Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Podsumowanie zimowego okresu przygotowawczego. Co wiemy przed startem piłkarskiej wiosny?

Piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego są na finiszu okresu przygotowawczego i lada moment rozpoczną rywalizację o punkty w lidze. Zimą biało-czerwono-biali rozegrali sześć meczów kontrolnych. Tradycyjnie jak co rundę, podsumowaliśmy sparingi i prognozujemy sytuację kadrową na każdej pozycji.

Wyniki meczów sparingowych:

13 stycznia: ŁKS – Znicz Pruszków 3:0 (Balongo 2, Pirulo)
18 stycznia: ŁKS – Pogoń Siedlce 1:3 (Łabędzki)
25 stycznia: ŁKS – Admira Wacker Mödling 2:1 (Balongo, Dąbrowski)
28 stycznia: ŁKS – Worskła Połtawa 0:0
31 stycznia: ŁKS – Tadżykistan U-21 1:1 (Janczukowicz)
3 lutego: ŁKS – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1:1 (Trąbka)

Strzelcy bramek w sparingach: 

Nelson Balongo – 3
Pirulo, Jan Łabędzki, Piotr Janczukowicz, Maciej Dąbrowski, Michał Trąbka – 1

Asysty w sparingach:

Bartosz Szeliga – 2
Artemijus Tutyškinas, Damian Nowacki, Kamil Dankowski, Nacho Monsalve, Stipe Jurić – 1

BRAMKARZE: 

Aleksander Bobek (5 występów, 303 minuty, 2 czyste konta, 4 wpuszczone gole)
Michał Kołba (3 występy, 120 minut, 2 czyste konta, 1 wpuszczony gol)
Dawid Arndt (3 występy, 117 minut, 2 czyste konta, 1 wpuszczony gol)
Marek Kozioł (0 występów, 0 minut, 0 czystych kont, 0 wpuszczonych goli)

W bramce ełkaesiaków nie przewidujemy wielkich zmian. „Jedynką” znów powinien być Aleksander Bobek, który rozegrał ponad 300 minut w zimowych grach kontrolnych. Reprezentant Polski do lat 19 ma za sobą bardzo dobrą rundę i klub zamierza dalej w niego inwestować. Golkiper będzie też ważnym elementem zespołu, przy obsadzie młodzieżowca. Numerem dwa w hierarchii pozostanie Dawid Arndt. 21-latek jest w dobrej formie, ale będzie musiał ustąpić miejsca w bramce młodszemu koledze. Trzecim bramkarzem będzie Michał Kołba, który podobnie jak jesienią, ma łączyć trenowanie z pierwszym zespołem, z grą w trzecioligowych rezerwach. Nadal nieznana jest przyszłość Marka Kozioła. Doświadczony golkiper nie znalazł się w kadrze na obóz w Turcji i nie rozegrał ani jednej minuty w sparingach. ŁKS najchętniej rozwiązałby z nim kontrakt, lub sprzedał do innego klubu. Jak informował Janusz Dziedzic na łamach ŁKSFANS.pl – jak na razie nie ma chętnych na pozyskanie byłego zawodnika Korony Kielce.

Prognoza bramkarza w wyjściowym składzie: ALEKSANDER BOBEK

ŚRODKOWI OBROŃCY

Nacho Monsalve (6 występów, 332 minuty, 0 goli, 1 asysta)
Adam Marciniak (6 występów, 319 minut, 0 goli, 0 asyst)
Oskar Koprowski (6 występów, 282 minuty, 0 goli, 0 asyst)
Maciej Dąbrowski (6 występów, 208 minut, 1 gol, 0 asyst)

