Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

Poznaj rywala: Warta Poznań

W 7. kolejce PKO BP Ekstraklasy, „Rycerze Wiosny” zmierzą się z Wartą Poznań. „Warciarze” zakończyli sezon 2022/2023 na 8. miejscu, z 45 punktami na koncie. Poprawili tym samym wynik z przedostatniego sezonu, kiedy to skończyli rozgrywki na 11. miejscu z 42 punktami.

Ostatnie spotkanie

Ostatnie spotkanie z Wartą odbyło się 3 lipca 2019 roku w ramach przygotowań do sezonu 2019/20 (3:0 dla ŁKS). Natomiast ostanie spotkanie ligowe miało miejsce cztery miesiące wcześniej w I lidze. ŁKS również wygrał trzema bramkami.

16.03.2019 – Fortuna I liga

ŁKS – Warta Poznań 3:0

Bramki: Kujawa 31′, Bielak 41′, Sekulski 80′

Skład ŁKS: Michał Kołba – Adrian Klimczak, Jan Sobociński, Maksymilian Rozwandowicz, Jan Grzesik – Lukas Bielak, Wojciech Łuczak (68′ Łukasz Piątek), Bartłomiej Kalinkowski – Piotr Pyrdoł, Rafał Kujawa (62′ Łukasz Sekulski), Dani Ramirez (84′ Adam Ratajczyk).

Co słychać w Poznaniu?

Drużyna Dawida Szulczka utrzymała się w ekstraklasie i przed długi okres trwania sezonu była rewelacją rozgrywek. Warta usunęła się w tabeli w końcówce kampanii, po czterech porażkach i jednym remisie, w pięciu ostatnich grach.  Młody Trener musi się mocno napracować aby wypełnić lukę po Janie Grzesiku, który odchodzi do Radomiaka Radom oraz Robercie Ivanovie. Reprezentant Finlandii będzie kontynuował karierę w 2. Bundeslidze. W  środkowisku klubu, mówi się też o budowie dwóch nowych boisk treningowych w Poznaniu. Inwestycja ma kosztować 14,5 miliona złotych, niedawno również zaprezentowano koncepcję wyglądu nowego stadionu spełniającego wymogi PKO Ekstraklasy. Jednak na obecną chwilę Warta (podobnie jak w poprzednich latach) zainauguruje sezon w Grodzisku Wielkopolskim na stadionie Dyskobolii.

Dawid Szulczek, fot. Newspix

Transfery

Do klubu z Poznania przychodzi spadkowicz, Jakub Bartkowski. 31-letni środkowy obrońca z Lechii Gdańsk, to doświadczony ligowiec i jego zadaniem będzie załatanie dziury po Grzesiku i Ivanovie, wszak Bartkowski może grać zarówno jako półprawy stoper oraz jako wahadłowy.

Kolejnym zawodnikiem, który w tym sezonie zagra w barwach Warty jest Dario Vizinger. 25-letni Chorwat jest wzmocnieniem ofensywy. Ma duże doświadczenie na boiskach Słoweńskiej Ligi oraz Austriackiej Bundesligi.

Poznańską Wartę opuścili wcześniej wspomniany były zawodnik ŁKS-u, Jan Grzesik, Robert Ivanov, Bartosz Kieliba, Nikolas Korzeniecki oraz skończyło się wypożyczenie Enisa Destana i Miłosza Szczepańskiego.

Najmocniejszy punkt drużyny

Najmocniejszym ogniwem wydaje się Kajetan Szmyt czyli wychowanek Warty który bardzo dobrze rozwija się pod okiem trenera Szulczka, może nie jest to jasne najmocniejsze ogniwo jednak jest to bardzo obiecujący talent i już robi różnicę w ofensywie „Zielonych”. Za mocne ogniwo też możemy uznać trenera ponieważ mając taką kadrę, uznaje się że Dawid Szulczek robi dotychczas wynik ponad stan co uznaję się słusznie za jego zasługę.

Kajetan Szmyt, fot. Press Focus

Najsłabszy punkt drużyny

Wydaję się że mały budżet a co za tym idzie braki w kadrze są problemem dla „Dumy Wildy” jednak nie jest to tak widoczne dzięki pracy Dawida Szulczka. Można też doszukiwać się problemów w stadionie na którym gra Warta, czyli obiekcie Dyskobolii w Grodzisku Wielkopolskim który jest tylko „chwilowym” rozwiązaniem dla klubu z Poznania i sprawia on pewne problemy pod względem logistycznym.

Potencjalna wyjściowa jedenastka


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119