O Odrze słów kilka

W sobotę ełkaesiacy zmierzą się na wyjeździe z Odrą Opole – drużyną, która w zeszłym sezonie szczególnie zaszła za skórę biało-czerwono-białym, dwukrotnie w bolesny sposób pokonując łodzian, zaś sami opolanie walczyli w poprzednich rozgrywkach o awans do Ekstraklasy. Tym razem te zespoły podchodzą do pojedynku między sobą z całkowicie odmiennych pozycji – o tym możecie dowiedzieć się więcej w naszym stałym cyklu „Słów kilka”.

O zespole

Klub założono w 1945 roku, podobnie, jak Łódzki Klub Sportowy, również był wielosekcyjny – m.in opolanie posiadali również sekcje boksu, hokeju na lodzie, piłki ręcznej czy siatkówki. Największym sukcesem, jeśli chodzi o piłkę nożną, było 3. miejsce w Ekstraklasie (ówczesnej I Lidze), w sezonie 1963/64. Ostatni raz na najwyższym poziomie rozgrywkowym zagrali w sezonie 1980/81, a w kolejnych latach przez różne zawirowania zaliczali wzloty i upadki, w pewnym momencie, po upadku klubu aż do poziomu IV Ligi. Po okresie odbudowy udało im się wrócić na pierwszoligowy poziom w sezonie 2017/18, gdzie konsekwentnie trwają od tego czasu.

fot. Odra Opole

Trener

Odra to kolejny zespół, który w tym sezonie zdecydował się już na zmianę szkoleniowca. Do 17 października za wyniki zespołu odpowiedzialny był Piotr Plewnia, który prowadził tę drużynę od marca 2021 roku, a w poprzednich rozgrywkach mógł pochwalić się dojściem do baraży, w których musieli uznać wyższość Korony Kielce. W rundzie jesiennej bieżącego sezonu opolanie zdecydowanie spisywali się poniżej oczekiwań, zajmując przedostatnią lokatę w momencie zwolnienia trenera Plewni.

Na nowego szkoleniowca opolan wybrano Adama Noconia. 51-latek w przeszłości prowadził Chojniczankę, Olimpię Elbląg, Podbeskidzie Bielsko-Biała czy GKS Tychy, zaś w ostatnim czasie trenował juniorski zespół Górnika Zabrze w CLJ U-19, który objął w lutym i wydatnie przyłożył się do utrzymania go w tej lidze. Pracę w Opolu zaczął w dobrym stylu – od domowego remisu z Ruchem Chorzów, a tydzień później pierwszy raz mógł cieszyć się z trzech punktów, po zwycięstwie w Chojnicach.

Ostatni mecz

W zeszłym tygodniu zawodnicy z Opola udali się do Chojnic, gdzie udało im się w końcu uzyskać upragnione przełamanie, pod postacią pierwszego zwycięstwa od połowy września. Odra szybko, bo w 11. minucie, wyszła na prowadzenie i nie oddała go ani na chwilę, a już do przerwy podwyższyła prowadzenie. Piłkarze z Chojnic mieli więc w drugiej połowie do odrobienia dwie bramki. Golkipera gości udało się im pokonać tylko raz, na więcej nie wystarczyło już czasu.

Transfery wychodzące

  • Miłosz Trojak – pomocnik (Korona Kielce)
  • Mateusz Kuchta – bramkarz (Chojniczanka Chojnice)
  • Michał Pawlik – pomocnik (Vasteras SK)
  • Krzysztof Janus – pomocnik (Wisła II Płock)
  • Kacper Kaczka – pomocnik (LZS Piotrówka)
  • Adam Żak – napastnik (Garbarnia Kraków)
  • Cezary Sauczek – pomocnik (Radunia Stężyca)
  • Marcel Sluga – napastnik (Bałtyk Gdynia) – wypożyczenie
  • Arkadiusz Piech – napastnik (Górnik Polkowice)
  • Mateusz Maćkowiak – pomocnik (Śląsk Wrocław) – koniec wypożyczenia