W końcówce rundy jesiennej – tak udanej dla ełkaesiaków – środek obrony tworzył duet Nacho Monsalve i Adam Marciniak. Wiele wskazuje na to, że tak będzie też na starcie piłkarskiej wiosny. Obaj gracze bardzo często w sparingach tworzyli parę stoperów, co pokazuje, że sztab szkoleniowy chciał, aby obaj obrońcy jak najwięcej ze sobą grali. Dzięki temu złapali nić porozumienia i automatyzmy w grze. Hiszpan jesienią był czołowym graczem Fortuna 1. ligi na swojej pozycji i znalazł się w najlepszej jedenastce rundy jesiennej. Gdy tylko jest zdrowy to prezentuje bardzo wysoki poziom. W okresie przygotowawczym omijały go urazy, co jest bardzo dobrą wiadomością dla kibiców ŁKS-u. Coraz większą rolę, nie tylko w szatni, ale też na boisku odgrywa Adam Marciniak. Doświadczony stoper dzięki swojej grze lewą nogą daje sztabowi więcej argumentów do gry w wyjściowym składzie, niż Maciej Dąbrowski. Kapitan biało-czerwono-białych prawdopodobnie zacznie rundę wiosenną jako rezerwowy, ale będzie walczył o miejsce w składzie. Niewykluczone, że w trakcie trwania rundy wskoczy do wyjściowej jedenastki, bo prezentuje porównywalny poziom do podstawowych stoperów ŁKS-u. Czwartą opcją na środku obrony dla Kazimierza Moskala będzie Oskar Koprowski. W rundzie jesiennej „Osa” głównie grał na lewej obronie, ale w meczach kontrolnych występował przede wszystkim na stoperze – zazwyczaj w parze z Dąbrowskim. W ostatnim sprawdzianie przed ligą z AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, Koprowski zastąpił na lewej stronie defensywy kontuzjowanego Tutyškinasa i jeśli Litwin nie zdoła się wykurować na inaugurację rozgrywek to być może właśnie 22-latek wybiegnie na mecz z GKS-em Tychy od pierwszej minuty. 

Prognoza środkowych obrońców w wyjściowym składzie: NACHO MONSALVE, ADAM MARCINIAK

BOCZNI OBROŃCY

Kamil Dankowski (6 występów, 272 minuty, 0 goli, 1 asysta)
Marcel Wszołek (6 występów, 268 minut, 0 goli, 0 asyst)
Milan Spremo (5 występów, 223 minuty, 0 goli, 0 asyst)
Artemijus Tutyškinas (4 występy, 166 minut, 0 goli, 1 asysta)
Jowin Radziński (1 występ, 45 minut, 0 goli, 0 asyst)

Jesienią motorami napędowymi biało-czerwono-białych na bokach obrony byli Kamil Dankowski i Artemijus Tutyškinas. Nie inaczej powinno być wiosną, jeśli będą omijać ich kontuzje. Sztab szkoleniowy od początku okresu przygotowawczego krystalizował czwórkę obrony w składzie Dankowski – Nacho – Marciniak – Tutyškinas. Niestety problemy zdrowotne tego ostatniego spowodowały, że trener Moskal musiał w końcówce okresu przygotowawczego stawiać na innych graczy na lewej stronie defensywy. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy „Arti” będzie dostępny na mecz z „Tyskimi”, więc sprawa mocno się komplikuje. W zespole przez większość okresu przygotowawczego testowany był Milan Spremo. Transfer Serba nie został jeszcze ogłoszony, ale niebawem ma to nastąpić. Jeśli uda się wszystko załatwić w tym tygodniu to właśnie on zastąpi Tutyškinasa. Jeśli nie to raczej zagra Oskar Koprowski. W odwodzie jest też Jowin Radziński. Obrońca został włączony zimą do kadry pierwszego zespołu, ale na obóz do Turcji nie poleciał. Zagrał tylko w jednym sparingu. Na prawej stronie obrony, pewniakiem do gry jest Dankowski, który niedawno związał swoją przyszłość na dłużej z ŁKS-em. Jego zmiennikiem pozostanie Marcel Wszołek. 

Prognoza bocznych obrońców w wyjściowym składzie: KAMIL DANKOWSKI, ARTEMIJUS TUTYŠKINAS

ŚRODKOWI POMOCNICY

Bartosz Biel (6 występów, 296 minut, 0 goli, 0 asyst)
Dawid Kort (6 występów, 246 minut, 0 goli, 0 asyst)
Władysław Ochronczuk (5 występów, 227 minut, 0 goli, 0 asyst)
Mateusz Kowalczyk (5 występów, 220 minut, 0 goli, 0 asyst)
Michał Mokrzycki (4 występy, 214 minut, 0 goli, 0 asyst)
Damian Nowacki (5 występów, 178 minut, 0 goli, 1 asysta)
Jan Łabędzki (4 występy, 165 minut, 1 gol, 0 asyst)
Jan Kuźma (0 występów, 0 minut, 0 goli, 0 asyst)
Mieszko Lorenc (0 występów, 0 minut, 0 goli, 0 asyst)

