Rygaard naturalnym zastępcą Domingueza? Vicuña ma kilka alternatyw

W inauguracyjnym spotkaniu inauguracyjnym z GKS-em Tychy kontuzji doznał Antonio Dominguez, który nie pomoże zespołowi przynajmniej przez trzy najbliższe tygodnie. Kto zastąpi Hiszpana w wyjściowym składzie ełkaesiaków? 

28-letni pomocnik jest kluczowym zawodnikiem biało-czerwono-białych i od startu poprzedniego sezonu prezentował najrówniejszą formę. Jego absencja będzie sporą stratą, ale uważamy, że Kibu Vicuña ma na tyle wszechstronnych graczy w kadrze, że drużyna powinna sobie poradzić z nieobecnością Domingueza. Trener ma spory ból głowy, ale praktycznie pewne jest to, że każde zastępstwo „Antka” spowoduje przesunięcie Trąbki na pozycję numer osiem.

Rygaard naturalny kandydat

Zastąpienie Domingueza, Rygaardem wydaje się być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Duńczyk zmienił kontuzjowanego Hiszpana, na ostatnie minuty meczu z GKS-em Tychy i taka zmiana jest jak najbardziej naturalna. Pomocnik nie zaliczy do udanych swojego okresu w Łodzi, ale liczy, że w końcu pokaże pełnię swoich umiejętności i najzwyczajniej w świecie – odpali. Na to liczą też kibice, którzy dużo obiecywali sobie po jego transferze z FC Nordsjælland. 30-latek jest jednym z najlepiej zarabiających graczy w klubie i szansa, która się przed nim nadarza, może być jedną z ostatnich. Prezes Tomasz Salski przed sezonem wyznał, że nie skreśla jeszcze „Wikinga”, a czas na ocenę przyjdzie po rundzie jesiennej. Rygaard bardzo dobrze przepracował okres przygotowawczy i jest świetnie przygotowany do sezonu. W Tychach zagrał tylko kilka minut i nie pokazał nic ciekawego swoją grą. Ze Skrą Częstochowa prawdopodobnie Mikkel zagra na pozycji numer 10, a miejsce Domingueza na „ósemce” zajmie Michał Trąbka. 

Ricardinho na dziesiątce?

W trakcie okresu przygotowawczego Ricardinho był próbowany przez trenera na „dziesiątce” i niewykluczone, że jeśli wróci do pełni sił to właśnie tam będzie starał się go „upchnąć” sztab szkoleniowy. Brazylijczyk trenuje indywidualnie, ale prawdopodobnie od przyszłego tygodnia wróci do zajęć z zespołem. Jeśli medycy dadzą graczowi zielone światło do powrotu na murawę to będzie ciekawą alternatywą do zastąpienia w najbliższych tygodniach Domingueza. 31-latek jest bardzo wszechstronnym graczem i mógłby się odnaleźć za plecami Stipe Juricia oraz w kombinacyjnej grze z innymi kreatywnymi pomocnikami. Na Skrę na pewno taki manerw nie wypali, bo „Rico” nie wróci jeszcze do gry, ale być może już w Niepołomicach lub w Łodzi z GKS-em Jastrzębie – zobaczymy tego piłkarza w meczu ligowym.

Kombinowanie z młodzieżowcem?

Inną opcją dla trenera Kibu Vicuñi byłoby wystawienie na pozycji numer „dziesięć” Piotra Gryszkiewicza. Wychowanek Lechii Gdańsk jest nominalnym ofensywnym środkowym pomocnikiem, ale z konieczności gra w ŁKS-ie na lewym skrzydle. Wystawienie „Gryszki” od pierwszych minut na tej pozycji mogłoby rozwiązać problem z młodzieżowcem, choć wydaje się, że po imponującym meczu w Tychach pewniakiem do gry jako młodzieżowiec jest Mateusz Bąkowicz. Nie przewidujemy, aby szkoleniowiec łodzian zdecydował się na taki ruch, choć go w stu procentach nie wykluczamy. Przeciwko GKS, Gryszkiewicz nie zagrał z powodu delikatnego urazu łydki, ale wszystko wskazuje na to, że znajdzie się w kadrze meczowej na starcie ze Skrą Częstochowa. 

Pirulo na dziesiątkę, Javi na prawe skrzydło?

Jeszcze bardziej „ekstremalną” decyzją mogłoby być przesunięcie Pirulo na pozycję numer dziesięć, bo jest on wszechstronnym graczem. Wtedy wówczas trener mógłby pokusić się o wystawienie Javiego Moreno na jego nominalnej pozycji czyli prawym skrzydle. Wówczas Trąbka zostałby cofnięty na „ósemkę”. Taki ruch raczej jest najmniej prawdopodobny, bo „Piri” praktycznie w ogóle nie gra w środku pola i Kibu Vicuña nie będzie kombinował, tylko da grać Hiszpanowi na skrzydle – czyli tam gdzie czuje się jak ryba w wodzie.

Jeszcze kilkanaście dni temu inną i bardzo ciekawą alternatywą byłoby wystawienie do pierwszego składu, Ricardo Guimy, ale Portugalczyk zdecydował się na powrót do ojczyzny. W tym tygodniu został wykupiony przez GD Chaves. 

Nasz typ na obsadę środka pola w meczu ze Skrą Częstochowa: 
defensywny pomocnik (6) – Maksymilian Rozwandowicz
środkowy pomocnik (8) – Michał Trąbka
ofensywny środkowy pomocnik (10) – Mikkel Rygaard

Foto: ŁKS Łódź / Cyfrasport