Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Jak piłkarze z obecnej kadry ŁKS radzili sobie w spotkaniach derbowych?

W najbliższą środę zostaną rozegrane 65. derby Łodzi, w których Łódzki Klub Sportowy zmierzy się na wyjeździe z Widzewem. Z piłkarzy ŁKS-u tylko Maksymilian Rozwandowicz miał okazję zagrać w spotkaniu o prymat miasta Łodzi. Są jednak w kadrze biało-czerwono-białych gracze, którzy występowali w swojej karierze w innych derbach. Sprawdziliśmy jak radzili sobie w tego typu spotkaniach.

Sześciu zawodników ŁKS podczas swoich karier piłkarski miało okazję zagrać w meczach derbowych. Do takich spotkań zaliczyliśmy potyczki ŁKS-u z Widzewem, Legii Warszawa z Polonią, Cracovii z Wisłą, Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów, Zagłębia Lubin ze Śląskiem Wrocław, Arki Gdynia z Lechią Gdańsk, ale także starcia Lecha Poznań z Legią, określanych w ostatnich latach derbami Polski. 

Arkadiusz Malarz w swojej bogatej karierze piłkarskiej 12-krotnie rywalizował w prestiżowych meczach Legii Warszawa z Lechem Poznań, zarówno jako zawodnik „Wojskowych” jak i „Kolejorza”. W tych starciach osiem razy mógł cieszyć się z wygranej w barwach Legii. W 2015 roku Arek w swoim pierwszym meczu przeciwko Lechowi w barwach klubu ze stolicy wyleciał z boiska z czerwoną kartką. Warto też przypomnieć, że po jednym ze spotkań przeciwko Lechowi Malarz sięgnął z Legią po Puchar Polski.

Bilans meczów derbowych: 12 spotkań: 8 zwycięstw, 4 porażki

fot. Jakub Kaczmarczyk

Jakub Tosik miał okazję w swojej długiej przygodzie z piłką zasmakować derbów Warszawy jako piłkarz Polonii oraz derbów Dolnego Śląska w barwach Zagłębia Lubin. Podobnie jak Malarz pomocnik ŁKS zagrał w 12 takich meczach, ale ze zmiennym szczęściem. W jednym ze spotkań w 2017 roku „Tosiu” otrzymał czerwoną kartkę, ale jego Zagłębie w dziesiątkę pokonało Śląsk 1:0. Szczególnie dobrze piłkarz zapamięta pierwszy mecz derbowy w swojej karierze, kiedy to w barwach Polonii Warszawa wygrał z Legią aż 3:0. 

Bilans meczów derbowych: 12 spotkań: 4 wygrane, 4 remisy, 4 porażki

fot. Sport Dziennik

Maciej Dąbrowski wystąpił w siedmiu spotkaniach określanych mianem derbów. Reprezentując Zagłębie Lubin mierzył się ze Śląskiem Wrocław oraz jako gracz Legii Warszawa wystąpił w derbach Polski z Lechem Poznań. Doświadczony stoper ma bardzo dobry bilans w spotkaniach derbowych, bo tylko raz jego zespół poniósł porażkę. W październiku 2017 w barwach Legii musiał uznać wyższość „Kolejorza”. 

Bilans meczów derbowych: 7 spotkań: 4 wygrane, 2 remisy, 1 porażka

fot. Legia.net

Kamil Dankowski przez większość swojej kariery był związany ze Śląskiem Wrocław i miał okazję czterokrotnie mierzyć się w derbach Dolnego Śląska z Zagłębiem Lubin. Większości z tych spotkań nie zaliczy do udanych. W jego pierwszym występie przeciwko „Miedziowym” wpakował piłkę do własnej bramki.

Bilans meczów derbowych: 4 spotkania: 1 wygrana, 1 remis, 2 porażki

fot. Piotr Krzyżanowski

Dragoljub Srnić podczas półtorarocznego pobytu w Śląsku Wrocław wystąpił od pierwszej minuty w dwóch spotkaniach z Zagłębiem Lubin. Co ciekawe oba z tych meczów rozstrzygnęły się w 90 minutach. Raz wygrali wrocławianie, a raz „Miedziowi”. 

Bilans meczów derbowych: 2 spotkania: 1 wygrana, 1 porażka.

fot. Maciej Kulczyński

Maksymilian Rozwandowicz wystąpił w jednym spotkaniu derbowym w barwach ŁKS-u przeciwko Widzewowi. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Bilans meczów derbowych: 1 spotkanie: 1 remis