Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Górniku słów kilka

W najbliższą sobotę Łódzki Klub Sportowy w ramach 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy pojedzie do Zabrza, gdzie zmierzy się z tamtejszym Górnikiem. Przyjrzyjmy się najbliższemu rywalowi.

O klubie

Górnik Zabrze został założony w 1948 roku i jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Klub jest kontynuacją tradycji powstałej w 1923 roku, kiedy to założono klub polski, Vorwärts. Później klub zmienił nazwę na Górnik, co stanowiło symboliczne nawiązanie do historycznych związków z górniczym regionem Górnego Śląska. Ci od dawna odgrywają znaczącą rolę w polskiej piłce nożnej, zdobywając liczne tytuły mistrza Polski. Klub zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Polski w 1957 roku i stał się jednym z czołowych zespołów w kraju.

Mimo swojego bogatego dziedzictwa, Górnik Zabrze przez lata przeżywał różne okresy w swojej historii. Klub osiągnął wielki sukces w latach 80. i 90. XX wieku, zdobywając kolejne tytuły mistrza Polski oraz sukcesy w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych. W późniejszych latach klub zmagał się z różnymi wyzwaniami, w tym problemami finansowymi i spadkami do pierwszej ligi. Jednak zawsze pozostawał ważnym punktem w polskiej piłce nożnej i dążył do odzyskania swojego statusu.

W obecnej rundzie Górnik jest najlepiej punktującym zespołem w PKO BP Ekstraklasie.

Trener

Jan Urban urodził się 14 maja 1962 roku w Jaworznie. Swoją piłkarską karierę rozpoczął w Victorii Jaworzno, z której przeszedł do Zagłębia Sosnowiec. Po czterech sezonach w Sosnowcu podpisał kontrakt z Górnikiem Zabrze, z którym trzykrotnie zdobył Mistrzostwo Polski. W 1989 wyjechał do Hiszpanii, gdzie reprezentował tamtejszą Osasunę. W hiszpańskim klubie pomógł drużynie w awansie do rozgrywek  Pucharu UEFA. 30 grudnia 1990 roku zapisał się w historii Osasuny strzelając hat-tricka w wygranym 4:0 meczu z Realem Madryt. Później grał jeszcze w barwach Realu Valladolid, CD Toledo i niemieckiego VfB Oldenburg. W 1998 roku powrócił do Górnika, gdzie zakończył swoją karierę.

Jako trener zaczynał szkoląc młodzież w Osasunie. W sezonie 2004/2005 został trenerem hiszpańskiego Polideportivo Ejido, lecz po tym ponownie wrócił do Osasuny, gdzie objął rezerwy. Latem 2007 roku został szkoleniowcem Legii Warszawa. Z Wojskowymi zdobył Puchar Polski i Superpuchar Ekstraklasy. Przed Euro 2008 dołączył do sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski, obejmując funkcję asystenta ówczesnego trenera Leo Beenhakkera. Zimą 2010 przez niespełna dwa miesiąca prowadził Polonię Bytom, z której przeniósł się do Zagłebia Lubin zastępując Marka Bajora. Z powodu słabych wyników Miedziowych został szybko zwolniony i w 2012 roku wrócił do warszawskiej Legii, z którą ponownie zdobył mistrzostwo i Puchar Polski. W 2014 powrócił do Osasuny Pampeluna, gdzie jego zadaniem było powrócić z drużyną do Primera Division. Przez rozczarowujące wyniki po raz kolejny został zwolniony ze swojego stanowiska i po ponad półrocznej przerwie objął Lecha Poznań, współpracę z Kolejorzem zakończył po dziesięciu miesiącach. W styczniu 2017 roku podpisał 1,5 roczny kontrakt ze Śląskiem Wrocław, lecz w lutym 2013 roku został zwolniony ze swojego stanowiska. 27 maja 2021 po raz pierwszy został trenerem Górnika Zabrze, lecz i tu znów po roku został zwolniony mimo, że klub znajdował się na 8. miejscu w tabeli i doszedł do ćwierćfinału Pucharu Polski. Od 18 marca ponownie prowadzi zespół z Zabrza.