Maciej Makuszewski latem wzmocnił zespół z Opola, choć w tym meczu ze względu na uraz go nie zobaczymy – fot. Odra Opole

Transfery przychodzące

  • Maciej Urbańczyk – pomocnik (Stal Mielec)
  • Maciej Makuszewski – pomocnik (Leiknir)
  • Oskar Paprzycki – pomocnik (GKS Tychy)
  • Artur Haluch – bramkarz (Pogoń Grodzisk Mazowiecki)
  • Szymon Łapiński – pomocnik (Mamry Giżycko)
  • Michal Klec – pomocnik (Garbarnia Kraków)
  • Bartosz Guzdek – napastnik (Widzew) – wypożyczenie
  • Mikołaj Łabojko – pomocnik (Arka Gdynia) – wypożyczenie
  • Michał Bednarski – napastnik (bez klubu)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Pierwsze spotkanie pomiędzy ŁKS-em, a klubem z Opola odbyło się w 1956 roku. Łodzianie pokonali wówczas Budowlanych Opole 5:1. Piłkarze z Alei Unii pozostawali niepokonani w starciach z opolanami do 1960 roku. Najdłuższą serię meczów bez zwycięstwa z najbliższym rywalem ełkaesiacy mieli od sezonu 1977/78 aż do rozgrywek 2001/02. Sięgała ona dziewięciu meczów (2 remisy i 7 porażek).

Bilans meczów ligowych ŁKS – Odra:

Mecze: 48

Wygrane ŁKS: 18

Remisy: 11

Wygrane Odry: 19

Bramki: 67-59 na korzyść ŁKS

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Odrą Opole

15 maja 2022: Fortuna 1. Liga

ŁKS Łódź – Odra Opole 0:4 (0:2)
Bramki: Kędziora 8′, Czapliński 10′, Mikinić 60′, Mikinić 66′

ŁKS Łódź: Marek Kozioł – Mateusz Bąkowicz (46′ Mateusz Kowalczyk), Oskar Koprowski, Adrian Klimczak – Maksymilian Rozwandowicz (46′ Jakub Tosik), Michał Trąbka, Pirulo – Maciej Wolski (46′ Kamil Dankowski), Maciej Radaszkiewicz (75′ Stipe Jurić), Piotr Janczukowicz

Statystyki

Po 16 spotkaniach Odra zajmuje czternastą lokatę w Fortuna 1. Lidze, z bilansem 4 wygranych, 3 remisów i 9 porażek. Zespół z Opola zdobył w tym czasie 21 bramek, zaś stracił 31.

Trudno w zespole trenera Noconia wyróżnić jednego, czołowego strzelca. Najlepszym bilansem mogą pochwalić się Rafał NiziołekMateusz Marzec z 3 trafieniami na koncie. Po dwa gole zanotowali Tomas MikinićBartosz GuzdekSzymon ŁapińskiMateusz KamińskiMichal Klec. Po jednej bramce strzelili Maksymilian TkoczMaciej UrbańczykJakub SzrekDawid Czapliński Maciej Makuszewski. W sumie przynajmniej raz na listę strzelców w tym sezonie ligowym wpisało się 12 zawodników.

Podobnie różnorodnie jest w przypadku asyst. Najlepszy wynik – po 3 ostatnie podania – zanotowali Konrad Nowak oraz Maciej Urbańczyk. Dwukrotnie bezpośredni udział przy bramce zaliczyli Jakub Szrek Mateusz Spychała. Jedną asystą mogą pochwalić się Tomas MikinićBartosz GuzdekRafał NiziołekAntoni KlimekDawid CzaplińskiMichal Klec oraz Maciej Makuszewski.

Przewidywana jedenastka

Fot. Odra Opole/Mirosław Szozda