Łódzki Klub Sportowy wiosną będzie grał trzema środkowymi pomocnikami. O miejsce w składzie rywalizuje bardzo duża liczba piłkarzy. Pewniakami do gry od pierwszej minuty są Mateusz Kowalczyk i Michał Mokrzycki. Młodzieżowiec był filarem biało-czerwono-białych w minionej rundzie i podobnie ma być w najbliższych miesiącach. Kowalczyk miał trochę problemów zdrowotnych w trakcie okresu przygotowawczego, ale powinien być gotowy na starcie z „Tyskimi”. Drugim filarem w środku pola ma być sprowadzony z Wisły Płock Michał Mokrzycki. 25-latek nie mógł liczyć na regularną grę w Ekstraklasie, więc postanowił zejść „pięterko” niżej do I ligi. Na papierze jest to bardzo solidne wzmocnienie ŁKS-u, ale wszystko jak zawsze zweryfikuje boisko. „Mokry” przepracował z drużyną obóz i zagrał zimą w czterech meczach kontrolnych. Jest więc, w pełni gotowy do gry od pierwszego meczu. Trzecie miejsce w środku pomocy jest jak na razie największą niewiadomą. Naszym zdaniem w wyjściowym składzie na mecz z GKS-em Tychy znajdzie się Bartosz Biel, który jest jednym z wygranych okresu przygotowawczego. Sztab szkoleniowy zmienił mu zimą pozycję na boisku. Ze skrzydłowego stał się środkowym pomocnikiem. W sparingach wyglądał bardzo dobrze i rozegrał najwięcej minut ze wszystkich graczy środka pola. „Bielu” miał bardzo przeciętną rundę jesienną i dzięki zmianie pozycji, może dostać w klubie „nowe życie”. O miejsce w składzie nie będzie miał łatwo, bo duże szansę na grę w pierwszym składzie mają też Władysław Ochronczuk i Dawid Kort. Obaj piłkarze sporo grali w sparingach i będą ważnymi postaciami w kadrze biało-czerwono-białych. Każdy z trójki Kort – Biel – Ochronczuk jest graczem o innym profilu boiskowym co da Kazimierzowi Moskalowi większe pole manewru. W styczniu do pierwszego zespołu został przesunięty Jan Łabędzki. Młodzieżowiec pokazał się z bardzo dobrej strony w ostatnich tygodniach i otrzymał powołanie do reprezentacji Polski do lat 17. Być może wiosną doczeka się oficjalnego debiutu w Łódzkim Klubie Sportowym. W kadrze jest też Damian Nowacki, który nigdy nie składa broni i będzie walczył o swoje miejsce w składzie. Z drużyną trenuje Jan Kuźma, ale klub szuka mu nowego klubu, gdzie mógłby udać się na wypożyczenie. Jeśli zostanie na alei Unii to prawdopodobnie będzie grywał w trzecioligowych rezerwach. W rundzie wiosennej zespołowi nie pomoże Mieszko Lorenc. Pomocnik przechodzi rehabilitację po operacji kolana. 

Prognoza środkowych pomocników w wyjściowym składzie: MICHAŁ MOKRZYCKI, BARTOSZ BIEL, MATEUSZ KOWALCZYK

SKRZYDŁOWI

Michał Trąbka (6 występów, 363 minuty, 1 gol, 0 asyst)
Bartosz Szeliga (6 występów, 309 minut, 0 goli, 2 asysty)
Piotr Janczukowicz (6 występów, 296 minut, 1 gol, 0 asyst)
Pirulo (3 występy, 105 minut, 1 gol, 0 asyst)
Grzegorz Glapka
 (3 występy, 66 minut, 0 goli, 0 asyst)
Kelechukwu Ibe-Torti (1 występ, 27 minut, 0 goli, 0 asyst)

