Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Puszczy słów kilka

Opromienieni wygraną z Pogonią Szczecin, piłkarze ŁKS jadą na potyczkę ze starymi znajomymi z I Ligi. W ramach 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy dojdzie do spotkania dwóch beniaminków. Czas, zatem, aby rzucić okiem na drużynę rywala.

O klubie

Historia powstania klubu z Niepołomic sięga 1923 roku, kiedy to z inicjatywy burmistrza Andrzeja Wimera oraz Stanisława Ziemby, Władysława Iwańskiego, Stanisława Brudnika, i Adolfa Engla, powstał klub o nazwie „Niepołomianka”. Praktycznie w tym samym czasie w Niepołomicach lokalna społeczność żydowska powołała do życia klub piłkarski ZKS Puszcza. Drużyna ta nie przetrwała zbyt długo, bo już w 1926 roku, zakończyła swoją działalność. Czasy były ciężkie. Z pierwszych składek zakupiono piłkę meczową, za pieniądze z organizacji balu  sylwestrowego w 1923 roku, kupiono stroje w kolorze białym z niebieskimi kołnierzykami i mankietami, oddające ówczesne barwy klubowe.

Po zakończeniu działalności przez ZKS, dochodzi do połączenia dwóch klubów. Z fuzji tej powstaje Amatorski Klub Sportowy „Niepołomice”, który działa do 1930 r. Wiosną 1930 roku A.K.S. Niepołomice nawiązuje ścisłą współpracę ze Związkiem Strzeleckim i Klub przyjmuje nową nazwę K.S. „Strzelec” Niepołomice i wstępuje oficjalnie do Polskiego Związku Piłki Nożnej i zaczął uczestniczyć w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „C”. W 1948 roku funkcję prezesa objął Witold Ekiert, ówczesny wiceburmistrz Niepołomic.  Podczas nadzwyczajnego walnego zebrania podjęto decyzję Związku Samopomocy Chłopskiej z równoczesnym zachowaniem nazwy „Puszcza”.

Po uchwaleniu zmiany nazwy brzmiała ona przez następne długie lata (aż do połowy 90-tych): Ludowy Zespół Sportowy „Puszcza”. Działał on pod egidą Ludowe Zespoły Sportowe. Dopiero kilkanaście lat temu zmieniono statut i Puszcza przeszła pod patronat Urzędu Miasta i Gminy, mając od tego czasu oficjalny szyld: Miejski Klub Sportowy „Puszcza” Niepołomice. Od początku XXI  wieku Puszcza rozpoczęła wspinaczkę po szczeblach piłkarskich. Ukierunkowana na cel drużyna z mozołem pięła się w górę, aby w końcu w sezonie 2022/23 awansować do elity piłkarskiej w naszym kraju. Dla wszystkich mieszkańców tej niewielkiej miejscowości był to z pewnością ogromny powód do dumy.

Tomasz Tułacz  – fot. PAP/Łukasz Gągulski

Trener

Tomasz Tułacz pochodzi z Mielca i to w swoim mieście rozpoczynał przygodę z piłką. Reprezentował Stal jako junior, aby później stawiać tam pierwsze kroki w dorosłej piłce. Ogółem rozegrał w Stali 171 meczów ligowych (127 w ówczesnej I lidze, 44 w II lidze), 12 meczów w Pucharze Polski oraz 2 mecze w Pucharze Intertoto. Następnie w lata 1998/2004 grał w drużynie Tłoki Gorzyce. Co ciekawe, Tułacz był podstawowym graczem w olimpijskiej reprezentacji za kadencji Janusza Wójcika aż do rozpoczęcia eliminacji do Igrzysk Olimpijskiej 1992 r.

Początki jego kariery trenerskiej nie były zbyt obiecujące. Od czerwca 2004 roku do kwietnia 2005 roku był szkoleniowcem ekipy z Gorzyc, aby następnie zaliczyć kilkumiesięczny epizod w  Stali Mielec. Kolejnym przystankiem był Rzeszów, gdzie od 30 listopada 2007 roku do 30 czerwca 2009 roku był szkoleniowcem tamtejszej Resovii. Po przygodzie w Rzeszowie Tułacz zrobił sobie dłuższy rozbrat z piłką,  który zakończył się na początku 2011 roku, kiedy to ponownie objął stery Stali Mielec. Znów nie zagrzał długo miejsca, gdyż po zaledwie roku został zwolniony ze stanowiska. Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, jednak ewidentnie Tomasz Tułacz nie wychodzi z takiego założenia. Po zakończonym epizodzie w Mielcu ponownie skorzystał z oferty pracy w Rzeszowie. Prowadził Resovię w 34 meczach zajmując wysoką, czwarta pozycję, jednak w związku z tym, że Resovia nie otrzymała licencji na grę w drugiej lidze, trener postanowić opuścić ekipę z Rzeszowa aby zostać szkoleniowcem Siarki Tarnobrzeg.