Ostatni mecz

Ostatni mecz Górnik rozegrał w Częstochowie. Początek spotkania zdawał się być pod kontrolą gospodarzy, a zabrzanie szukali swoich szans w kontrataku. Do większych emocji doszło w 32. minucie, kiedy po błędzie obrony mistrzów Polski, sam na sam z bramkarzem znalazł się Ennali. Słowacki golkiper Rakowa wybiegł przed pole karne i trącił rywala w bark. Arbiter spotkania –  Tomasz Musiał pokazał czerwoną kartkę, lecz po konsultacji z VAR, Kuciak pozostał na boisku. W drugiej połowie sytuacja wyglądała podobnie do pierwszej. Raków zaczął kreować sytuacje, ale nie udało im się tego podkreślić golem. W doliczonym czasie gry, do bramki za to trafili goście. Po główce Musiolika, Górnik wrócił do domu z trzema punktami.

Transfery wychodzące

• Daisuke Yokota – prawy napastnik (KAA Gent)
  • Robert Dadok – prawy napastnik (Ruch Chorzów)
  • Krzysztof Wingralek – Srodkowy obrońca (PRO Warszawa)

Transfery przychodzące

• Soichiro Kozuki – ofensywny pomocnik (FC Schalke 04)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Historia spotkań ŁKS-u z Górnikiem sięga 1956 roku, kiedy to łodzianie pokonali Trójkolorowych 4:1. Przez kolejne trzy lata to łodzianie za każdym razem cieszyli się z trzech punktów lub dzielili się nimi z rywalem. Dopiero pod koniec 1959 roku Reprezentacja Łodzi musiała uznać wyższość rywala i tak do dziś to Górnik zazwyczaj wygrywał pełną pulę, a ilość zwycięstw Łódzkiego Klubu Sportowego spadała. Spotkania tych drużyn zazwyczaj kończyły się remisem lub wygraną zespołu z Zabrza, ostatnią serią zwycięstw ŁKS mógł się cieszyć pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie zespół kierowany przez trenera Marcina Matysiaka już nie raz zaskoczył i pokazał, że potrafi urwać punkty czołowym zespołom, w sobotę pojedzie po trzy punkty!

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Górnikiem

Początek spotkania nie zapowiadał tragedii. Dopiero pod koniec pierwszej połowy zrobiło się gorąco w polu karnym łodzian , co konsekwencją była pierwsza stracona bramka tego dnia w 42. minucie spotkania. W drugiej połowie było już tylko gorzej…

Mimo kilku strzałów na bramkę i wywalczonych stałych fragmentów gry przez łodzian, w 65. minucie arbiter spotkania wskazał na wapno dla gości, które pewnie wykorzystał Daisuke Yokota. Piętnaście minut przed zakończeniem spotkania było już 3:0 (Szcześniak), pięć minut później prowadzenie na 4:0 podwyższył Rasak, a dwie minuty później do bramki ponownie trafił Japończyk.

Statystyki

Obecnie Górnik Zabrze zajmuje 4. miejsce w tabeli z sumą 48 punktów, notując czternaście zwycięstw, sześć remisów i dziewięć porażek. Zespół Jana Urbana trafił do siatki rywala 39 razy, a ze swojej bramki wyjmował piłkę 32 razy. Według statystyk z ekstraklasa.org zabrzanie oddają 8.76 strzałów na mecz, w tym 4.00 celnych. Oczekiwane stracone bramki wynoszą 37.13. W 29. kolejkach faulowali 404 razy, za co zostali upomnieni 52 żółtymi kartkami i 5 czerwonymi. W przebieganych dystansach „Żabole” pokonują 110.73km/mecz, a w sprintach 104.83km/mecz.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119