O Odrze słów kilka
W sobotę ełkaesiacy zmierzą się na wyjeździe z Odrą Opole – drużyną, która w zeszłym sezonie szczególnie zaszła za skórę biało-czerwono-białym, dwukrotnie w bolesny sposób pokonując łodzian, zaś sami opolanie walczyli w poprzednich rozgrywkach o awans do Ekstraklasy. Tym razem te zespoły podchodzą do pojedynku między sobą z całkowicie odmiennych pozycji – o tym możecie dowiedzieć się więcej w naszym stałym cyklu „Słów kilka”.
O zespole
Klub założono w 1945 roku, podobnie, jak Łódzki Klub Sportowy, również był wielosekcyjny – m.in opolanie posiadali również sekcje boksu, hokeju na lodzie, piłki ręcznej czy siatkówki. Największym sukcesem, jeśli chodzi o piłkę nożną, było 3. miejsce w Ekstraklasie (ówczesnej I Lidze), w sezonie 1963/64. Ostatni raz na najwyższym poziomie rozgrywkowym zagrali w sezonie 1980/81, a w kolejnych latach przez różne zawirowania zaliczali wzloty i upadki, w pewnym momencie, po upadku klubu aż do poziomu IV Ligi. Po okresie odbudowy udało im się wrócić na pierwszoligowy poziom w sezonie 2017/18, gdzie konsekwentnie trwają od tego czasu.
fot. Odra Opole
Trener
Odra to kolejny zespół, który w tym sezonie zdecydował się już na zmianę szkoleniowca. Do 17 października za wyniki zespołu odpowiedzialny był Piotr Plewnia, który prowadził tę drużynę od marca 2021 roku, a w poprzednich rozgrywkach mógł pochwalić się dojściem do baraży, w których musieli uznać wyższość Korony Kielce. W rundzie jesiennej bieżącego sezonu opolanie zdecydowanie spisywali się poniżej oczekiwań, zajmując przedostatnią lokatę w momencie zwolnienia trenera Plewni.
Na nowego szkoleniowca opolan wybrano Adama Noconia. 51-latek w przeszłości prowadził Chojniczankę, Olimpię Elbląg, Podbeskidzie Bielsko-Biała czy GKS Tychy, zaś w ostatnim czasie trenował juniorski zespół Górnika Zabrze w CLJ U-19, który objął w lutym i wydatnie przyłożył się do utrzymania go w tej lidze. Pracę w Opolu zaczął w dobrym stylu – od domowego remisu z Ruchem Chorzów, a tydzień później pierwszy raz mógł cieszyć się z trzech punktów, po zwycięstwie w Chojnicach.
Ostatni mecz
W zeszłym tygodniu zawodnicy z Opola udali się do Chojnic, gdzie udało im się w końcu uzyskać upragnione przełamanie, pod postacią pierwszego zwycięstwa od połowy września. Odra szybko, bo w 11. minucie, wyszła na prowadzenie i nie oddała go ani na chwilę, a już do przerwy podwyższyła prowadzenie. Piłkarze z Chojnic mieli więc w drugiej połowie do odrobienia dwie bramki. Golkipera gości udało się im pokonać tylko raz, na więcej nie wystarczyło już czasu.
