Wojciech Stawowy: Mamy szeroką wyrównaną kadrę i to procentuje

Wojciech Stawowy wziął udział w konferencji prasowej przed najbliższym spotkaniem ligowym z Radomiakiem. Trener Łódzkiego Klubu Sportowego zabrał głos na kilka ciekawych tematów dotyczących starcia w Radomiu, ale również odniósł się do potyczki w Jastrzębiu.

Zapominamy o Jastrzębiu liczy się już tylko mecz z Radomiakiem

– Na pewno zagraliśmy dobre spotkanie z GKS-em Jastrzębie, choć nie uważam, że zagraliśmy po profesorsku. Zrobiliśmy to co do nas należało i to czego od nas wszyscy oczekują. Cieszę się z kolejnych trzech punktów, ale to już jest historia. Przed nami starcie z Radomiakiem i to jest dla nas najważniejsze spotkanie i na tym meczu się koncentrujemy. 

Nawotka wykorzystał swoją szansę

– Uważam, że Tomasz Nawotka w pełni wykorzystał swoją szansę. Zagrał dobre spotkanie i strzelił bramkę. Miał też swoje inne sytuacje, które mógł zamienić na gole. To był na pewno udany występ, ale nie tylko w tym meczu, bo wchodząc z ławki we wcześniejszych spotkaniach dawał sygnał, że jest już zawodnikiem gotowym by grać pełne 90 minut. Chciał otrzymać szansę, dostał ją i wykorzystał. Zawsze uważałem, że jest to bardzo dobry transfer i pełnowartościowy zawodnik, tak jak każdy inny w zespole. Przy takim natężeniu meczów jakie mamy, szeroka kadra jest bardzo potrzebna i procentuje. Daje mi też komfort wyboru. Tomek na pewno zalicza się do tych zawodników na których zawsze mogę liczyć. Cieszę się, że pomimo tego, że robimy zmiany w składzie to nie wpływa to na naszą jakość gry. To pokazuje, że mamy szeroką, wyrównaną kadrę i każdy zawodnik jest w pełni gotowy, żeby wyjść i zagrać na dobrym poziomie. To też mnie cieszy, bo to pokazuje, że w zespole jest zdrowa rywalizacja i o taką mi chodziło od samego początku jak przychodziłem do klubu. Mając szeroką kadrę – trzeba umiejętnie nią dysponować. Zawodnicy muszą mieć do siebie zarówno – samokrytykę, jak i pełną gotowość do tego, że jak wyjdą na boisko to zaprezentują się z jak najlepszej strony dla dobra zespołu. 

Arkadiusz Malarz jest bramkarzem numer jeden, ale chcemy ogrywać Dawida Arndta

– U nas w zespole nikt nikogo nie wygryzie ze składu, z tego względu, że każdy na ten skład zasługuje, natomiast na boisku może grać tylko 11 zawodników. Pozostali którzy nie grają są w pełnej gotowości tak jak powiedziałem wcześniej. Dawid Arndt jest zawodnikiem bardzo utalentowanym. Jest to gracz z dużą perspektywą dla siebie i dla klubu. Bramkarzem numer jeden jest Arek Malarz i to on staje między słupkami. Dawidowi dajemy minuty z tego względu, że chcemy tego zawodnika ogrywać. Bardzo dobrze tym wszystkim kieruje Jacek Janowski. Ma bardzo dobry kontrakt z bramkarzami. Też potrafi odpowiedni dozować minutami i wyznaje też tą zasadę, że Dawid jest dla nas bramkarzem perspektywicznym i przyszłościowym. Arek jest dziś numerem jeden i cieszę się, że Dawid ma się od kogo uczyć i cały czas robi postępy jako młody piłkarz. 

Każda drużyna podchodzi do ŁKS-u z podwójną mobilizacją

– Pauza dwóch zawodników Radomiaka jest dla nas nieważna, bo my nie rozpatrujemy przed meczem pod kątem tego czy ktoś będzie mógł grać czy nie będzie mógł grać. Skupiamy swoją uwagę na sobie. Każda drużyna ma jakieś swoje problemy kadrowe i stara się w najlepszy sposób je rozwiązywać. To, że nie zagra dwóch zawodników, którzy wychodzili w pierwszym składzie na lewej i prawej stronie obrony, nie oznacza, że przez to Radomiak będzie osłabiony, a nam będzie się lepiej grało. To jest dobry solidny zespół z wyrównaną kadrą. Na pewno trener przemyśli sprawę na tyle dobrze, żeby wystawić na tych pozycjach wartościowych zawodników. Do ŁKS-u każda drużyna podchodzi z podwójną mobilizacją. Każdy z ŁKS-em chce zagrać dobre spotkanie. Nie inaczej będzie w środę i Radomiak będzie chciał zagrać dobry mecz. Ci zawodnicy którzy zagrają będą na pewno robili wszystko żeby zagrać dobre spotkanie. Szykuje się dobre widowisko tego dnia. 

W naszym zespole nie ma zawodników podstawowych i rezerwowych – każdy jest potrzebny

– Rotacje w składzie na pewno będą, ale nie będą wynikały z tego czy ktoś jest zmiennikiem czy zawodnikiem podstawowym. Kadra jest wyrównana i nie posługujemy się takim pojęciem, jak zawodnik podstawowy czy rezerwowy. Każdy jest potrzebny w jednakowy sposób. Wybieramy zawsze tą jedenastkę, która na dany moment jest optymalną. Kierujemy się dobrem drużyny, a nie jednostki, bo piłka nożna jest grą zespołową. Te rotacje które będą miały miejsce lub już miały miejsce – wynikają z tego, że jest dużo meczy rozgrywanych w krótkim czasie i żywym organizmem piłkarzy trzeba dobrze zarządzać. Tak żeby zawodnik zawsze był w dobrej dyspozycji i przede wszystkim schodził po meczu zdrowy. To jest bardzo dla mnie ważne. 

Przyszły rok może być radosny dla ŁKS-u

– Bardzo mnie cieszy pierwszej miejsce drugiego zespołu i gratuluję piłkarzom oraz trenerom, którzy pracują z drugim zespołem. Wykonali kawał bardzo dobrej roboty. Jest tam bardzo fajny zespół, w którym jest świetna atmosfera. Treningi i cały proces szkoleniowy prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie. Przekłada się to później na mecze mistrzowskie. Są mistrzami jesieni i są na najlepszej drodze, aby wywalczyć awans do III ligi. Przyszły rok i ta runda rewanżowa może być dla ŁKS-u bardzo radosna z wielu powodów. Mam nadzieję, że taką radość sprawi nie tylko zespół drugi, ale także również pierwsza drużyna i wszyscy będziemy świętować awanse w przyszłym roku. 

Foto: ŁKS Łódź