Tam w pierwszym sezonie otarł się o awans, który wymknął się jego drużynie z rąk na ostatniej prostej rozgrywek. Z zespołem rozstał się w dość dziwnych okolicznościach, ponieważ po sześciu kolejkach i zwycięstwie dającym Siarce awans na 3. miejsce w tabeli. Na pewno jednak szkoleniowcowi z Mielca na dobre wyszła zmiana otoczenia, ponieważ dzięki temu trafił do Puszczy Niepołomice. W swoim pierwszym sezonie zajął z klubem 7. miejsce, ale to kolejna kampania była najlepszą w jego karierze trenerskiej. Puszcza doszła do ćwierćfinału Pucharu Polski, a dzięki zajęciu 3. miejsca wywalczyła awans do 1. ligi. Na zapleczu Ekstraklasy ekipa z Niepołomic z Tułaczem za sterami stała się drużyną środka tabeli choć w sezonie 2021/2022 nastąpiło załamanie i praktycznie do ostatniej kolejki klub walczył o utrzymanie. Pomimo słabego sezonu trener utrzymał stanowisko, co okazało się strzałem w dziesiątkę, gdyż już w kolejnym sezonie dokonał historycznego dla klubu awansu do PKO BP Ekstraklasy.

Ostatni mecz

Drużyna z Niepołomic wyruszyła na wyprawę do Lubina, aby podjąć Zagłębie. Od początku spotkania to „Miedziowi” przejęli inicjatywę, na przestrzeni pierwszych dziesięciu minut dwie sytuację do strzelenia gola miał Damjan Bohar, Kolejne minuty to wciąż napór gospodarzy – w 15. minucie Serghij Bułeca był blisko pokonania bramkarza Puszczy. Beniaminek odpowiedział groźnie dopiero w 45. minucie, za sprawą Mateusza Cholewiaka, lecz jego strzał zza pola karnego minął bramkę Zagłębia.

Po gwizdku rozpoczynającym drugą połowę, Zagłębie wzięło się mocno do roboty, czego efektem była akcja z 49. minuty, której zwieńczeniem był gol autorstwa Kacpra Chodyny. W 58. minucie bliscy wyrównania byli piłkarze Puszczy lecz po dobrym dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę na głowie miał Stępień, lecz uderzył prosto w bramkarza, marnując dogodna sytuację. W 78. minucie pomocnik Zagłębia Tomasz Pieńko, który po efektownym dryblingu oddał strzał, jednak kierowany był w środek bramki, przez co nie przysporzył większych problemów bramkarzowi Puszczy.

W 82. minucie Puszcza przeprowadziła akcję, która mogła dać wyrównanie. Po dośrodkowaniu Artura Siemaszki z prawej strony, niepewną interwencją wykazał się Szymon Weirauch, jednak dobitka Majchrzaka nie przyniosła zmiany wyniku.  Od 87. minuty Puszcza grała w dziesięciu, kiedy to po drugiej żółtej kartce, za faul na Tomaszu Pieńce, boisko musiał opuścić Artur Craciun. W 94. minucie mogło dojść do trzęsienia ziemi, kiedy to Roman Jakuba wygrał walkę o pozycję w polu karnym Zagłębia i po dośrodkowaniu z lewej strony strony strzałem głową trafił w poprzeczkę. Do końcowego gwizdka rezultat nie uległ zmianie, i mimo ambitnej postawy Puszcza musiała uznać wyższość Zagłębia.

Transfery wychodzące

• Rafał Boguski – napastnik (MKS Kalwarianka)
  • Michał Czarny – obrońca (Gwardia Koszalin)
  • Bartosz Włodarczyk – pomocnik (MKS Kluczbork)
  • Grzegorz Aftyka – pomocnik (Błękitni Stargard)
  • Thiago – pomocnik (koniec wypożyczenia, Cracovia)
  • Emile Thiakane – pomocnik (Wisła Płock)

