Piłka NożnaTransfery

Uniwersalny pomocnik z charakterem. Sylwetka Engjëlla Hotiego

Nowym pomocnikiem Łódzkiego Klubu Sportowego w letnim oknie transferowym został Engjëll Hoti. W naszej stałej rubryce przedstawiamy sylwetkę zawodnika, w czym pomógł nam jego menadżer – Ledion Katundi.

– Myślę, że kibice ŁKS-u zobaczą przede wszystkim, że on zostawi serce w każdym meczu. Da z siebie wszystko, żeby każdy kibic był zadowolony z jego jakości i z tego, co da na boisku – mówi o Hotim Katundi

Albańczyk urodzony w Niemczech

Engjëll Hoti urodził się 26 lutego 1997 w niemieckim Stuttgarcie. Posiada jednak aż trzy obywatelstwa – obok niemieckiego są to kosowskie oraz albańskie. I to właśnie z tym ostatnim krajem czuje się najbardziej związany.

W młodości Hoti przywdziewał barwy młodzieżowej reprezentacji Kosowa. Narodowa przygoda nie potrwała długo. Zakończyła się na dwóch występach i niespełna osiemdziesięciu rozegranych minutach.

W seniorskiej piłce Engjëll nie miał jeszcze okazji przywdziewania barw narodowych. Zdaniem Lediona Katundi – to już niedługo może się zmienić.

Myślę, że niedługo będzie miał szansę gry w reprezentacji. Gra w lidze polskiej to przeskok. W poprzednich latach dobzi gracze ligi albańskiej byli powoływani do reprezentacji. W Albanii czy Kosowie gra wielu utalentowanych piłkarzy. Zobaczymy jak się zaprezentuje, ale myślę, że ma szansę na grę w reprezentacji – mówi nam menadżer piłkarza.

Pomocnik uniwersalny

W swojej dotychczasowej karierze Hoti miał okazje wystąpić na niemalże każdej boiskowej pozycji oprócz bramki. Najczęściej można było go jednak zobaczyć w środku pola. Tutaj jest w stanie obsadzić każdą z pozycji – od pomocnika defensywnego do ofensywnego, choć najlepiej czuje się w kreowaniu akcji.

Uniwersalność jest zdecydowanym atutem Engjëlla. Do jego plusów można też zaliczyć sylwetkę. Atletyczna budowa ciała pozwala mu zastawić i utrzymać piłkę, co przy grze w środku pola może dać spokój w rozegraniu akcji. W rozmowie z nami Katundi wylicza kolejne atuty.

– Ja jako menadżer uważam, że ktoś inny powinien go oceniać całościowo. Myślę, że Hoti jest idealnym piłkarzem jak na polską ligę. Wysoki, silny, bardzo dobre umiejętności z piłką przy nodze. Potrafi momentami odmienić mecz, ponieważ ma dobre uderzenie z obu nóg – lewej i prawej. Jest skuteczny, w lidze albańskiej też był skuteczny. Może grać na różnych pozycjach – „6”, „8”, „10”. Jest też doświadczony – kończy.

Uniwersalność piłkarza miała być też jednym z głównych powodów jego transferu do Łodzi.

– Byłem na rozmowach w klubie. Rozmawialiśmy o długości kontraktu, umiejętnościach i innych podobnych rzeczach. Klub był zdeterminowany, że Hoti ma dobre umiejętności i jego styl gry powinien pasować do polskiej ligi i stylu gry ŁKS-u – dodaje Ledion Katundi.

Piłkarski podróżnik 

W swojej dotychczasowej karierze Albańczyk nie zdołał na dłużej zagrzać miejsca w żadnym klubie. Jako wschodzący piłkarz bronił barw młodzieżowych drużyn VfL Stuttgart, FC Stuttgart, FSV Waiblingen,VfB Stuttgart, 1.FC Kaiserslautern, VfR Aalen oraz Eintrachtu Braunschweig. W ostatnim klubie wszedł w seniorski futbol rozgrywając 18 spotkań w drużynie rezerw. Później rozpoczął życie na walizkach.

Od sezonu 2017/18 Hoti niemalże co roku zmieniał drużynę. W trakcie niemieckiego epizodu dwukrotnie pozostawał bez klubu. Po drugim razie, zimą 2019 roku, zdecydował się wrócić w rodzinne strony i związać się umową z kosowskim KF Trepca 89. Rok później zdecydował się przejść do FC Llapi, z którym sięgnął nawet po Puchar Kosowa.

Dwa ostatnie sezony to dwa kluby w Albanii – KF TiranaFK Partizani. W barwach obu drużyn Engjëll zawieszał na swojej szyi medal za mistrzostwo Albanii, dzięki czemu rozegrał pierwsze mecze na europejskim szczeblu – w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

Po koniec sezonu 2022/23 Hoti nie był podstawowym zawodnikiem swojej drużyny. Menadżer piłkarza uspokaja.

– Grał w dwóch najlepszych klubach w Albanii – Tiranie i Partizani. Tirana zdobyła mistrzostwo Albanii, z resztą Partizani też i był nawet uczestnikiem preliminacji do Ligi Mistrzów. To były sytuacje, jakich w piłce wiele, kiedy klub chce przedłużyć umowę z zawodnikiem, ale ten decyduje, że chce się rozwijać, chce pokazać swoje umiejętności i chce przejść do innego klubu za granicą. I to był jedyny powód – podkreślił.

Typowy południowiec

Od pierwszych dni w ŁKS-ie wydawało się, że Engjëll złapał z resztą drużyny wspólny język, a jego aklimatyzacja przebiega bardzo sprawie. Okazuje się, że to nie przypadek. Hoti ma być typowym przedstawicielem Bałkanów – charakterny, ale w tym samym czasie otwarty i bardzo kontaktowy.

– Południowcy są bardzo twardzi i szybko potrafią złapać relacje z ludźmi. Są uśmiechnięci. Hoti jest bardzo otwartym człowiekiem. Lubi wyzwania i jest gotowy dać z siebie wszystko. Mówił mi, że nie może się doczekać, aż zacznie się ekstraklasa i pokaże co potrafi. Myślę, że szybko wpasuje się do drużyny, bo jest otwarty, potrafi zawsze zapytać, potrafi budować fajne relacje. Jest w porządku człowiekiem.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119