Piłka Nożna

Tomasz Salski o pracy szefa skautingu Łukasza Miki

Łukasz Mika jest szefem skautingu Łódzkiego Klubu Sportowego od półtora roku. Pracuje w ciszy i mało który kibic wie na czym polega jego codzienna praca. O tym czym zajmuje się w klubie opowiedział w wywiadzie dla klubowej TV i ŁKSFANS prezes Tomasz Salski.

– Zadanie Łukasza jest takie żeby analizować zawodnika, którego zleci mu sztab szkoleniowy lub dyrektor sportowy poprzez mecze na żywo lub wideo. Robi wycinki, charakterystykę, wystawia mu ocenę pod różnymi względami. Łukasz zbiera różne informacje, np. takie jak wygląda możliwość pozyskania danego piłkarza pod kątem kontraktu, menedżera itp. Niekiedy udaje mu się spotkać z takim zawodnikiem czy porozmawiać z trenerem, który kiedyś miał go w swoim zespole. To jest zadanie przygotowawcze i Łukasz ma za zadanie to przygotować i przedstawić. To działa także przy piłkarzach w wieku juniorskim, młodzieżowym, ale również i przede wszystkim jeśli chodzi o zawodników do pierwszego zespołu. To jest jego robota.

– Muszę powiedzieć, że jest to niewdzięczna praca, bo kiedyś spróbowałem obejrzeć pięć meczów, jeden po drugim i pomimo tego, że jestem walnięty na punkcie piłki to nie dałem rady. On to robi praktycznie dzień w dzień, wycina, ścina te informacje, pokazuje elementy. Ma różne programy, które pozwalają mu działać. Stworzył dużą bazę zawodników, która jest uzupełniania na takim naszym patencie i sama się profiluje. Wpływają tam informacje, że zawodnik był przez nas obserwowany i aktualizują się tam pewne rzeczy takie jak np. kontuzje. Ogólnie rzecz biorąc jego rolą jest przeanalizowanie i oglądanie piłkarzy. Czasami gdy ogląda zawodnika to w oko wpada mu inny zawodnik i przygotuje informacje o nim i przedstawia trenerom czy dyrektorowi sportowemu. Oczywiście może również wyrazić swoje zdanie, że ten czy inny piłkarz się nie nadaje lub ma problemy pozaboiskowe, ale wtedy to mu musimy podjąć decyzję czy będziemy podejmować to ryzyko – powiedział Tomasz Salski.

Podczas obozu w Turcji było tam skupisko wielu drużyn i Łukasz jeździł i oglądał zawodników, których sobie wcześniej wyznaczył plus tych, których podał mu dyrektor sportowy. To należy do jego obowiązków. 

Łukasz Mika ma 29 lat i od stycznia 2019 roku pełni funkcję szefa skautingu w Łódzkim Klubie Sportowym. Wcześniej przez wiele lat z sukcesami pracował w Lechu Poznań i ściągnął do tego klubu wielu świetnych zawodników. Podczas swojej przygody ze skautingiem obserwował piłkarzy w ponad 30 krajach.