Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

O Resovii słów kilka

O godzinie 15 ełkaesiacy rozpoczną wyjazdowe starcie z Resovią. O tym co dzieje się w klubie naszego niedzielnego rywala możecie jak zawsze dowiedzieć się w ramach naszego cyklu „Słów kilka”.

O zespole

Uznaje się, że klub ten założono w 1910 roku, choć działacze klubowi Resovii stoją przy stanowisku, że został on założony 5 lat wcześniej. Większość swojego istnienia rzeszowianie grali w niższych ligach – do czasu ich awansu do I Ligi w sezonie 2019/20, jedyny okres kiedy grali na zapleczu najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej (najwyżej w swojej historii) to lata 1977-1994. Za jeden z największych sukcesów klubowych uznać można dojście do półfinału Pucharu Polski w 1981 roku. Od czasu awansu do Fortuna 1. Ligi zespół ten walczy raczej o utrzymanie i w tym momencie trudno powiedzieć, że będzie inaczej.

Trener

Trzeba przyznać, że w rzeszowskim zespole karuzela trenerska jest mocno rozpędzona. W przerwie między sezonami Resovia zatrudniła Tomasza Grzegorczyka w miejsce Dawida Kroczka, ale nowy szkoleniowiec przetrwał na swoim stanowisku jedynie 9 spotkań ligowych (w tym czasie średnia punktowa 0,44/mecz). W trudnej sytuacji sięgnięto po Mirosława Hajdę, który w przeszłości pracował już w tym klubie, w sezonie 2009/10. Ten doświadczony trener w ostatnim czasie pracował jako szef działu młodzieżowego w Cracovii, w której zaczynał swoją przygodę trenerską i wielokrotnie do niej wracał. Wybór klubu z Podkarpacia jak na razie dobrze się sprawdza, bo w pierwszych sześciu meczach Hajdo osiągnął średnią punktową na poziomie 2,2/mecz, a także pokonał ekstraklasową Cracovię w Pucharze Polski.

Ostatni mecz

W poprzedniej kolejce Fortuna 1. Ligi Resovia na wyjeździe podjęła Chojniczankę Chojnice. Pierwsza połowa była momentami dość ospała ze strony Resovii, ale nie udawało się tego wykorzystać gospodarzom. Dopiero druga część tego spotkania przyniosła wyczekiwane bramki – w przypadku rzeszowian kluczowe okazało się zaledwie kilka minut. Najpierw w 60. minucie Bąk uruchomił Eizencharta, który wykorzystał sytuację sam na sam, a następnie Resovia podwyższyła prowadzenie po kolejnej akcji poprowadzonej lewą stroną boiska – tym razem ruszył Górski, którego strzał jeszcze obronił Kuchta, ale dobitka Antonika była już skuteczna. Sytuacji w meczu nie zmieniła już nawet bramka strzelona dla Chojniczanki przez Skrzypczaka.

Warto także nadmienić, że w środku tygodnia rzeszowianie rozegrali również szalone spotkanie w Pucharze Polski, podejmując na własnym terenie Cracovię. Strzelanie zaczęło się już w 10. minucie za sprawą celnego trafienia Bartosza Kwietnia i jak się okazało, była to pierwsza z pięciu bramek strzelonej w pierwszej części spotkania. Na przerwę rzeszowianie schodzili z wynikiem 2:3, ale już w 53. minucie bramkę dołożył Mateusz Bondarenko, a spotkanie zamknął ostatecznie Maciej Górski, który swoim trafieniem zapewnił Resovii awans do kolejnej fazy Pucharu Polski.

Transfery wychodzące

• Bartosz Jaroch – obrońca (Wisła Kraków)
  • Damian Hilbrycht – pomocnik (Skra Częstochowa)
  • Jakub Wróbel – napastnik (Sandecja Nowy Sącz)
  • Josip Solijć – pomocnik (Kotwica Kołobrzeg)
  • Cezary Demaniuk – pomocnik (Pogoń Siedlce)
  • Marcel Myszka – obrońca (Lechia Tomaszów Mazowiecki)
  • Daniel Pietraszkiewicz – pomocnik (Termalica Bruk-Bet Nieciecza) – koniec wypożyczenia
  • Sebastian Strózik – napastnik (Cracovia) – koniec wypożyczenia

Transfery przychodzące

• Bartłomiej Eizenchart – pomocnik (Górnik Zabrze)
  • Mateusz Bondarenko – obrońca (GKS Jastrzębie)
  • Nikodem Sujecki – bramkarz (Pogoń Szczecin)
  • Maciej Górski – napastnik (Pogoń Siedlce)
  • Miłosz Kałahur – obrońca (Olimpia Elbląg)
  • Daniel Morys – pomocnik (Garbarnia Kraków)
  • Hubert Karpiński – napastnik (Jagiellonia II Białystok)
  • Bruno Garcia – obrońca (Miedź Legnica) – wypożyczenie
  • Ruben Hoogenhout – obrońca (Miedź Legnica) – wypożyczenie
  • Pedro Vieira – napastnik (Raków Częstochowa) – wypożyczenie

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Historia starć pomiędzy ŁKS-em Resovią nie jest długa, ze względu na to, że zespół z Podkarpacia wiele lat spędził w niższych klasach rozgrywkowych. Pierwsza szansa na spotkanie ligowe nastąpiła dopiero 4 października 2020 roku. Łodzianie pokonali wtedy rzeszowian na stadionie przy alei Unii Lubelskiej 2:1. Obie bramki dla „Rycerzy Wiosny” z rzutów karnych zdobył wówczas Antonio Dominguez.

Bramki: Koprowski 70′ (sam.) – Pirulo 23′, 36′

Skład ŁKS: Marek Kozioł – Mateusz Bąkowicz, Maciej Dąbrowski, Oskar Koprowski, Bartosz Szeliga – Maksymilian Rozwandowicz, Michał Trąbka (87′ Jan Kuźma), Pirulo (71′ Ricardinho) – Javi Moreno, Maciej Wolski, Samuel Corral (80′ Mateusz Kowalczyk)

Statystyki

W tym momencie Resovia plasuje się na 13. miejscu w tabeli, z 3 zwycięstwami, 6 remisami i 5 porażkami na koncie. Rzeszowianie w ciągu tych spotkań strzelili 16 bramek, zaś stracili ich 20.

Najlepszymi strzelcami zespołu z Podkarpacia są Kamil Antonik oraz Marek Mróz z 3 trafieniami na koncie. Drugi w tej klasyfikacji jest Bartłomiej Wasiluk, który w I Lidze ma na koncie 2 gole. Po jednym ligowym trafieniu zaliczyli za to Klaudiusz KrasaRafał MikulecKarol ChuchroMaciej GórskiBartosz KwiecieńBartłomiej EizenchartPedro Vieira Bruno Garcia.

Jeśli chodzi o asysty, najlepszym wynikiem może pochwalić się Radosław Adamski z 3 ostatnimi podaniami na koncie. Zaraz za nim w tej klasyfikacji znajduje się Radosław Bąk, który może pochwalić się 2 dograniami piłki do strzelca bramki. Po jednej asyście zanotowali zaś Bartłomiej WasilukRafał MikulecBartosz KwiecieńRuben HoogenhoutHubert Karpiński Pedro Vieira.