O Sandecji słów kilka

Piątkowym rywalem Łódzkiego Klubu Sportowego będzie czerwona latarnia Fortuna 1. Ligi – Sandecja Nowy Sącz. Sączersi przywykli jednak do roli pierwszoligowca, co oznacza że ich problemy mogą być jedynie przejściowe.

O zespole

Klub założony w 1910 roku z inicjatywy naczelnika Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Adama Biedy, większość swojej powojennej historii spędził na trzecim poziomie rozgrywkowym. Przełom nastąpił w sezonie 2008/09, kiedy to pod wodzą trenera Roberta Moskala Sączersi zapewnili sobie awans na zaplecze Ekstraklasy. Od tego czasu niezmiennie grają w I Lidze – poza rocznym epizodem w Ekstraklasie w sezonie 2017/18. Zespół z Nowego Sącza ma ambicje na walkę o najwyższe cele w lidze, choć często ostatecznie kończy się to walką w środku tabeli, a nawet o utrzymanie. Aktualnie okupują ostatnie miejsce w tabeli Fortuna 1. Ligi, a po złym starcie sezonu zdecydowali się na zwolnienie po dwóch latach pracy trenera Dariusza Dudka. Ich największa bolączka, czyli brak stadionu spełniającego wymogi licencyjne, przez co w ostatnich latach zmuszeni byli często do gry poza swoim stadionem (w Ekstraklasie rozgrywali mecze na stadionie Termaliki, a pojedynki tych zespołów przezywano wówczas „Derbami gminy Żabno”), wkrótce zostanie rozwiązana. Stadion, którego budowę rozpoczęto w 2021 roku najprawdopodobniej zostanie ukończony w przyszłym roku.

Trener

Trenerem zespołu Sandecji jest obecnie Słowak, Stanislav Varga. Szkoleniowiec pracę w Nowym Sączu rozpoczął 1 września, zastępując na ławce trenerskiej Dariusza Dudka. Sączersi z nowym trenerem na ławce ponieśli cztery kolejne porażki, przełamując się pierwszy raz w zeszłym tygodniu, w starciu z Chojniczanką. Dotychczas Słowak w swojej karierze prowadził jedynie dwa kluby, oba w swojej ojczyźnie – Tatran Presov oraz Banska Bystrica.

Ostatni mecz

W ostatniej kolejce gracze z Nowego Sączą po raz pierwszy w tym sezonie dopisali do swojego konta trzy punkty, zainkasowane w starciu z Chojniczanką Chojnice. Wcześniej w dwunastu spotkaniach, zdobyli zaledwie sześć punktów, dzięki sześciu remisom. Tyle samo w obecnym sezonie ponieśli porażek. Co prawda pierwsi bramkę strzelili goście z Chojnic, za sprawą Kamila Mazka, ale później do głosu dochodzili już wyłącznie gospodarze – najpierw w 68. minucie do wyrównania doprowadził Damian Chmiel, a już 4 minuty później gola na wagę zwycięstwa zdobył Maciej Mas.

Transfery wychodzące

• Svetoslav Dikov – napastnik (Sportist Svoge)
  • Damian Nowak – napastnik (Pogoń Siedlce)
  • Robert Janicki – pomocnik (Chojniczanka Chojnice)
  • Gershon Koffie – pomocnik (Ironi Tiberias)
  • Kornel Osyra – obrońca (Hebar Pazardzhik)
  • Dawid Salamon – Napastnik (Barciczanka Barcice)
  • Sebastian Rudol – obrońca (Motor Lublin)
  • Wiktor Zoladz – obrońca (Podhale Nowy Targ)
  • Piotr Bryja – pomocnik (Lubań Maniowy)
  • Milosz Tysiak – Bramkarz (Bez klubu)
  • Lukasz Zjawinski – napastnik (Lechia Gdańsk)
  • Rafal Kobryn – obrońca (Lechia Gdańsk)
  • Blazej Szczepanek – pomocnik (Stal Rzeszów)

Transfery przychodzące

• Maciej Mas – napastnik (Jagiellonia Białystok)
  • Ivan Nekic – obrońca (NK Inke)
  • Jakub Iskra – obrońca (SPAL)
  • Kacper Gach – obrońca (Podbeskidzie Bielsko-Biała)
  • Jakub Wróbel – napastnik (Resovia Rzeszów)
  • Giorgi Merebashvili –  napastnik (Podbeskidzie Bielsko-Biała)
  • Mariusz Gabrych – napastnik (Znicz Pruszków)
  • Patryk Kapica – napastnik (Chemik Kędzierzyn-Kożle)
  • Sylwester Lusiusz – pomocnik (Cracovia)
  • Krzysztof Toporkiewicz – pomocnik (Jagiellonia Białystok)
  • Michał Surzyn – napastnik (Jagiellonia Białystok)
  • Matus Putnocky – Bramkarz (Bez klubu)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

W dotychczas rozegranych jedenastu starciach, więcej spotkań wygrali piłkarze z alei Unii Lubelskiej – sześć. Nowosądeczanie pokonali ełkaesiaków trzy razy, ale tylko dwa razy na boisku. Jedno spotkanie wygrali walkowerem, po tym jak ŁKS wycofał się z rozgrywek I Ligi, w sezonie 2012/13. Dwa pojedynki kończyły się remisami.

Bilans meczów ligowych ŁKS – Sandecja:

Mecze: 12

Wygrane ŁKS: 6

Remisy: 2

Wygrane Sandecji: 4

Bramki: 21-20 na korzyść ŁKS-u

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Sandecją Nowy Sącz

8 kwietnia 2022: Fortuna 1. Liga

ŁKS Łódź – Sandecja Nowy Sącz 3:2

Bramki: Pirulo 19′, Kelechukwu 22′, Kowalczyk 90+5′ – Zjawiński 36′, Słaby 74′

Skład ŁKS: Kozioł – Bąkowicz (Marciniak 89′), Dąbrowski, Koprowski, Szeliga – Rozwandowicz, Dominguez (Kowalczyk 78′), Trąbka (Jurić 89′) – Pirulo, Kelechukwu (Wolski 78′), Ricardinho (Corral 64′).

Statystyki

Obecny sezonu nie układa się tak, jak mogli liczyć na to kibice, piłkarze i włodarze Sandecji. Obecnie ekipa z Nowego Sącza  zajmuje ostatnie miejsce – zdecydowanie poniżej swoich oczekiwań, mając bilans 1 zwycięstw, 6 remisów i 5 porażek. Najlepszym strzelcem zespołu jest Michał Walski, który zdobył trzy bramki w obecnej kampanii ligowej.

Przewidywana jedenastka

Fot. Sandecja Nowy-Sącz