Historia starć ŁKS-u z Legią Warszawa

W szóstej serii spotkań PKO Ekstraklasy, Łódzki Klub Sportowy zmierzy się z Legią Warszawa. Łodzianie nadal czekają na swoją pierwszą wygraną na własnym stadionie, będzie to dla ŁKS-u czwarty mecz w roli gospodarza. Niedzielny pojedynek ŁKS-u z Legią będzie 129 starciem w najwyższej klasie rozgrywkowej.

ŁKS Łódź i Legia Warszawa rozegrały między sobą 128 spotkań ligowych, lepszy bilans mają warszawiacy, którzy wygrywali 60 razy. W 29. spotkaniach mecz kończył się remisem, a 39 razy górą był Łódzki Klub Sportowy. W bramkach prowadzi Legia – 225 do 143.

Pierwszy ligowy pojedynek ŁKS-u z Legią miał miejsce 3 lipca 1927 roku. W Łodzi lepsi okazali się piłkarze ŁKS-u, którzy pewnie zwyciężyli 3:1.

Ostatni raz obie drużyny zmierzyły się ze sobą 3 marca 2012 roku na stadionie w Warszawie. Mecz zakończył się zwycięstwem legionistów 2:0.

W rozgrywkach Pucharu Polski obie drużyny spotykały się sześciokrotnie, a najważniejszy mecz odbył się 18 czerwca 1994 roku. Legia pokonała ŁKS w finale Pucharu Polski 2:0, a spotkanie rozgrywane było w stolicy.

Mecze ŁKS-u z Legią zawsze przyciągały większą liczbę widzów i wywoływały duże emocje, każdy z niecierpliwością czekał na starcie obu ekip. Nie inaczej będzie tym razem, kiedy to w niedzielę do Łodzi zawita drużyna z Warszawy.

Pięć ostatnich spotkań ŁKS-u z Wisłą Kraków:

3 marca 2012: T-Mobile Ekstraklasa

Legia Warszawa – ŁKS Łódź 2:0

Bramki: Wolski 24’, Kucharczyk 73’.

Skład ŁKS-u: Wyparło – Gieraga, Łabędzki, Klepczarek II, Gercaliu (Gancarczyk 78’) – Łobodziński, Laizans, Łukasiewicz, Iwański (Mięciel 65’), Szczot (Bonin 53’) – Saganowski.

29 sierpnia 2011: T-Mobile Ekstraklasa

ŁKS Łódź – Legia Warszawa 1:3

Bramki: Szałachowski 15’ – Vrdoljak (k) 13’, Gol 19’, Ljuboja 81’.

Skład ŁKS-u: Velimirović – Stefańczyk, Łabędzki, Klepczarek II, Kaczmarek – Szałachowski (Pruchnik 85’), Kłus, Romańczuk (Bykowski 71’), Papikjan (Nowak 58’) – Saganowski, Mięciel.

2 maja 2009: Ekstraklasa

Legia Warszawa – ŁKS Łódź 1:0

Bramki: Sierant (sam) 90’.

Skład ŁKS-u: Wyparło – Radzius, Hajto, Adamski, Papeckys – Biskup, Kascelan, Sierant, Smoliński (Ognjanović 86’), Ostalczyk (Haliti 70’) – Djenic (Łakomy 80’).

18 października 2008: Ekstraklasa

ŁKS Łódź – Legia Warszawa 0:0

Skład ŁKS-u: Wyparło – Kascelan, Ognjanović, Adamski, Marciniak – Biskup, Haliti, Leszczyński (Mowlik 64’), Drumlak (Stachowiak 61’), Vayer – Jarka (Kujawa 76’).

1 marca 2008: Orange Ekstraklasa

Legia Warszawa – ŁKS Łódź 2:1

Bramki: Chinyama 65’, 84’ – Adamski 12’.

Skład ŁKS-u: Wyparło – Łakomy, Kłos, Adamski, Woźniczka – Szczot (czerwona kartka 33’), Haliti, Viana (Mila 76’), Paulinho, Vayer (Mysona 46’) – Kleyr (Arifović 57’).