Sylwetka: Kazimierz Moskal

Już dziś czeka nas przy Alei Unii piłkarski spektakl. Ełkaesiacy zagrają w pierwszej kolejce zmagań ligowych z Lechią Gdańsk. Dziś kończymy nasze odliczanie do startu rozgrywek i przyszykowaliśmy dla was coś ekstra. Prezentujemy sylwetkę trenera Łódzkiego Klubu Sportowego Kazimierza Moskala, który miał ogromny wpływ w awans łodzian do PKO Ekstraklasy.

Kariera piłkarska:

Kazimierz Moskal urodził się 9 stycznia 1967 roku w oddalonych o ponad 30 km od Krakowa – Sułkowicach. Swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Gościbii Sułkowice. W wieku 15 lat przeniósł się do Wisły Kraków. W barwach „Białej Gwiazdy” grał przez osiem sezonów. W 1990 roku przeszedł do Lecha Poznań, z którym zdobył dwa Mistrzostwa Polski (1992 i 1993) i dwa Superpuchary Polski (1991 i 1993). Dzięki dobrym występom w „Kolejorzu” udało mu się zadebiutować w reprezentacji Polski i wyjechać zagranicę. Od sezonu 1994/95 bronił barw Hapoelu Tel Awiw. W ciągu 3,5 roku spędzonych w Izraelu rozegrał 90 spotkań, w których zdobył 14 bramek. Wiosną 1998 roku zmienił klub na Maccabi Irony Aszdod, ale spędził tam tylko pół roku i wrócił do Polski. Moskal wzmocnił barwy drugoligowego Hutnika Kraków, gdzie występował przed półtora sezonu. W 1999 roku obecny trener ŁKS-u ponownie dołączył do Wisły. W Krakowie grał trzy sezony zdobywając aż sześć trofeów (dwa mistrzostwa Polski, dwa Puchary Polski, Superpuchar Polski i Puchar Ligi) i występując w europejskich pucharach. Latem 2003 roku zmienił otoczenie, przenosząc się do Górnika Zabrze. Na Górnym Śląsku występował przez półtora roku i w przerwie między rundami sezonu 2004/05 postanowił zakończył piłkarską karierę. Po latach Kazimierz Moskal grywał jeszcze amatorsko w piłkę m.in. w oldbojach Wisły Kraków czy Płomieniu Jerzmanowice.

Kariera trenerska przed ŁKS-em:

Przygodę z „trenerką” Moskal rozpoczynał w Wiśle Kraków jako asystent. Współpracował z takimi trenerami jak: Dragomir Okuka, Werner Liczka, Jerzy Engel, Dan Petrescu, Tomasz Kulawik i Adam Nawałka. W 2007 roku dostał szansę poprowadzenia „Białej Gwiazdy” jako pierwszy trener, ale tylko w sześciu meczach. Po tej przygodzie zajął się szkoleniem młodzieży w Wiśle i ponownie pełnił funkcję asystenta pierwszego trenera u Henryka Kasperczaka, Tomasza Kulawika i Roberta Maaskanta. Po odejściu Holendra ponownie objął klub z Reymonta. Na stanowisku wytrzymał dziesięć meczów i został zastąpiony przez Michała Probierza. W 2012 roku Moskal postanowił opuścić Kraków i skupić się na rozwijaniu kariery jako pierwszy trener. Podpisał kontrakt z pierwszoligową Termaliką Nieciecza i w sezonie 2012/13 otarł się o awans do Ekstraklasy. Ostatecznie się nie udało i opuścił klub z Małopolski na rzecz GKS-u Katowice. Ten zespół prowadził od 25 sierpnia 2013 roku do 27 października 2014 roku. Gieksę prowadził w 45 meczach, zdobywając 1,31 punkta na mecz. W 2015 roku Moskal jeszcze raz spróbował swoich sił z Wisłą Kraków, ale już w dłuższym wymiarze czasowym (8 miesięcy – 32 mecze, średnia 1,25 pkt/mecz). Na stanowisku zastąpił Franciszka Smudę. 24 maja 2016 roku otrzymał propozycję prowadzenia Pogoni Szczecin w Ekstraklasie. Pod jego wodzą „Portowcy” zajęli siódme miejsce w Ekstraklasie w rozgrywkach 2016/17 i awansowali do półfinału Pucharu Polski. Pogoń opuścił po sezonie z powodów osobistych. W grudniu 2017 roku wrócił na ławkę trenerską obejmując Sandecję Nowy Sącz. Nie udało mu się utrzymać drużyny w Ekstraklasie i opuścił „Sączersów” z bilansem 0,75 pkt/mecz.

Kariera trenerska w ŁKS-ie:

Trener Moskal objął posadę w Łódzkim Klubie Sportowym od sezonu 2018/19. Na stanowisku zastąpił Wojciecha Robaszka, który zaliczył z ełkaesiakami dwa awanse z rzędu. Podczas pracy w Łodzi odmienił grę ŁKS-u, który w pierwszej lidze grał widowiskowo i zajął drugie miejsce w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi. Piłkarze z Alei Unii są zewsząd chwaleni za swoją postawę za kadencji Moskala i teraz pod jego wodzą spróbują swoich sił w PKO Ekstraklasie. Dotychczasowy bilans Moskala w ŁKS-ie to 35 meczów: 20 wygranych, 9 remisów i 6 porażek. Średnia: 1,96 pkt/mecz.