Transfery wychodzące
- Miłosz Trojak – pomocnik (Korona Kielce)
- Mateusz Kuchta – bramkarz (Chojniczanka Chojnice)
- Michał Pawlik – pomocnik (Vasteras SK)
- Krzysztof Janus – pomocnik (Wisła II Płock)
- Kacper Kaczka – pomocnik (LZS Piotrówka)
- Adam Żak – napastnik (Garbarnia Kraków)
- Cezary Sauczek – pomocnik (Radunia Stężyca)
- Marcel Sluga – napastnik (Bałtyk Gdynia) – wypożyczenie
- Arkadiusz Piech – napastnik (Górnik Polkowice)
- Mateusz Maćkowiak – pomocnik (Śląsk Wrocław) – koniec wypożyczenia
Maciej Makuszewski latem wzmocnił zespół z Opola, choć w tym meczu ze względu na uraz go nie zobaczymy – fot. Odra Opole
Transfery przychodzące
- Maciej Urbańczyk – pomocnik (Stal Mielec)
- Maciej Makuszewski – pomocnik (Leiknir)
- Oskar Paprzycki – pomocnik (GKS Tychy)
- Artur Haluch – bramkarz (Pogoń Grodzisk Mazowiecki)
- Szymon Łapiński – pomocnik (Mamry Giżycko)
- Michal Klec – pomocnik (Garbarnia Kraków)
- Bartosz Guzdek – napastnik (Widzew) – wypożyczenie
- Mikołaj Łabojko – pomocnik (Arka Gdynia) – wypożyczenie
- Michał Bednarski – napastnik (bez klubu)
Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym
Pierwsze spotkanie pomiędzy ŁKS-em, a klubem z Opola odbyło się w 1956 roku. Łodzianie pokonali wówczas Budowlanych Opole 5:1. Piłkarze z Alei Unii pozostawali niepokonani w starciach z opolanami do 1960 roku. Najdłuższą serię meczów bez zwycięstwa z najbliższym rywalem ełkaesiacy mieli od sezonu 1977/78 aż do rozgrywek 2001/02. Sięgała ona dziewięciu meczów (2 remisy i 7 porażek).
Bilans meczów ligowych ŁKS – Odra:
Mecze: 48
Wygrane ŁKS: 18
Remisy: 11
Wygrane Odry: 19
Bramki: 67-59 na korzyść ŁKS
Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Odrą Opole
15 maja 2022: Fortuna 1. Liga
ŁKS Łódź – Odra Opole 0:4 (0:2)
Bramki: Kędziora 8′, Czapliński 10′, Mikinić 60′, Mikinić 66′
ŁKS Łódź: Marek Kozioł – Mateusz Bąkowicz (46′ Mateusz Kowalczyk), Oskar Koprowski, Adrian Klimczak – Maksymilian Rozwandowicz (46′ Jakub Tosik), Michał Trąbka, Pirulo – Maciej Wolski (46′ Kamil Dankowski), Maciej Radaszkiewicz (75′ Stipe Jurić), Piotr Janczukowicz
Statystyki
Po 16 spotkaniach Odra zajmuje czternastą lokatę w Fortuna 1. Lidze, z bilansem 4 wygranych, 3 remisów i 9 porażek. Zespół z Opola zdobył w tym czasie 21 bramek, zaś stracił 31.
Trudno w zespole trenera Noconia wyróżnić jednego, czołowego strzelca. Najlepszym bilansem mogą pochwalić się Rafał Niziołek i Mateusz Marzec z 3 trafieniami na koncie. Po dwa gole zanotowali Tomas Mikinić, Bartosz Guzdek, Szymon Łapiński, Mateusz Kamiński i Michal Klec. Po jednej bramce strzelili Maksymilian Tkocz, Maciej Urbańczyk, Jakub Szrek, Dawid Czapliński i Maciej Makuszewski. W sumie przynajmniej raz na listę strzelców w tym sezonie ligowym wpisało się 12 zawodników.
Podobnie różnorodnie jest w przypadku asyst. Najlepszy wynik – po 3 ostatnie podania – zanotowali Konrad Nowak oraz Maciej Urbańczyk. Dwukrotnie bezpośredni udział przy bramce zaliczyli Jakub Szrek i Mateusz Spychała. Jedną asystą mogą pochwalić się Tomas Mikinić, Bartosz Guzdek, Rafał Niziołek, Antoni Klimek, Dawid Czapliński, Michal Klec oraz Maciej Makuszewski.
Przewidywana jedenastka
Fot. Odra Opole/Mirosław Szozda