O rywalu… Górnik Łęczna

Górnik Łęczna będzie już 14 w tym sezonie zespołem, z którym przyjdzie zmierzyć się „Rycerzom Wiosny” w Fortuna 1 Lidze. Przed tym jak Ełkaesiacy rozpoczną mecz w Łęcznej, zobaczmy co słychać u ich rywali.

Górnik Łęczna to dość młody klub, bowiem jego założenie datowane jest na rok 1979. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej historii „Duma Lubieszyny” przez zaledwie siedem sezonów występowała na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, a kampania 2020/21 jest dla górników 15 na drugim szczeblu rozgrywkowym.

Ostatnie lata w wykonaniu Górnika to jednak bolesny spadek z ekstraklasy, przez pierwszą ligę, aż na trzeci szczebel rozgrywkowy. Po dwóch sezonach spędzonych w szeregach drugoligowców zespół z Łęcznej był jednak w stanie wygrać rozgrywki i wraz z początkiem bieżącego sezonu zasilić szeregi Fortuna 1 Ligi.

Awans do wyższej ligi wiązał się w Łęcznej z przebudową drużyny. Latem z klubu odeszli więc: Dawid Dzięgielewski, Jakub Jaroszyński, Dominik Lewandowski, Jakub Piotrowski, Sergiusz Prusak, Adrian Szczerba oraz Krystian Wójcik, którzy trafili do klubów z niższych lig.

Polityka transferowa „Zielono-Czarnych” zakłada dawanie szansy zawodnikom, którzy w swoich poprzednich klubach nie mieli wystarczająco okazji na zaprezentowanie optimum swoich umiejętności. Takie podejście sprawiło, że w ostatnim oknie transferowym do Górnika dołączyli: Maciej GostomskiSerhij KrykunBartłomiej KukułowiczJakub NowaczekKarol Struski oraz bardzo dobrze znany kibicom Łódzkiego Klubu Sportowego – Kamil Rozmus.

Ku zdziwieniu wszystkich śledzących poczynania pierwszoligowych zespołów, Górnik na początku bieżącej kampanii gra jak z nut. Niepozorny beniaminek bez wątpienia prezentuje się najlepiej spośród wszystkich 3 zespołów, które wywalczyły awans do pierwszej ligi, a w dodatku już od pierwszych spotkań plasuje się w absolutnej czołówce ligi. Wielu ekspertów upatruje również w „Dumie Lubelszczyzny” sensacji sezonu, która do jego zakończenia będzie bić się o awans do ekstraklasy.

Wydaje się jednak, że Górnik może mieć patent na ŁKS. A właściwie aż 3 patenty. Na co dzień w ekipie z Łęcznej występuje bowiem trójka byłych Ełkaesiaków – Paweł Sasin, Bartłomiej Kalinkowski oraz wspomniany już Kamil Rozmus.

Początek spotkania drugiej i trzeciej drużyny bieżącego sezonu Fortuna 1 Ligi zaplanowano na piątek (27.11) na godzinę 17:40. Transmisję ze spotkania przeprowadzi stacja Polsat Sport.