Historia starć ŁKS-u z Wisłą Kraków

Spotkanie Łódzkiego Klubu Sportowego z Wisłą Kraków zainauguruje 5. kolejkę PKO Ekstraklasy, dla łodzian będzie to drugie spotkanie wyjazdowe w tym sezonie. Piątkowy pojedynek obu ekip będzie 117 starciem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce.

W 116 spotkaniach (Ekstraklasa i I liga) lepszy bilans ma drużyna Wisły Kraków, która była górą w 55. meczach. Łódzki Klub Sportowy zwyciężał 36 razy, a spotkań, które zakończyły się remisem było 25. Bilans bramek jest korzystniejszy dla krakowian – 189 do 145.

Pierwsze ligowe spotkanie obu ekip miało miejsce w roku 1927, kiedy to Wisła zdobyła po raz pierwszy w historii tytuł mistrza Polski. Mecz został rozegrany w Łodzi i zakończył się bezbramkowym remisem. Trenerem ŁKS-u był wówczas Węgier – Lajos Czeisler. W późniejszych czasach szkoleniowiec AC Milan, Benfiki Lizbona, Fiorentiny i reprezentacji Włoch. Węgierski trener nie odniósł z ŁKS-em spektakularnego sukcesu, ale należy docenić jego pracę z drużyną.

Ostatni pojedynek pomiędzy ŁKS-em a Wisłą Kraków miał miejsce 14 kwietnia 2012 roku na stadionie przy ul. Reymonta w Krakowie. Mecz zakończył się zwycięstwem krakowian 3:2, a bramki dla ŁKS-u zdobyli Marek Gancarczyk oraz Rafał Kujawa, czyli aktualny napastnik drużyny Kazimierza Moskala.

ŁKS i Wisła rywalizowały ze sobą także w rozgrywkach Pucharu Polski. W pięciu spotkaniach Wisła wygrała trzy razy, ŁKS raz, a jedno starcie zakończyło się remisem.

Pięć ostatnich spotkań ŁKS-u z Wisłą Kraków:

14 kwietnia 2012: T-Mobile Ekstraklasa

Wisła Kraków – ŁKS Łódź 3:2

Bramki: Genkow 8’, 27’, 55’ – Gancarczyk 57’, Kujawa 67’.

Skład ŁKS-u: Velimirović – Gieraga (Sasin 80’), Łabędzki, Klepczarek II, Gercaliu – Łobodziński, Laizans, Iwański, Bonin (Kujawa 67’) – Saganowski, Stąporski (Gancarczyk 46’).

23 października 2011: T-Mobile Ekstraklasa

ŁKS Łódź – Wisła Kraków 1:2

Bramki: Szałachowski 8’ – Lamey 30’, Biton 51’.

Skład ŁKS-u: Velimirović – Golański, Łabędzki, Klepczarek II (Smoliński 89’), Kaczmarek – Nowak (Romańczuk 61’), Łukasiewicz, Kascelan, Szałachowski (Bykowski 75’) – Mięciel, Saganowski.

Uwagi: Sędzia nie uznał prawidłowo zdobytej bramki przez ŁKS, dopatrując się w tej sytuacji spalonego, którego nie było.

17 maja 2009: Ekstraklasa

ŁKS Łódź – Wisła Kraków 0:4

Bramki: Małecki 25’, Ćwielong 58’, Brożek 78’, 90’.

Skład ŁKS-u: Wyparło – Radzius (Mordzakowski 63’), Hajto, Adamski, Papeckys (Ostalczyk 64’) – Gevorgyan, Kascelan, Sierant, Smoliński (Drumlak 74’), Biskup – Kujawa.

8 listopada 2008: Ekstraklasa

Wisła Kraków – ŁKS Łódź 0:0

Skład ŁKS-u: Wyparło – Kascelan, Leszczyński, Adamski, Marciniak – Biskup, Haliti, Drumlak (Woźniczka 90’), Gevorgyan (Mowlik 75’), Stachowiak – Czerkas (Jarka 46’).

4 maja 2008: Orange Ekstraklasa

Wisła Kraków – ŁKS Łódź 5:2

Bramki: Diaz 48’, Zieńczuk 77’, Brożek 79’, 90’, Paulista 82’ – Viana 10’, Arifović 25’.

Skład ŁKS-u: Pająk – Paulinho, Kłos, Adamski, Woźniczka – Madej, Kascelan, Mila, Viana (Kujawa 82’), Vayer (Sikora 65’) – Arifović (Świątek 87’).