Sztab szkoleniowy na starcie rundy wiosennej będzie miał do dyspozycji sześciu graczy, którzy są rozpatrywani na skrzydle. Gwiazdą ŁKS-u i całej ligi jest Pirulo. Hiszpan jest pewniakiem do gry w wyjściowym składzie, ale problemem jest to, że bardzo mało minut rozegrał w okresie przygotowawczym. Miał problemy ze stawem skokowym i zagrał tylko w trzech sparingach – z czego tylko w jednym z Turcji i to w krótkim wymiarze czasowym (15 minut). Jak sam przekonywał w rozmowie z ŁKS TV ma być gotowy do gry w meczu z GKS-em Tychy. Jeśli jednak nie udałoby mu się wykurować na inauguracyjne spotkanie, to nie ma wielkich powodów do obaw. Drużyna w listopadowym starciu z GKS-em Katowice pokazała, że potrafi sobie poradzić bez swojego lidera. Na drugim skrzydle pewniakiem do gry jest Michał Trąbka. 25-latek po sezonie odejdzie do Stali Mielec, ale zamierza jeszcze pomóc biało-czerwono-białym w wiosennych starciach. Jesienią „Trąbi” głównie grał w środku pola, ale w trakcie obozu przygotowawczego, zdecydowaną większość minut rozegrał na lewym skrzydle i wydaje się, że to będzie jego docelowa pozycja w tej rundzie. Sporą wartością dodaną powinni być rezerwowi skrzydłowi. Bartosz Szeliga i Piotr Janczukowicz dużo grali w meczach kontrolnych i potrafili do swojej gry dołożyć konkrety w postaci „liczb”. Ta dwójka będzie mocno naciskać na Pirulo i Trąbkę. Niewykluczone, że w trakcie trwania rundy dojdzie do zmian w wyjściowej jedenastce. W odwodzie Kazimierz Moskal ma też Kelechukwu Ibe-Tortiego, który podobnie jak Pirulo stracił sporą część okresu przygotowawczego z powodu kontuzji. Po powrocie do Polski rozpoczął treningi indywidualne. Jeśli wróci do dobrej dyspozycji fizycznej to powinien pojawiać się na pierwszoligowych boiskach, ale raczej głównie z ławki rezerwowych. Z drużyną trenuje też Grzegorz Glapka. Młodzieżowiec rozegrał 66 minut w trzech zimowych meczach kontrolnych. Wiosną powinien być alternatywą przy obsadzie młodzieżowca, ale głównie będzie zbierał doświadczenie w III-ligowych rezerwach, tak jak miało to miejsce jesienią. 

Prognoza skrzydłowych w wyjściowym składzie: MICHAŁ TRĄBKA, PIRULO

NAPASTNICY

Nelson Balongo (6 występów, 245 minut, 3 gole, 0 asyst)
Stipe Jurić (5 występów, 238 minut, 0 goli, 1 asysta)

Wiosenna rywalizacja na pozycji numer „9” zapowiada się bardzo ciekawie. O miejsce w składzie bedą walczyć Nelson Balongo i Stipe Jurić, choć Kazimierz Moskal ma też do dyspozycji Piotra Janczukowicza, ale ten raczej będzie głównie rozpatrywany na skrzydle. Balongo jesienią rozczarowywał sympatyków ŁKS-u. W szesnastu meczach ligowych nie udało mu się trafić do siatki. Z kolei Jurić dołączył do zespołu bardzo późno, ale pokazał się z bardzo dobrej strony i był głównym architektem świetnej koncówki rundy w wykonaniu „Rycerzy Wiosny”. W czterech meczach, zdobył cztery bramki i wywalczył jeden rzut karny. W meczach kontrolnych obaj gracze rozegrali zbliżoną ilość minut. Pod względem strzeleckim lepszy był Kongijczyk, który ustrzelił dublet ze Zniczem Pruszków oraz pokonał bramkarza Admiry Wacker Mödling strzałem z rzutu karnego. Chorwat nie zdobył zimą ani jednej bramki, ale zanotował asystę przy trafieniu Trąbki w ostatnim sprawdzianie z rumuńską drużyną. Trudno w tym momencie określić, który z napastników rozpocznie sezon w wyjściowym składzie, ale jeśli mielibyśmy typować to stawiamy na Balongo, za którym stoją bramki w zimowych sparingach. W trakcie rundy zapewne będą rotacje na „dziewiątce” i obaj gracze dostaną określoną ilość szans od sztabu szkoleniowego. Wspomniany wcześniej Janczukowicz też nie złożył broni i będzie naciskał na duet Balongo – Jurić. 

Prognoza środkowego napastnika w wyjściowym składzie: NELSON BALONGO

Przewidywana jedenastka ŁKS-u na mecz z GKS-em Tychy: Aleksander Bobek – Kamil Dankowski, Nacho Monsalve, Adam Marciniak, Artemijus Tutyškinas (Oskar Koprowski) – Michał Mokrzycki, Bartosz Biel, Mateusz Kowalczyk – Pirulo, Nelson Balongo, Michał Trąbka. 

Tak zdaniem redakcji ŁKSFANS.pl może wyglądać jedenastka, która wybiegnie na niedzielne starcie z GKS-em Tychy – pod warunkiem, że wszyscy zawodnicy będą zdrowi. Wiemy, że Tutyškinas, Kowalczyk i Pirulo borykali się ostatnio z urazami i ich występu nie możemy brać za pewnik. Jeśli jednak kontuzje wykluczą ich z gry to na lewej obronie powinniśmy zobaczyć Oskara Koprowskiego, na prawym skrzydle Bartosza Szeligę, a w środku pola Władysława Ochronczuka lub Dawida Korta.

Foto: ŁKS Łódź


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119