O rywalu… Widzew

Powiedzieć, że w sobotę ŁKS zmierzy się z zupełnie innym Widzewem niż we wrześniu to jak nie powiedzieć zupełnie nic. W ostatnich miesiącach w obozie najbliższego rywala „Rycerzy Wiosny” doszło do kilku zmian, które zebraliśmy dla was w jednym miejscu.

Od 30 lipca bieżącego roku funkcję trenera Widzewa sprawuje Enkeleid Dobi. Albańczyk, który ma również polskie obywatelstwo, dość niespodziewanie objął to stanowisko po Marcinie Kaczmarku, których kilka chwil wcześniej wraz z drużyną awansował do Fortuna 1 Ligi. Dla Dobiego praca w pierwszoligowym Widzewie jest największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze trenerskiej.

Wraz z nowym trenerem do klubu z al. Piłsudskiego przyszła inna niż wcześniej wizja budowania drużyny. Widzew od letniego okienka transferowego przestał stawiać na zawodników z mocną ekstraklasową przeszłością, a zaczął dawać szansę młodym, często nieukształtowanym jeszcze zawodnikom. Takie podejście do budowania kadry spowodowało, że do klubu przed startem sezonu dołączyli: Karol CzubakMerveille FundambuMichał GrudniewskiDominik KunMateusz MichalskiPetar MikulićMiłosz MleczkoPatryk Mucha i Patryk Stępiński.

Delikatna przebudowa koncepcji układu personalnego w pierwszej części nie przyniosła beniaminkowi Fortuna 1 Ligi zbyt dużego sukcesu. Czerwono-biało-czerwoni grali dość w kratkę i zamiast szumnie zapowiadanej w klubie walki o awans do ekstraklasy, kibice mogli raczej nastawiać się na życie w środku tabeli i bycie ligowym średniakiem. Zaledwie 19 punktów po 14 rozegranych kolejkach (przez zakażenia koronawirusem dwa jesienne mecze Widzewa zostały przełożone), spowodowały, że RTS plasował się na odległym 12 miejscu ligowej stawki.

Zimą trend sprowadzania młodych piłkarzy nieco odszedł w cień na rzecz pozyskiwania zawodników, którzy mieli być realnym wzmocnieniem pierwszej drużyny i gwarantem lepszej gry na dwóch newralgicznych dla beniaminka pozycjach – ataku oraz bramce. Tak Widzew zimą zakontraktował: CaiqueKacpra GachaMarka HanouskaVjačeslavsa KudrjavcevsaPiotra Samca-TalaraPawła Tomczyka czy doświadczonego golkipera –  Jakuba Wrąbla.

Podczas zimowej przerwy w rozgrywkach w obozie najbliższego rywala ełkaesiaków doszło do jeszcze jednego, nie małego wydarzenia. Wraz z końcem 2020 roku funkcję prezesa klubu przestała pełnić Martyna Pajączek. Do dnia dzisiejszego obowiązki prezesa Widzewa pełni Piotr Szor.

Strukturalne i transferowe trzęsienie ziemi pozwoliło beniaminkowi 1 ligi z impetem wejść w rozgrywki w nowym roku. W pierwszym meczu, który był zarazem odrabianiem jesiennych zaległości, Widzew ograł Koronę Kielce 2:0, a tydzień później na inaugurację wiosny podzielił się punktami z Radomiakiem Radom, choć przez blisko godzinę grał w osłabieniu po czerwonej kartce Mateusza Możdzenia.

Spotkanie Łódzkiego Klubu Sportowego z Widzewem rozpocznie się w sobotę 6 marca punktualnie o godzinie 12:40. Transmisję z meczu przeprowadzi stacja Polsat Sport.

fot. ŁKS Łódź/Cyfrasport