Transfery przychodzące

• Artur Siemaszko napastnik – (Arka Gdynia)
  • Mateusz Cholewiak – pomocnik (Górnik Zabrze)
  • Artur Craciun – obrońca (Hapoel Kfar Saba)
  • Muris Mesanović – napastnik (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)
  • Michal Walski – pomocnik (Sandecja Nowy Sącz)
  • Jordan Majchrzak – napastnik (wypożyczenie, Legia Warszawa)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Do tej pory Łódzkiemu Klubowi Sportowemu przyszło się mierzyć z Puszczą 8 razy. Wszystkie spotkania były rozegrane na poziomie 1. Ligi. Bilans spotkań korzystniejszy jest dla „Rycerzy Wiosny”, gdyż wychodzili oni zwycięsko pięciokrotnie. Padł jeden remis. Dwukrotnie piłkarze ŁKS, musieli uznać wyższość rywala. W pamięci kibiców z pewnością pozostanie spotkanie rozegrane 24. listopada 2020 roku, w ramach 13. kolejki Fortuna 1. ligi, w którym padł wynik 4:4. W tym trzymającym w napięciu spotkaniu dwaj zawodnicy popisali się hattrickiem. Dla trzy bramki zdobył Antonio Dominguez, zaś dla Puszczy trzykrotnie trafiał  Wiktor Żytek. Niestety pomimo tego, że ŁKS prowadził już 3:0 w 27. minucie, nie potrafił utrzymać koncentracji. Szybko zdobyty gol kontaktowy przez Puszczę i jednoczesny fakt czerwonej kartki dla Wolskiego spowodował emocje których nikt się nie spodziewał. Ostatecznie po wymianie ciosów drużyny podzieliły się punktami.

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Puszczą

Ostatnia potyczka z Puszczą odbyła się w ramach 22. kolejki Fortuna 1. Ligi. Trzeciego marca tego roku, ŁKS, jako lider przyjechał do Niepołomic postawić kolejny krok na drodze do awansu. Mecz rozpoczął się od nieśmiałych prób zdobycia bramki z obu stron, jednak strzały oddawane z jednej i drugiej strony, nie sprawiały większych problemów dla bramkarzy. W 21. minucie koszmarny błąd popełnił Nacho. Stoper podawał piłkę do Aleksandra Bobka, jednak zrobił to na tyle niefortunnie, że dopadł do niej Lucjan Klisiewicz. Na szczęście dla ŁKS, piłka po jego sytuacyjnym uderzeniu odbiła się od słupka. Trzy minuty później Puszcza dopięła swego. Po uderzeniu tuż zza pola karnego piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki, przekroczyła linię i wyszła w pole. Po chwili zamieszania, sędzia wskazał na środek boiska, a z gola mógł się cieszyć Tomasz Wójcinowicz. Dalsze minuty nie przyniosły zmiany rezultatu i piłkarze ŁKS schodzili do szatni z opuszczonymi głowami. Druga połowa to strzały oddawane jedynie dla statystyk i umiarkowana walka u każdej ze stron. Żadna z drużyn nie potrafiła sobie wypracować klarownych okazji, za to zdarzały się proste błędy przy podaniach, czy dośrodkowaniach. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 1:0.

Puszcza Niepołomice – ŁKS Łódź 1:0
Bramka: 24′ Wójcinowicz

Skład ŁKS : Aleksander Bobek, Adam Marciniak, Nacho Monsalve, Milan Spremo (81′ Oskar Koprowski), Michał Mokrzycki, Kamil Dankowski (74′ Marcel Wszołek), Mateusz Kowalczyk (59′ Dawid Kort), Michał Trąbka, Bartosz Szeliga, Pirulo (59′ Piotr Janczukowicz), Nelson Balongo (74′ Stipe Jurić).

Statystyki

Aktualnie Puszcza Niepołomice zajmuje 17. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Zgromadziła na swoim koncie 4 punkty, wszystkie w meczach domowych. Piłkarze strzelili 5 goli, tracąc 9, co daje bilans ujemny czterech bramek.

Warto zwrócić uwagę na statystykę oczekiwanych straconych goli na poziomie 9.85 – niepołomiczanie statystycznie powinni tracić niemalże dwie bramki w każdym spotkaniu. Zawodnicy Puszczy walczą o każdy centymetr boiska, co pokazuje nam dystans jaki średnio przebiegają podczas meczu, który wynosi 117.99 km. Przy tym częściej faulują niż są faulowani. Na 81 popełnionych przewinień uzbierali 12 żółtych kartek oraz jedną czerwoną.

Zawziętość jaką prezentują podczas spotkań nie przekłada się jednak na działania ofensywne zespołu. Bramkarze grający przeciwko Puszczy nie mają zbyt wiele do roboty, ponieważ beniaminek oddaje średnio 3.4 celnych strzałów oraz jedynie 8.2 wszystkich strzałów na mecz. Najlepszym strzelcem drużyny jest obrońca Łukasz Sołowiej, który dwa razy znajdował drogę do bramki rywala. Wykazuje się niebywałą skutecznością w działaniu, gdyż oddał w tym sezonie jedynie dwa celne strzały.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119