Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Zapowiedź: Arka Gdynia – ŁKS Łódź

W najbliższą sobotę ełkaesiacy zmierzą się w ramach 35 kolejki PKO BP Ekstraklasy na wyjeździe z Arką Gdynia. Dla podopiecznych Wojciecha Stawowego będzie to kolejna szansa na przełamanie złej serii porażek. Pierwszy gwizdek arbitra równo o godzinie 15:00. 

Przed piłkarzami Łódzkiego Klubu Sportowego przedostatni wyjazd w tym sezonie Ekstraklasy. W Gdyni spotkają się dwie drużyny pogodzone ze spadkiem, przygotowujące się już do przyszłych rozgrywek. Obaj trenerzy ostatnie trzy kolejki z pewnością potraktują jako element okresu przygotowawczego i sprawdzenie zawodników pod kątem przyszłego sezonu.

ŁKS ma za sobą niechlubną serię sześciu porażek z rzędu, a łącznie w ostatnich dziewięciu meczach zremisowali tylko jedno spotkanie i aż osiem razy musieli uznać wyższość rywali. Mecz z Arką to kolejny mecz z tych o honor i zachowanie twarzy na koniec sezonu.

W ostatnich spotkaniu z Wisłą Kraków łodzianie zagrali bardzo dobrą pierwszą połowę. Długo prowadzili po premierowym golu Pirulo w Ekstraklasie, ale końcówce po kardynalnym błędzie stracili gola. Druga połowa była zła w wykonaniu ŁKS-u i przełożyło się to na porażkę z Białą Gwiazdą. Mamy nadzieję, że w Gdyni „Rycerze Wiosny” wygrają pierwszy mecz pod wodzą Wojciecha Stawowego.

Wypowiedzi trenerów

Wojciech Stawowy: – Chcemy ten nieudany sezon zakończyć honorowo i rozegrać w końcu dobry mecz i wygrać spotkanie. Ważny będzie aspekt psychologiczny, bo z Arką będziemy w przyszłym sezonie grali o awans. Na pewno w obu klubach zajdą zmiany, ale pamięć o ostatnim spotkaniu zostanie w obu zespołach. ie widzę progresu w grze, jaki chciałbym zobaczyć. Na treningach to widać. Wszystko wygląda tak jak bym chciał widzieć w spotkaniach w warunkach meczowych. Zdarzają się momenty, gdy gramy dobrze, jak w pierwszej połowie z Wisłą, ale to nie wystarczy. Główny nasz problem to to, jak zaregować właściwie na sytuację boiskową, gdy coś się nie układa. Oby w Gdyni potwierdziło się, że zespół idzie w dobrym kierunku.

Ireneusz Mamrot: – Każdy trener zaczynając pracę podchodzi do niej optymistycznie. Robiliśmy wszystko, by zespół się utrzymał. W rozmowach z właścicielem braliśmy pod uwagę różne scenariusze. Stała się, na pewno sprawa przykra. Mnie to się zdarzyło pierwszy raz w karierze trenerskiej. Intensywnie pracujemy nad tym, jak ten zespół będzie wyglądał w następnym sezonie. Nie zabrakło nam zaangażowania, w mojej ocenie inne elementy zadecydowały o naszej degradacji, nie będę mówił o tym publicznie. Zawodnicy zostawili wiele zdrowia, wielu z nich grało z urazami. Sytuacja jest bardzo trudna. Z częścią zawodników się rozstaniemy, innych widzielibyśmy u siebie w kolejnych rozgrywkach, z tym że oni mogą mieć propozycje z innych klubów. O części piłkarzy wiadomo, że odejdą. Ci w pozostałych do rozegrania spotkaniach nie będą brani pod uwagę. Nie znamy wszystkich decyzji personalnych, rozmowy trwają. Mogę zdradzić, że będą zmiany w składzie na mecz z ŁKS. Jeśli chodzi o budowę składu na przyszły sezon, to rozmawiamy głównie z polskimi zawodnikami.

Wyniki ostatnich spotkań

ost mecze

Tabela po 34 kolejkach PKO BP Ekstraklasy

tabela

Wyniki z sezonu zasadniczego

Grafika: 90minut.pl

Historia spotkań

Ogólny bilans spotkań ligowych: 34 (10 zwycięstw ŁKS, 9 remisów i 15 triumfów Arki)

Sytuacja kadrowa

Wojciech Stawowy w spotkaniu z Arką nie będzie miał do dyspozycji Jana Grzesika i Tadeja Vidmajera, którzy zmagają się z urazami. Pod znakiem zapytania występ Łukasza Sekulskiego. Napastnik ŁKS w meczu z Wisłą Kraków złamał nos, ale trenuje z drużyną na pełnych obrotach. Decyzję o jego występie sztab szkoleniowy podejmie tuż przed meczem. Po pauzie za kartki do gry będzie gotowy Ricardo Guima.

W zespole Arki nie zobaczymy kontuzjowanego Adam Deji. Skład zespołu z Gdyni na to spotkanie to jedna wielka niewiadoma, gdyż po spadku z Ekstraklasy trener Mamrot zapowiedział, że przeciwko ŁKS zagrają ci grze, którzy zostaną w Gdyni na nowy sezon w pierwszej lidze.

Transmisja i komentatorzy

Spotkanie ŁKS-u z Arka Gdynia będzie transmitowane na antenie Canal+Sport. Mecz skomentują Piotr Laboga i Kazimierz Węgrzyn.

Początek transmisji od 14:40

Kursy bukmacherów

kursy

Obsada sędziowska

Sędzia główny: Artur Aluszyk (Barlinek)

Asystenci: Paweł Sokolnicki, Dariusz Bohonos

Sędzia techniczny: Tomasz Marciniak

Sędziowie VAR: Szymon Marciniak, Arkadiusz Kamil Wójcik

Przewidywane składy

Arka: Pavels Steinbors – Damian Zbozień, Adam Danch, Luka Marić, Adam Marciniak – Michał Nalepa, Michał Kopczyński – Mateusz Młyński, Marko Vejinović, Maciej Jankowski – Oskar Zawada.

ŁKS: Arkadiusz Malarz (średnia ocen ŁKSFANS – 4,88) – Maciej Wolski (4,52), Carlos Moros Gracia (4,15), Maciej Dąbrowski (4,0), Jan Sobociński (3,85) – Maksymilian Rozwandowicz (4,47), Dragoljub Srnić (4,53), Ricardo Guima (4,37) – Pirulo, Adam Ratajczyk (4,06) – Samu Corral (3,55) (Jakub Wróbel (3,33)).