Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Ruchu słów kilka

Już w piątek ŁKS rozegra swoje drugie spotkanie w PKO BP Ekstraklasie – tym razem ich rywalem będzie Ruch Chorzów. Pojedynek beniaminków rozpocznie się o godzinie 20:30 na Stadionie Miejskim w Gliwicach. Zanim dojdzie do tego spotkania, zapraszamy na krótką charakterystykę najbliższego rywala Łódzkiego Klubu Sportowego.

O klubie

Klub Sportowy Ruch Chorzów został założony 20 kwietnia 1920 roku w miejscowości Wielkie Hajduki. Wraz z ŁKS-em należy do grona historycznych założycieli Ligi Polskiej – pierwszą bramkę w odpowiedniku dzisiejszej PKO BP Ekstraklasy strzelili właśnie w meczu z biało-czerwono-białymi (wygranym przez ełkaesiaków 3:1). W tabeli wszechczasów ekstraklasy Ruch Chorzów zajmuje 4. miejsce. Jest czternastokrotnym mistrzem Polski, sześciokrotnym wicemistrzem Polski oraz trzykrotnym zdobywcą Pucharu Polski, a w rozgrywkach międzynarodowych docierali do ćwierćfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (1975r.), ćwierćfinału Pucharu UEFA (1974 r.) oraz finału Pucharu Intertoto (1998r.).

Ostatnie lata w Chorzowie upłynęły pod znakiem powolnego powrotu z ligowego niebytu. W 2017 roku Ruch musiał przełknąć gorycz spadku z ekstraklasy, a w kolejnych dwóch sezonach „Niebiescy” spadali kolejno z I ligi i II ligi, co było związane z dużymi problemami finansowymi klubu. Sezon 2019/20 rozpoczęto po dużych zmianach organizacyjnych (m.in nowy zarząd, na czele z piastującym po dziś dzień stanowisko prezesa Sewerynem Siemianowskim) i sportowych – trenerem został wychowanek Ruchu, Łukasz Bereta, a przy wyborze zawodników mocno stawiano na tych związanych z regionem. Pierwsze podejście do awansu z III ligi nie zakończyło się sukcesem, m.in przez przerwanie rozgrywek ze względu na pandemię COVID-19, ale kolejne, w sezonie 2020/21 już tak. Chorzowian, jako beniaminka II ligi poprowadził pracujący po dziś dzień trener Jarosław Skrobacz (Bereta odszedł ze względu na pewne zapisy w proponowanym nowym kontrakcie), wywalczając z „Niebieskimi” awans do Fortuna 1. Ligi po barażach, a rok później, bezpośrednią promocję do PKO BP Ekstraklasy. 

Fot. Marcin Bulanda/PressFocus

Trener

Od 1 lipca 2021 roku trenerem Ruchu Chorzów jest Jarosław Skrobacz. Pięćdziesięciosześcioletni szkoleniowiec swoją karierę rozpoczął w Odrze Wodzisław Śląski, gdzie pracował z drużynami juniorskimi, zespołem Młodej Ekstraklasy i drużyną rezerw. Miał wówczas okazję współpracować z m.in Waldemarem Fornalikiem, Jackiem Zielińskim czy Marcinem Broszem. W sezonie 2010/11 był tymczasowym, a następnie głównym trenerem Odry na poziomie I ligi, sam klub jednak borykał się z ogromnymi problemami finansowymi, które zakończyły się karną degradacją do C Klasy. W kolejnych latach trener Skrobacz prowadził Naprzód Rydułtowy, Pniówek Pawłowice Śląskie, a w maju 2016 roku przeniósł się do GKS-u Jastrzębie. W Jastrzębiu-Zdroju udało mu się osiągnąć wielki sukces, jakim były kolejne awanse od III ligi do Fortuna 1. Ligi ( w sezonie 2017/18 rywalizował o awans z II ligi z ŁKS-em – ostatecznie obie drużyny uzyskały promocję na zaplecze ekstraklasy), a następnie piąte miejsce w I lidze w debiutanckim sezonie. Ostatecznie z GKS-em pożegnał się w lipcu 2020 roku i przeniósł się do Miedzi Legnica. Tam pracował zaledwie sezon, a z klubem rozstał się ze względu na brak osiągnięcia oczekiwanego rezultatu, jakim miał być awans do PKO BP Ekstraklasy (Miedź zakończyła sezon 2020/21 na 7. lokacie).

W lipcu 2021 roku trener Skrobacz zdecydował się na wykonanie kroku w tył i przejęcie beniaminka II ligi, Ruchu Chorzów. Z „Niebieskimi” wykonał fantastyczną pracę, awansując do I ligi po barażach już w pierwszym sezonie, a w kolejnym uzyskując bezpośrednią promocję do PKO BP Ekstraklasy. 

Ostatni mecz

Ostatnie spotkanie rozegrane przez piłkarzy Ruchu Chorzów było jednocześnie pierwszym w PKO BP Ekstraklasie od sześciu lat. „Niebiescy” nie sprostali rywalowi, pomimo objęcia prowadzenia za sprawą samobójczego trafienia Aleksa Ławniczaka w 28. minucie. Chorzowianie długo utrzymywali korzystny rezultat (m.in za sprawą anulowania dwóch bramek Zagłębia przez sędziego po spalonych), choć z minuty na minutę było widać, że „Miedziowi” muszą w końcu trafić do siatki. Wreszcie, w 71. minucie podopieczni Waldemara Fornalika dopięli swego i strzelili bramkę po strzale Tomasza Makowskiego. Chorzowianie drugiego gola stracili dziesięć minut później, kiedy to fenomenalnym uderzeniem popisał się Bartłomiej Kłudka. Beniaminkowi nie udało się już doprowadzić do wyrównania, przez co w pierwszej kolejce nie udało im się zdobyć choćby jednego punktu.

