Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Zagłębiu słów kilka

W poniedziałek Łódzki Klub Sportowy rozegra przedostatnie spotkanie w PKO BP Ekstraklasie. W Lubinie przyjdzie nam grać o honor, bo spadek jest już przesądzony. Przyjrzyjmy się więc najbliższemu rywalowi, który obecnie jest w gazie i ma za sobą trzy wygrane spotkania.

O klubie

Zagłębie Lubin zostało założone 2 marca 1946 roku i jest jednym z najstarszych klubów na Dolnym Śląsku. Miedziowi swoje pierwsze wicemistrzostwo Polski zdobyli jako beniaminek w sezonie 1989/1990, a mistrzostwo rok później. 26 maja 2007 roku, po pokonaniu Legii Warszawa na własnym stadionie Miedziowi ponownie mogli cieszyć się z trofeum Mistrza Polski.

W 2014 roku, znajdujący się w strefie spadkowej ekstraklasy zespół, objął Piotr Stokowiec. Pod jego okiem już rok później drużyna awansowała ponownie do najwyższej ligi rozgrywkowej i pierwszy sezon zakończyła na 3. miejscu. W rundzie finałowej Zagłębie przegrało tylko dwa spotkania, a aż pięć wygrało, co dało Miedziowym możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy. W pierwszej rundzie zespół z Lubina pokonał Slavię Sofia, a później awansował do III rundy kwalifikacji Ligi Europy, po pokonaniu Partizan Belgrad po 180. minutach gry i 4:3 w rzutach karnych.

Trener

Waldemar Fornalik to grający na pozycji obrońcy, wychowanek Ruchu Chorzów. Całą swoją piłkarską karierę spędził z Niebieskimi, występując w 233 spotkaniach ekstraklasy i strzelając cztery gole. W sezonie 1988/1989 wraz z Ruchem zdobył mistrzostwo Polski.

Jako trener posiada licencję UEFA PRO Licence i został trzykrotnie nominowany na trenera roku w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna”. Szkoleniowiec pierwsze kroki stawiał jako asystent trenera w Chorzowie. Pierwszą drużyną, którą prowadził jako główny szkoleniowiec był Górnik Zabrze. W 2005 roku zastąpił na stanowisku Franciszka Smudę przejmując Odrę Wodzisław Śląski i co ciekawe, siedem lat później zastąpił go również na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski. Za jego kadencji Polacy w eliminacjach do mistrzostw świata 2014, zajęli czwarte miejsce w grupie i nie uzyskała awansu. Łącznie prowadził osiemnaście spotkań polskiej reprezentacji.

W swojej karierze prowadził również RTS Widzew i Piasta Gliwice, z którym w sezonie 2018/1019 zdobył mistrzostwo Polski.

Od 29 listopada 2022 roku pełni rolę trenera w Zagłębiu Lubin.

Ostatni mecz

Ostatnie spotkanie Zagłębie rozegrało z Widzewem, wygrywając je 3:1. W zasadzie w pierwszej połowie widzewiacy tylko raz zagrozili pod bramką swoich gości. Lubinianie za to szukali swoich szans w kontrataku i słusznie, bo właśnie dzięki temu zdobyli dwie bramki w ciągu dwóch minut. Najpierw wynik otworzył, wychodząc sam na sam z Gikiewiczem, Mateusz Wdowiak, a prowadzenie podwyższył Kacper Chodyna. Po rozpoczęciu drugiej połowy kontaktową bramkę strzelił Widzew, a autorem gola był dopiero co wprowadzony na murawę Ciganiks. RTS szukał gola, lecz Dioudis nie dał się już więcej razy zaskoczyć tego dnia. W doliczonym czasie gry jeszcze swoją obecność podkreślił Marko Poletanovic i ustalił wynik na 3:1.

Transfery wychodzące

• Mikkel Kirkeskov – lewy obrońca (Holstein Kiel)
  • Kamil Kruk – środkowy obrońca (Motor Lublin)
  • Kacper Masiak – prawy napastnik (Raków Częstochowa)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Pierwsze starcie obu zespołów sięga sezonu 1985/1986, kiedy to ŁKS wygrał pewnie 3:1. W latach 1986 – 1988, to ŁKS cieszył się głównie z wygranych. Podobną serię zwycięstw nad Miedziowymi, łodzianie mogli odnotować po 1992 roku i trwało to do sezonu 1993/1994. Ostatni raz Zagłębie uznawało naszą wyższość 4.03. 2020 roku, kiedy to w ramach 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy, ŁKS pokonał zespół z Lubina 3:2. W 18. minucie wynik otworzył Carlos Moros, który po 11. minutach trafił również do bramki łodzian. W 33. minucie rzut karny na bramkę zamienił Antonio Dominguez, a finalnie wynik podwyższył Adam Ratajczyk.

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Zagłębiem

Ostatnie spotkanie ŁKS z Zagłębiem rozegrał w ramach 17. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Kibice na trybunach byli pełni nadziei na udane spotkanie, zwłaszcza przypominając sobie konsekwentne odrabianie strat przez łodzian w meczu z Piastem. Entuzjazm jednak nie trwał długo, bo już w 9. minucie miejsce na oddanie celnego strzału znalazł Bartosz Kopacz, który otworzył wynik (1:0). ŁKS próbował odpowiedzieć, najpierw z rzutu wolnego próbował wyrównać wynik Dani Ramirez, a później dwukrotnie Piotr Janczukowicz (pierwszy strzał obronił Szymon Wierauch, a drugi minął z dala od bramki). Druga połowa zaczęła się od rzutu wolnego dla Miedziowych i na tablicy było już 2:0. Wynik mógł zakończyć się gorzej dla łodzian, ale dobrą formą popisał się Aleksander Bobek, który wybronił kilka na prawdę dobrych strzałów.

Statystyki

Zagłębie Lubin obecnie zajmuje 8. miejsce z sumą 44. punktów. Do tej pory zanotował 12 zwycięstw, 8 remisów i 12 porażek. W 32. kolejkach strzelili 40 bramek i stracili 47. Miedziowi oddają 10.25 strzałów na mecz, w tym 4.59 celnych. Oczekiwane stracone gole wynoszą 42.52. Na ten moment sfaulowali rywali 351 razy, za co dostali 48 żółtych kartek i 5 czerwonych. Średni dystans na mecz dla zawodników z Lubina wynosi 111.73 km/mecz, a w sprintach 88.72 km/mecz.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119