Znamy regulamin 1. Ligi na sezon 2021/22. Są zmiany!

Polski Związek Piłki Nożnej opublikował regulamin rozgrywek Fortuna 1 Ligi na sezon 2021/22. Jedną ze znaczących zmian względem poprzedniej kampanii jest podniesienie limitu zawodników spoza Unii Europejskiej, którzy mogą w jednym czasie przebywać na boisku!

VAR w 1 lidze

W ostatnich dniach szumnie zapowiadano wprowadzenie do rozgrywek Fortuna 1 Ligi sytemu VAR. Nowy regulamin rozgrywek wprowadza możliwość korzystania z wideo weryfikacji podczas spotkań drugiego szczebla rozgrywkowego, jednak zaznacza, że dysponowanie systemem należeć będzie do Departamentu Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, czyli organizatora rozgrywek Fortuna 1 Ligi.

„Podczas meczów może być wykorzystywany system VAR (Video Assistant Referee). Decyzje w zakresie wykorzystania systemu podczas wybranych meczów, każdorazowo podejmuje DPP PZPN”.

Co oznacza to w praktyce? Najprawdopodobniej to, że system VAR nie będzie wykorzystywany podczas wszystkich pierwszoligowych spotkań, a jedynie w wybranych meczach.

Zwiększenie limitu zawodników spoza Unii Europejskiej

Nowe przepisy, które od sezonu 2021/22 obowiązywać będą w Fortuna 1 Lidze umożliwiają jednoczesne przebywanie na boisku dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej. Oznacza to, że w przypadku Łódzkiego Klubu Sportowego w grze jednocześnie będziemy mogli oglądać zarówno Ricardinho jak i Kelechukwu.

„[…] w każdym meczu 1. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 2 zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej”

Utrzymanie pięciu zmian

W sezonie 2021/22 w Fortuna 1 Lidze utrzymana zostanie ponadto zasada o możliwości przeprowadzenia podczas meczu 5 zmian. Te, podobnie jak w poprzedniej kampanii, będą możliwe w przerwie spotkania oraz trzech innych przerwach w grze.

„Drużyny są uprawnione są do wymiany pięciu zawodników przez cały okres trwania gry, przy czym wymiany mogą być dokonane […]”

Pełen regulamin rozgrywek Fortuna 1 Ligi, eWinner 2 ligi oraz 3 ligi dostępny jest na oficjalnej stronie PZPN – LINK