mankamentem wydaje się być obrona. Na nowy sezon warto by było się zająć defensywnymi zawodnikami.
Potencjalna wyjściowa jedenastka