Jak ŁKS spędzał przerwy reprezentacyjne w poprzednich latach?

Przed łodzianami przymusowa przerwa od ligowego grania, ze względu na powołanie do kadry narodowej zawodnika Chrobrego Głogów. W poprzednich latach, ze względu na zgrupowania reprezentacji Polski, Ełkaesiacy ośmiokrotnie pauzowali w rozgrywkach ligowych. Z jakim skutkiem?

Od momentu kiedy Łódzki Klub Sportowy rozpoczął swoją długą drogę do najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce, przez wiele lat kibice łodzian mieli rozbrat z określeniem „przerwa reprezentacyjna”. Wszakże te funkcjonują głównie w Ekstraklasie oraz w przypadku powołań zawodników do kadr narodowych, w niższych ligach. Ze względu na udział Dominika Piły Chrobrego Głogów w zgrupowaniu reprezentacji Polski U-20, zarówno ŁKS, jak i jego sympatyków czeka kolejna już, w ostatnich latach, przerwa spowodowana kadrami narodowymi. A jak wyglądało to w przeszłości?

Sezon 2018/19

Pierwszym kadrowiczem w czasach po odbudowie ŁKS-u został Jan Sobociński. Ówczesny selekcjoner kadry U-20, Jacek Magiera, zwrócił uwagę na podstawowego wówczas stopera łodzian, notującego dobre występy na poziomie I Ligi. Wychowanek „Rycerzy Wiosny” został powołany na wrześniowe, październikowe, listopadowe (na tym dołączył do niego również Piotr Pyrdoł) oraz marcowe zgrupowania reprezentacji Polski.

Klub korzystał wówczas z przysługujących mu dwóch tygodni przerwy, w trakcie każdego ze zgrupowań, sztab jednak ani razu nie zdecydował się na rozegranie meczu kontrolnego w trakcie tych pauz od grania w lidze. Nie można jednak powiedzieć, że Ełkaesiacy źle pożytkowali wolny czas od meczów o punkty, ponieważ ich bilans w spotkaniach zaraz po przerwach na kadrę wyglądał wówczas pozytywnie:

  • Puszcza Niepołomice – ŁKS Łódź 0:2 (14.09.2018)
  • ŁKS Łódź – GKS Jastrzębie 2:0 (20.10.2018)
  • ŁKS Łódź – Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:1 (24.11.2018)
  • ŁKS Łódź – Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:0 (29.03.2019)

Fot. Sebastian Szwajkowski

Sezon 2019/20

Osiągnięcie wymarzonego celu powrotu do Ekstraklasy wiązało się również z tym, że przerwy od rozgrywek ligowych, ze względu na reprezentacje, były normalną rzeczą dla wszystkich zespołów, z którymi mierzyli się Ełkaesiacy. Te wyjątkowe rozgrywki cechowały się również tym, że z pauzy spowodowanej kadrami narodowymi, można było skorzystać jedynie jesienią. Wiosną, jeszcze przed marcowym zgrupowaniem, liga została zawieszona ze względu na epidemię koronawirusa.

W trakcie pierwszej i ostatniej przerwy reprezentacyjnej, jesienią 2019 roku, sztab szkoleniowy ŁKS-u nie zdecydował się na rozegranie meczów kontrolnych. Inaczej sprawa wyglądała w trakcie październikowych zgrupowań, kiedy to „Rycerze Wiosny” zmierzyli się w sparingu z Wisłą Płock (przegranym 2:0). Bilans spotkań po pauzach reprezentacyjnych nie wyglądał już tak dobrze, jak sezon wcześniej w I Lidze (co koreluje z ogólną postawą Ełkaesiaków w tamtych rozgrywkach).

  • Pogoń Szczecin – ŁKS Łódź 1:0 (15.09.2019)
  • Górnik Zabrze – ŁKS Łódź 1:1 (20.10.2019)
  • Lechia Gdańsk – ŁKS Łódź 3:1 (23.11.2019)

Sezon 2020/21

Po spadku łodzian z Ekstraklasy do I Ligi ponownie mogli oni korzystać jedynie z przerw na reprezentację, w przypadku powołania do reprezentacji ze swojego klubu, bądź drużyny przeciwnika. Taka sytuacja miała miejsce jedynie raz – na wrześniową kadrę U21 Czesław Michniewicz zaprosił Jana Sobocińskiego, zaś Jacek Magiera widział w swojej drużynie U-19 Adama Ratajczyka.

Z tego powodu derby Łodzi, zaplanowane pierwotnie na 4 września, zostały przełożone. Ówczesny szkoleniowiec ŁKS-u, Wojciech Stawowy, wykorzystał ten czas wolny i rozegrał sparing z Radomiakiem Radom (zremisowany 1:1). Po powrocie do ligowego grania, Ełkaesiacy nie stracili dobrej formy, którą mieli na początku tamtych rozgrywek, kontynuując swoją passę zwycięstw.

  • ŁKS Łódź – Stomil Olsztyn 3:0 (12.09.2020)

fot. Radosław Jóźwiak/Cyfrasport

Sezon 2021/22

W obecnej odsłonie Fortuna 1. Ligi łodzianom także przyszło pauzować ze względu na przerwę reprezentacyjną, choć tym razem nie ze względu na powołanie zawodnika ŁKS-u. Zaplanowany na 11 października mecz z Chrobrym Głogów został przełożony przez udział Dominika Piły w zgrupowaniu kadry Polski U-20.

Sztab Kibu Vicunii postanowił wykorzystać ten wolny czas i już w sobotę 9 października rozegra mecz kontrolny z Lechem Poznań. Dla wielu piłkarzy Łódzkiego Klubu Sportowego będzie to dobra okazja na powrót do rytmu meczowego po kontuzjach, które są jedną z największych udręk łodzian w tym sezonie. Szkoleniowiec ŁKS-u podkreślał na konferencji po starciu z Zagłębiem Sosnowiec, że zawodnicy, których trapiły urazy, potrzebują minut spędzonych na murawie, aby być w 100% gotowi na ligowe zmagania. Pozostaje mieć nadzieje, że przyniesie to oczekiwane efekty, a w spotkaniu z Arką Gdynia zobaczymy podobnie pozytywny rezultat, jak w poprzednich latach.

Bilans spotkań rozegranych po przerwach na reprezentację

Mecze: 8

Wygrane ŁKS: 4

Remisy: 2

Porażki ŁKS: 2

Bramki: 11-6

Fot. ŁKS Łódź/Cyfrasport