Koprowski nie zagra już w rezerwach w tej rundzie. To samo czeka Radaszkiewicza?

Oskar Koprowski w tej rundzie nie pomoże już rezerwom w trzeciej lidze. Wszystko przez przepis, który wszedł w życie, przed rozpoczęciem sezonu 2020/21.

Według tego przepisu, zawodnik urodzony w 1999 roku bądź starszy, który rozegra pięć spotkań w pierwszej drużynie, nie może już występować w rezerwach do zakończenia rundy. Koprowski (rocznik 1999) wystąpił już w pięciu meczach ŁKS w I lidze i jednym w Pucharze Polski.

Podobna sytuacja może się wydarzyć z Maciejem Radaszkiewiczem (rocznik 1997). Napastnik ma jak dotąd na swoim liczniku trzy występy, w zespole Kibu Vicuñy (dwa w lidze i jeden w pucharze). Jeśli więc rozegra jeszcze dwa spotkania, w pierwszym zespole to także do końca rundy jesiennej nie będzie dostępny w meczach rezerw.

W rundzie wiosennej obaj piłkarze będą uprawieni do gry w trzecioligowych rezerwach, ale jeśli po 1 stycznia 2022 roku wystąpią w trzech spotkaniach pierwszego zespołu to automatycznie zostaną wykluczeni z gry w rezerwach, już do końca sezonu 2021/22.

Inni piłkarze, którzy łączą występy w pierwszym zespole i w rezerwach nie są objęci tym przepisem. Mogą więc swobodnie „żonglować” pomiędzy dwoma drużynami. Mowa tutaj m.in. o Mieszko Lorencu czy Janie Kuźmie.

W przypadku klubów posiadających dwie drużyny, z których przynajmniej jedna uczestniczy w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi:

a) Zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia lub młodszy, może bez ograniczeń uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 i ust. 2 pkt d;

b) Zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 23 rok życia lub starszy, rozegrał w danym sezonie, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 5 meczów z udziałem drużyny wyższej klasy rozgrywkowej (mistrzowskich lub pucharowych) nie może występować w tym okresie w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych);

c) Zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 23 rok życia lub starszy, rozegrał w danym sezonie, w okresie po 1 stycznia 3 mecze z udziałem drużyny wyższej klasy rozgrywkowej (mistrzowskie lub pucharowe), nie może występować w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych);

d) Po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych), o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych meczów z udziałem drużyny niższej klasy (mistrzowskich lub pucharowych), z zastrzeżeniem postanowień, odpowiednio pkt b) lub c) – przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu.”

Foto: ŁKS Łódź / Cyfrasport