Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Radomiaku słów kilka

Czas wrócić na stadion Króla, gdzie już w najbliższą niedzielę Łódzki Klub Sportowy zmierzy się z Radomiakiem Radom. Zapraszamy więc do naszej stałej rubryki, aby przyjrzeć się najbliższemu rywalowi.

O klubie

Radomiak powstał w 1910 roku. „Warchoły” w sezonie 1945/1946 pierwszy raz wzięli udział w rozgrywkach o mistrzostwo Polski, gdzie w ćwierćfinale przegrali z Łódzkim Klubem Sportowym 3:1.

Od roku 1952 Radomiak spędził dwadzieścia dwa lata w 3. lidze i klasie okręgowej. Na zaplecze ekstraklasy klub wrócił dopiero w sezonie 1976/1977, a po pięciu latach został mistrzem rundy jesiennej. W sezonie 1983/1984 zespół z Radomia, już po pięciu kolejkach zajął miejsce lidera i nie oddał go aż do końca rozgrywek. Po wygranym meczu 2:1 z Hutnikiem awansował do ekstraklasy. Po roku jednak spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej i nie wrócił tam aż przez 36 lat.

W 2008 roku stowarzyszenie klubu ogłosiło upadłość i „Warchoły” ponownie rozpoczynali swoją przygodę od 4. ligi. Po dwunastu latach Radomiak awansował do elity i jest w niej do dziś.

Trener

Maciej Kędziorek swoją karierę trenerską rozpoczął w młodzieżowej drużynie Mazur Karczew. W 2009 roku objął na dwa lata posadę trenera w piłce seniorskiej, prowadząc Wilgę Garwolin. Później poprowadził jeszcze kilka zespołów w niższych ligach tj. Radość Warszawa, Start Otwock i Victoria Sulejówek.

Jako asystent po raz pierwszy znalazł się w sztabie Marka Papszuna, z którym razem prowadzili Raków Częstochowa. Za jego kadencji zespół spod Jasnej Góry awansował kolejno od 2. Ligi do Ekstraklasy. Jego analizy meczów i stałe fragmenty gry zostały docenione przez selekcjonera reprezentacji Polski U-21 Czesława Michniewicza, który powołał go do sztabu na Mistrzostwa Europy U-21 w 2019 roku.

11 maja 2020 roku przeniósł się do pierwszoligowej Arki Gdynia, ale po roku współpracy z Ireneuszem Mamrotem i Dariuszem Marcem, jego kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron.

Kolejne dwa i pół roku spędził jako asystent w Lechu Poznań. Pod skrzydełkiem Macieja Skorży zespół zdobył Mistrza Polski, a rok później zaliczył udaną kampanię europejską, docierając do Ligi Konferencji Europy już przy sterach z Johnem van den Bromem.

1 grudnia 2023 roku zadebiutował jako trener ekstraklasowego Radomiaka zastępując Constantina Galce. Efekt „nowej miotły” można było zobaczyć już na drugi dzień, ponieważ zespół pod wodzą nowego trenera pokonał RTS Widzew 3:0.

Ostatni mecz

Ostatni mecz Radomiak rozegrał u siebie z Rakowem Częstochowa. Już w pierwszej połowie zespół Macieja Kędziorka prowadził 2:0. Najpierw w 25. minucie po rzucie z autu piłkę w światło bramki skierował Ante Crnac, futbolówka się odbiła o Stratosa Svarnasa i wylądowała w siatce.  W 44. minucie błąd bramkarza z Częstochowy wykorzystał Jardel i drużyna z Radomia schodziła do szatni z dwubramkowym prowadzeniem. Po rozpoczęciu drugiej połowy bramkę kontaktową strzelił Papanikolau, ale finalnie Medalikom nie udało się wywieźć z Radomia żadnego punktu.

Transfery wychodzące

• Pedro Henrique – środkowy napastnik (WH Three Towns)
  • Albert Posiadała – bramkarz (Molde FK)
  • Edi Semedo – prawy napastnik (Aris Limassol)
  • Frank Castaneda – lewy napastnik (Independiente Santa Fe)
  • Dominik Sokół – prawy obrońca (Zagłębie Sosnowiec)
  • Pedro Justiniano – środkowy obrońca (Vaasan Palloseura)
  • Helder Sa – lewy obrońca (Vitoria Guimaraes SC)
  • Krzysztof Bąkowski – bramkarz (Lech Poznań)

Transfery przychodzące

• Peglow – lewy napastnik (Internacional Porto Alegre)
  • Bruno Jordao – środkowy pomocnik (Wolverhampton Wanderers)
  • Guilherme Zimovski – prawy napastnik (Capivariano Futebol Clube)
  • Luka Vuskovic – środkowy obrońca (Hajduk Split)
  • Gabriel Kobylak – bramkarz (Legia Warszawa)
  • Jardel – środkowy napastnik (FC Vizela)
  • Vagner – prawy napastnik

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Ostatni mecz z Radomiakiem na poziomie Ekstraklasy ŁKS rozegrał czterdzieści lat temu. Według statystyk ligowe spotkania obu drużyn częściej kończyły się korzystniej dla łodzian. Pierwszy oficjalny  mecz pomiędzy tymi drużynami został rozegrany w 1984 roku (wtedy triumfował Radomiak 1:0), jednak to trzydzieści osiem lat wcześniej zespoły spotkały się w 1/4 finału mistrzostw Polski, a ze zwycięstwa 3:1 cieszył się Łódzki Klub Sportowy. Ostatnie trzy punkty ŁKS zdobył z Radomiakiem w 2018 roku po golach Patryka Bryły, Wojciecha Łuczaka i Maksymiliana Rozwandowicza.

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Radomiakiem

Ostatni mecz ŁKS-u z Radomiakiem zakończył się wysoką porażką dla łodzian i końcem współpracy z trenerem Kazimierzem Moskalem. Mimo, że na początku zdawało się, że to ŁKS dobrze wszedł w grę i kontroluje sytuację na boisku, to szybko wyjaśnił to Pedro Henrique, który w 20. minucie wysunął swój zespół na prowadzenie. W 36. minucie Jan Grzesik nabił Marcina Flisa po dośrodkowaniu, a piłka wpadła do siatki i podwyższyła prowadzenie gospodarzy na 2:0. W drugiej połowie do bramki trafił Łódzki Klub Sportowy, jednak gol nie został uznany, bo sędzia odgwizdał spalonego. Na odpowiedź „Warchołów” nie trzeba było długo czekać i w 71. minucie  na 3:0 podwyższył Semedo.

Statystyki

Obecnie Radomiak Radom zajmuje 10. miejsce w tabeli z sumą 35 punktów notując dziewięć zwycięstw, osiem remisów i dziesięć porażek. Zespół Kędziorka trafił do siatki rywala 32 razy, a ze swojej bramki wyjmował piłkę 40 razy. Według statystyk z ekstraklasa.org radomianie oddają 10.70 strzałów na mecz, w tym 3.89 celnych. Oczekiwane stracone bramki wynoszą 37.43, czyli niewiele mniej od faktycznie straconych. W 27. kolejkach faulowali 367 razy, za co zostali upomnieni 67 żółtymi kartkami i pięcioma czerwonymi. W przebieganych dystansach „Warchoły” pokonują 109.96km/mecz, a w sprintach 94.73km/mecz.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119