Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Podsumowanie rundy wiosennej 2023 – BOCZNI OBROŃCY

Kolejną część naszego podsumowania rundy wiosennej 2023, przeznaczyliśmy na bocznych obrońców w układance Kazimierza Moskala. Tutaj prym wiódł niezastąpiony Kamil Dankowski. Na drugiej stronie defensywy rywalizacja była bardziej wyrównana. 

3. ARTEMIJUS TUTYŠKINAS

Mocno przeciętna runda w wykonaniu reprezentanta Litwy. Po bardzo dobrej końcówce jesiennych zmagań liczono, że Tutyškinas znów pokaże się z dobrej strony. Zaczęło się najgorzej, bo od poważnej kontuzji stopy, w trakcie okresu przygotowawczego. Obrońca opuścił sześć pierwszych wiosennych spotkań. Wrócił do gry, na początku kwietnia z Chojniczanką. Po powrocie nie wyglądał zbyt pewnie, a dodatkowo w trzech spotkaniach, obejrzał trzy żółte kartki i musiał pauzować w spotkaniu z Podbeskidziem. W starciu z „Góralami” dobrze zagrał Spremo i wygryzł 19-latka ze składu. Po trzech meczach na ławce, Tutyškinas wrócił do składu na trzy ważne mecze kończące sezon i trzeba przyznać, że wyglądał lepiej niż kilka tygodni wcześniej. ŁKS zdecydował się aktywować klauzulę wykupu tego gracza i „Arti” ma być częścią biało-czerwono-białej drużyny w Ekstraklasie. 

Występy: 6
Ile razy w kadrze meczowej: 9
Minuty: 445
Bramki: 0
Asysty:
0
Żółte kartki: 4

8. KAMIL DANKOWSKI

Wyróżniający się zawodnik Łódzkiego Klubu Sportowego w przekroju całego sezonu. Podobny przypadek co Nacho Monsalve – gdy jest zdrowy, to jest w stanie pokazać swoją bardzo dużą jakość. Wiosną był podporą defensywy biało-czerwono-białych i ponownie straszył rywali dośrodkowaniami, a także strzałami z dystansu. Zdobył dwie bramki bezpośrednio z rzutów wolnych. Dodatkowo dołożył asystę w starciu z Chojniczanką. W styczniu zdecydował się przedłużyć swój kontrakt, co przyjęto w Łodzi, z ogromną radością. „Danek” zaufał projektowi ŁKS-u i będzie występował w klubie z alei Unii w najwyższej klasie rozgrywkowej. Liczymy, że w Ekstraklasie będzie nadal tak ważną postacią w drużynie trenera Moskala. 

Występy: 15
Ile razy w kadrze meczowej: 15
Minuty: 1321
Bramki: 2
Asysty:
1
Żółte kartki: 4

11. MILAN SPREMO

Trafił do Łodzi w przerwie między rundami. ŁKS potrzebował nowego lewego obrońcy, który doraźnie wzmocniłby rywalizację na tej pozycji. Spremo podpisał półroczny kontrakt. Zagrał w 10 spotkaniach. Nie ustrzegł się błędów, ale niczego też spektakularnie nie zawalił. Przez sporą część rundy był podstawowym zawodnikiem i skorzystał na urazie, oraz słabszej formie Tutyškinasa. W ostatnich tygodniach nie widzieliśmy go na boisku, bo leczył kontuzję stawu skokowego. Wydaje się, że runda wiosenna była jedyną Serba przy alei Unii i nie zobaczymy go w biało-czerwono-białej koszulce w Ekstraklasie. 

Występy: 10
Ile razy w kadrze meczowej: 12
Minuty: 776
Bramki: 0
Asysty:
0
Żółte kartki: 1

15. OSKAR KOPROWSKI

Rozpoczął rundę jako podstawowy lewy obrońca, gdy kontuzjowany był Tutyškinas i za kartki pauzował Spremo. Zagrał pełne 90 minut, w meczach z GKS Tychy i Skrą Częstochowa. Gdy Serb i Litwin byli gotowi do gry, to „Osa” praktycznie nie pojawiał się na pierwszoligowych murawach. Od meczu w Bełchatowie ze Skrą, zagrał tylko 15 minut w czterech spotkaniach. Wchodził głównie na końcówki, aby pomóc w utrzymaniu korzystnego wyniku. Jego umowa wygasa po zakończeniu tego sezonu, ale pojawiają się sygnały, że zostanie przedłużona. Nie wiemy jednak, czy Koprowski będzie rozpatrywany pod kątem pierwszego zespołu, czy rezerw, w których zagrał ośmiokrotnie w rundzie wiosennej.

Występy: 6
Ile razy w kadrze meczowej: 12
Minuty: 195
Bramki: 0
Asysty:
0
Żółte kartki: 1

31. MARCEL WSZOŁEK

Podobnie jak w rundzie jesiennej, był zmiennikiem Kamila Dankowskiego, który grał praktycznie w każdym meczu, więc Wszołek dostał tylko dwie szanse pojawienia się na murawie w tej rundzie. Wszedł z ławki w meczach z Puszczą Niepołomice i Sandecją Nowy Sącz. Wiosną miał też problemy zdrowotne, co wykluczyło go z gry na kilka tygodni. Prawdopodobnie gdyby nie uraz, to zagrałby w meczu z Bruk-Bet Termaliką, kiedy to „Danek” pauzował za kartki. Wystąpił wiosną też w czterech meczach III-ligowych rezerw. Niedawno przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku i wszystko wskazuje na to, że układ prawej obrony na nowy sezon, pozostanie bez zmian. 

Występy: 2
Ile razy w kadrze meczowej: 9
Minuty: 26
Bramki: 0
Asysty:
0
Żółte kartki: 0

JOWIN RADZIŃSKI

Zimą został przesunięty z drugiej drużyny do pierwszej, ale nie zagrał w żadnym meczu. Nie został nawet zgłoszony do rozgrywek Fortuna 1. ligi. Wiosną trenował z zespołem Kazimierza Moskala i był filarem rezerw w III lidze. Jego umowa jest ważna jeszcze przez rok i w tym czasie, Jowin Radziński będzie starał się przebić na stałe do pierwszej drużyny. Jeśli to mu się nie uda, to zapewne będzie występował w drugim zespole – być może już na szczeblu centralnym.

Występy: 0
Ile razy w kadrze meczowej: 0
Minuty: 0
Bramki: 0
Asysty: 
0

Foto: ŁKS Łódź / Cyfrasport


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119