O Wiśle słów kilka
Spadkowicz z problemami, który powoli zaczyna odczuwać prozę pierwszoligowego życia – pierwszy dołek formy, zwolnienie trenera… Tak w skrócie można podsumować sytuację piątkowego rywala ŁKS-u, Wisły Kraków, o której więcej dowiecie się w ramach naszego stałego cyklu „Słów kilka”.
O zespole
Klub założony w 1906 roku w Krakowie przez profesora Tadeusza Łopuszańskiego, obecnie zajmujący drugie miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy – na koncie „Biała Gwiazda” ma 13 tytułów Mistrza Polski, 13 wicemistrzostw, 4 Puchary Polski, 1 Puchar Ligi Polskiej oraz 1 Superpuchar Polski. Szczególnie dobre czasy Wisła przeżywała za rządów Bogusława Cupiała, w latach 1997-2016 – wówczas przy Reymonta zdobyto 8 Mistrzostw Polski i regularnie walczono w europejskich pucharach. W końcu nadeszły jednak lata finansowych problemów, zmian właścicielskich, aż wreszcie proces powolnego rozkładu zakończył się 15 maja tego roku, meczem z Radomiakiem Radom zakończonym wynikiem 2:4, który przypieczętował spadek Wisły Kraków z Ekstraklasy.
Trener
Jeszcze do poniedziałku stanowisko trenera Wisły Kraków piastował Jerzy Brzęczek, który prowadził ją od lutego tego roku, ostatecznie spadając z tym zespołem z Ekstraklasy, ale pozostając w nim z misją szybkiego powrotu do najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. Kompetencje byłego selekcjonera reprezentacji narodowej były mocno poszerzone – odpowiadał on za skauting i pozyskiwanie piłkarzy. Ostatecznie jednak 3 października ogłoszono, że Brzęczek podał się do dymisji, po tym, jak Wisła przedłużyła swoją serię bez wygranej do pięciu spotkań i zaczęła się coraz bardziej oddalać od miejsca gwarantującego bezpośredni awans do Ekstraklasy.
Jeszcze tego samego dnia ogłoszono, że jego stanowisko przejmie jeden z członków sztabu szkoleniowego, Radosław Sobolewski. Człowiek mocno związany z Wisłą, który 8 lat reprezentował jej barwy w Ekstraklasie oraz europejskich pucharach. W przeszłości kilkukrotnie zostawał tymczasowym trenerem Wisły, ale nigdy wcześniej nie dostał szansy prowadzenia „Białej Gwiazdy” na dłuższą metę. Jako samodzielny szkoleniowiec miał okazję pracować jedynie w Wiśle Płock, którą prowadził od sierpnia 2019 roku do kwietnia 2021 – w 62 spotkaniach „Nafciarze” pod jego wodzą zdobywali średnio 1,31 punktu na mecz.
Ostatni mecz
Meczem, który ostatecznie okazał się być decydujący dla losów Jerzego Brzęczka w Wiśle Kraków, było wyjazdowe spotkanie z Chojniczanką Chojnice. O wyniku zaważyła przede wszystkim świetna postawa Mateusza Kuchty między słupkami gospodarzy, który momentami nieprawdopodobnie bronił dostępu do swojej bramki, jak choćby przy silnym strzale głową Igora Łasickiego w końcówce meczu. Tym bardziej było to trudne zadanie, gdyż od 82. minuty Chojniczanka grała w dziesiątkę, po tym, jak drugą żółtą kartkę ujrzał Mateusz Bartosiak. Chojniczanie wyszli na prowadzenie w 50. minucie, po tym, jak pewnie karnego wykorzystał Tomasz Mikołajczak.