Transfery wychodzące

  • Łukasz Janoszka– pomocnik (AKS Mikołów)
  • Mikołaj Kwietniewski – pomocnik (Sandecja)
  • Filip Nawrocki – obrońca (Skra Częstochowa)
  • Jakub Piątek – pomocnik (Polonia Warszawa)
  • Marcin Kowalski – pomocnik (RKS Radzionków)
  • Jakub Osobiński – bramkarz (Korona Kielce – koniec wypożyczenia)
  • Jakub Witek – pomocnik (Wisła Płock – koniec wypożyczenia)
  • Przemysław Maj – pomocnik (Stal Mielec – koniec wypożyczenia)
  • Szymon Kobusiński –  napastnik (Zagłębie Lubin – koniec wypożyczenia)

fot. Dawid Bentkowski

Transfery przychodzące

  • Filip Starzyński – pomocnik (Zagłębie Lubin)
  • Dominik Steczyk – napastnik (Hallescher FC)
  • Szymon Szymański – obrońca (Skra Częstochowa)
  • Mateusz Bartolewski – obrońca ( Zagłębie Lubin)
  • Michał Buchalik – bramkarz (Lechia Gdańsk)
  • Maciej Firlej – napastnik (Znicz Pruszków)
  • Dawid Barnowski– napastnik ( Znicz Pruszków)
  • Marcel Potoczny – bramkarz (GKS Katowice)
  • Wiktor Długosz – pomocnik (wypożyczony z Rakowa Częstochowa)
  • Juliusz Letniowski – pomocnik (wypożyczony z RTS Widzew)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Pierwszy raz ełkaesiacy rywalizowali z chorzowianami w 1927 roku, kiedy występowali oni jeszcze pod nazwą „Ruch Wielkie Hajduki”. Łodzianie wygrali wówczas to wyjazdowe spotkanie 3:1. Co ciekawe, z żadnym polskim klubem ełkaesiacy nie rywalizowali w lidze częściej. W marcu biało-czerwono-biali rozegrali z „Niebieskimi” 130. spotkanie w historii. 

Bilans meczów ligowych ŁKS – Ruch:

Mecze: 130

Wygrane ŁKS: 44

Remisy: 32

Wygrane Ruchu: 55

Bramki: 237:194 na korzyść Ruchu

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Ruchem Chorzów

Ostatnie spotkanie pomiędzy drużynami odbyło się 19 marca w Gliwicach (tam Ruch od początku roku rozgrywa swoje spotkania ze względu na problemy infrastrukturalne stadionu przy Cichej). W ramach 24. kolejki Fortuna 1 Ligi spotkały się zespoły z czuba tabeli, które mocno deklarowały chęć powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po zaciętym, pełnym zwrotów akcji widowisku, drużyny ostatecznie podzieliły się punktami. Prowadzenie przechodziło raz na jedną, raz na drugą stronę a mecz zakończył się wynikiem 3:3.

19 marca 2023 – Fortuna 1. Liga  

Ruch Chorzów – ŁKS Łódź 3:3

Bramki: Wójtowicz 30′, Szczepan 37′, Foszmańczyk 90+10′ (k) – Janczukowicz 26′, Dąbrowski 45′, Sadlok 82′ (sam)

Skład ŁKS: Aleksander Bobek – Kamil Dankowski, Maciej Dąbrowski, Adam Marciniak, Milan Spremo (90′ Oskar Koprowski) – Władysław Ochrończuk, Michał Mokrzycki, Mateusz Kowalczyk (34′ Michał Trąbka) – Pirulo (90′ Maciej Śliwa), Piotr Janczukowicz (90′ Nelson Balongo), Bartosz Szeliga (76′ Stipe Jurić).

Statystyki

W poprzednim sezonie Ruch Chorzów zajął drugie miejsce w Fortuna 1. Lidze, uznając wyższość jedynie ŁKS-u. Chorzowianie wygrali 17 spotkań, 11 z nich zremisowali i sześć razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy tego zespołu w sezonie 2022/23 to 48:33.

W przerwie między rozgrywkami „Niebiescy” rozegrali pięć sparingów, kolejno z: FC Voluntari (0:0), Hutnikiem Kraków (1:1), Stalą Rzeszów (1:1), Piastem Gliwice (0:1) i Odrą Opole (2:0). Najskuteczniejszym strzelcem chorzowian był Daniel Szczepan, który zdobył dwie bramki (jedna po rzucie karnym), kolejne dwie zaś dołożyli Tomasz Foszmańczyk oraz Tomasz Swędrowski

Warto także spojrzeć na dane statystyczne Ruchu po ich pierwszym ligowym spotkaniu w ekstraklasie. Współczynik xG (gole oczekiwane) chorzowian wyniósł 0.48 (dla porównania, ŁKS-u podczas meczu z Legią to 0.62), zaś oczekiwanych bramek straconych to 0.97 (przy dwóch bramkach straconych). 

Przewidywana jedenastka

Fot. PAP


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119