O Stali Rzeszów słów kilka

Już w niedziele o godzinie 12:40, ełkaesiacy po ostatniej przegranej w Niepołomicach z Puszczą podejmą u siebie, na stadionie Władysława Króla Stal Rzeszów, która na wyjazdach radzi sobie bardzo przeciętnie, a Rycerze Wiosny będą chcieli robić wszystko, aby zmazać plamę i wrócić na zwycięski szlak. Zapraszamy do naszego cyklu „Słów kilka”, w którym znajdziecie pigułkę informacji o dzisiejszym rywalu biało-czerwono-białych.

O zespole

Stal została założona w listopadzie 1944 roku. W sezonie III ligi 1956 Stal awansowała do II ligi 1957. Po kilku latach występów na tym szczeblu w edycji II ligi 1962 dnia 21 czerwca 1962 drużyna awansowała do I ligi. Od tego czasu Duma Rzeszowa grała w I lidze, zdobyła Puchar Polski oraz dotarła do II rundy Pucharu Zdobywców Pucharów.  W 2012 roku powstała spółka akcyjna, która przejęła Zakładowy Klub Sportowy. Stal w sezonie 2021/22 awansowała do Fortuna I Ligi, po świetnym sezonie w eWinner II lidze, kiedy to zdobyli 77 punktów, zajmując na koniec sezonu 1 miejsce.

Daniel Myśliwiec trenerem Stali Rzeszów - Stal Rzeszów

 Trener

Daniel Myśliwiec swoją pierwszą trenerską pracę zanotował w A-klasowym klubie Strzelec Frysztak. Pełnił tam rolę grającego trenera i udało mu się z 1. miejsca awansować do klasy okręgowej. Po udanej przygodzie we Frysztaku, Myśliwiec postanowił o wyjeździe do Warszawy. Tam rozpoczął staż w FCB Escola Varsovia oraz wolontariat w akademii Legii. Jego celem był ten drugi klub, dlatego to tam dalej się rozwijał. Przez pięć lat pracował w akademii Legii, przechodząc kolejne szczeble młodzieżowej piłki i nabierając coraz większego doświadczenia. Prace pierwszego trenera w Stali rozpoczął zimą 2020. Przez ten czas trener z Jasła zdołał wywalczyć ze Stałą pierwszy po 20 latach awans do I ligi.

Ostatni mecz

W ostatnim spotkaniu Stal podejmowała u siebie… Chojniczankę Chojnice, z którą nasi rywale zazwyczaj się mierzą przed meczem z Łódzkim Klubem Sportowym. Rzeszowianie dobrze weszli w to spotkanie, strzelając bramkę w 16 minucie po rzucie wolnym, a strzelcem bramki był Andreja Prokić. Na drugie trafienie nie trzeba było długo czekać. 5 minut po pierwszym golu padł już drugi. Tym razem piłkę do siatki umieścił gracz Chojniczanki, lecz na nie szczęście drużyny z Chojnic było to trafienie samobójcze. Stalowcy chcieli jednak jeszcze więcej i tak w 61 minucie fenomenalnym strzałem zza pola karego popisał się Damian Michalski. Honorową bramkę dla Chojniczanki strzelił w 84 minucie Patryk Tuszyński.

Transfery wychodzące

  • Wiktor Kaczorowski – bramkarz (Podbeskidzie Bielsko-Biała)
  • Igor Ławrynowicz – pomocnik (Polonia Bytom)
  • Jakub Raciniewski – bramkarz (Wisłoka Dębica)
  • Jakub Szczypek – pomocnik (Wisła Sandomierz)

Transfery przychodzące

  • Krzysztof Bąkowski – bramkarz (Lech Poznań)
  • Krystian Wachowiak – obrońca (Wisła Kraków)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Do pierwszego starcia między Łódzkim Klubem Sportowym a Stalą Rzeszów doszło dawano temu, w sezonie 1962/63. Historia meczów ŁKS-u ze Stalą jest dość odległa, gdyż mecze oficjalne były rozgrywane między rokiem 1962 a 1976. W ostatnim oficjalnym pojedynku w ramach 6. kolejki Fortuna I Ligi Rzeszowie zwyciężyli 1:0 po bramce samobójczej Bartosza Szeligi. 

Bilans meczów ligowych ŁKS – Stal:

Mecze: 17

Wygrane ŁKS: 4

Remisy: 8

Wygrane Stali: 5

Bramki: 14:21 na korzyść Stali

Ostatnie spotkanie ŁKS-u ze Stalą Rzeszów

14 sierpnia 2022: Fortuna I Liga 

Stal Rzeszów – ŁKS Łódź 1:0

Bramka: Bartosz Szeliga (47 – sam.)

Skład ŁKS: Dawid Arndt – Kamil Dankowski, Maciej Dąbrowski, Nacho Monsalve, Bartosz Szeliga, Jan Kuźma (66′ Vladyslav Okhronchuk), Mateusz Kowalczyk (55′ Kelechukwu Ibe-Torti), Michał Trąbka (82′ Javi Moreno), Pirulo, Bartosz Biel (55′ Dawid Kort), Piotr Janczukowicz (65′ Nelson Balongo).

Statystyki

Za Stalą Rzeszów w tym roku są już cztery spotkania. Rywalami ekipy z Podkarpacia byli: Puszcza Niepołomice, Górnik Łęczna (wyjazd), Ruch Chorzów (wyjazd) oraz Chojniczanka Chojnice.

Rzeszowianie wygrali dwa spotkania. Pierwsze na inaugurację roku u siebie z Puszczą Niepołomice 1:0 po bramce Andreja Prokicia. Drugie zwycięstwo padło również w Rzeszowie, a było ono w ostatnim spotkaniu Stalowców, kiedy to mierzyli się z Chojniczanką Chojnice. Najskuteczniejszym zawodnikiem rywali ŁKS-u jest Andreja Prokić, który strzelił 7 bramek.

Przewidywana jedenastka

 

Fot. Stal Rzeszów