Transfery wychodzące
- Marko Poletanović – pomocnik (Zagłębie Lubin)
- Serafin Szota – obrońca (Widzew)
- Stefan Savić – pomocnik (Tuzlaspor)
- Elvis Manu – napastnik (Botew Płowdiw)
- Michal Skvarka – pomocnik (APO Levadiakos)
- Jan Kliment – napastnik (Viktoria Pilzno)
- Gieorgij Żukow – pomocnik (CZ Mighty Lions)
- Sebastian Ring – obrońca (Amiens SC)
- Michal Frydrych – obrońca (Banik Ostrawa)
- Adi Mehremić – obrońca (Istanbulspor)
- Maciej Sadlok – obrońca (Ruch Chorzów)
- Kacper Rosa – bramkarz (Stilon Gorzów Wielkopolski)
- Matej Hanousek – obrońca (Sparta Praga – koniec wypożyczenia)
- Georgij Citaiszwili – pomocnik (Dynamo Kijów – koniec wypożyczenia)
- Paweł Kieszek – bramkarz (bez klubu)
- Enis Fazlagić – pomocnik (Dunajska Streda – wypożyczenie)
- Nikola Kuvelijć – pomocnik (FK TSC – wypożyczenie)
- Hubert Sobol – napastnik (Górnik Łęczna – wypożyczenie)
- Dorian Gądek – pomocnik (Garbarnia Kraków – wypożyczenie)
- Daniel Hoyo-Kowalski – obrońca (Wieczysta Kraków – wypożyczenie)
Transfery przychodzące
- Angel Rodado – napastnik (UD Ibiza)
- Igor Łasicki – obrońca (Pogoń Szczecin)
- Ivan Borna Jelić Balta – pomocnik (FC Koper)
- Boris Moltenis – obrońca (US Boulogne)
- Michael Pereira – napastnik (Kocaelispor)
- Bartosz Jaroch – obrońca (Resovia)
- Vullnet Basha – pomocnik (Ionikos Nikeas)
- Michał Żyro – napastnik (Jagiellonia Białystok)
- Jakub Niewiadomski – obrońca (Lech Poznań)
- Bartosz Talar – pomocnik (Olympique Lyon B)
- Dorian Frątczak – bramkarz (Garbarnia Kraków)
- Krystian Wachowiak – obrońca (GKS Tychy – koniec wypożyczenia)
- Kamil Broda – bramkarz (Chojniczanka Chojnice – koniec wypożyczenia)
- Kacper Duda – pomocnik (Garbarnia Kraków – koniec wypożyczenia)
- Wiktor Szywacz – pomocnik (Garbarnia Kraków – koniec wypożyczenia)
Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym
W 119 spotkaniach (Ekstraklasa i I liga) lepszy bilans ma drużyna Wisły Kraków, która była górą w 58 meczach. Łódzki Klub Sportowy zwyciężał 36 razy, a spotkań, które zakończyły się remisem było 25. Bilans bramek jest korzystniejszy dla krakowian – 199 do 148.
Pierwsze ligowe spotkanie obu ekip miało miejsce w roku 1927, kiedy to Wisła zdobyła po raz pierwszy w historii tytuł mistrza Polski. Mecz został rozegrany w Łodzi i zakończył się bezbramkowym remisem. Trenerem ŁKS-u był wówczas Węgier – Lajos Czeisler. W późniejszych czasach szkoleniowiec AC Milan, Benfiki Lizbona, Fiorentiny i reprezentacji Włoch. Węgierski trener nie odniósł z ŁKS-em spektakularnego sukcesu, ale należy docenić jego pracę z drużyną.
ŁKS i Wisła rywalizowały ze sobą także w rozgrywkach Pucharu Polski. W pięciu spotkaniach Wisła wygrała trzy razy, ŁKS raz, a jedno starcie zakończyło się remisem.
Bilans meczów ligowych ŁKS – Wisła:
Mecze: 119
Wygrane ŁKS: 36
Remisy: 25
Wygrane Zagłębia: 58
Bramki: 199-148 na korzyść Wisły
Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Wisłą Kraków
3 lipca 2020: Ekstraklasa
ŁKS Łódź – Wisła Kraków 1:2
Bramki: Pirulo 9′ – Turgeman 45+2′, Turgeman 52′ (k.),
Skład ŁKS: Arkadiusz Malarz – Jan Grzesik, Carlos Moros Gracia, Jan Sobociński (69′ Antonio Dominguez), Maciej Wolski – Maksymilian Rozwandowicz, Dragoljub Srnić, Michał Trąbka (80′ Przemysław Sajdak) – Pirulo, Samuel Corral (69′ Łukasz Sekulski), Adam Ratajczyk
Statystyki
Ostatnie tygodnie nie są łatwe dla zawodników Wisły. Wystarczy wspomnieć, że nie wygrali oni w lidze już od pięciu spotkań, w tym czasie notując jedynie jeden remis – z Ruchem – oraz rozgramiając w Pucharze Polski zespół rezerw Legii Warszawa.
Najlepszym strzelcem zespołu spod Wawela jest Luis Fernandez, mający na koncie 5 bramek. Kolejny w klasyfikacji jest Michał Żyro z trzema trafieniami, a podium zamyka inny Hiszpan, Angel Rodado, który w tym sezonie Fortuna 1. Ligi dwukrotnie wpisywał się na listę strzelców. Po jednej bramce dla Wisły zdobywali zaś Igor Łasicki, Mateusz Młyński, Konrad Gruszkowski oraz Vullnet Basha.
W przypadku asyst najlepszym wynikiem może pochwalić się Bartosz Jaroch, który już trzykrotnie w tym sezonie dogrywał strzelcowi bramki. Po dwa ostatnie podania mają na koncie zaś Michał Żyro oraz Ivan Jelić Balta. Jedną asystą może pochwalić się czterech piłkarzy Wisły – Patryk Plewka, Mateusz Młyński, Luis Fernandez oraz Bartosz Talar.
Przewidywana jedenastka
Fot. Wisła Kraków