Sylwetka: Jan Sobociński

Do pierwszego meczu Łódzkiego Klubu Sportowego po powrocie zostały już tylko dwa dni! Pojutrze piłkarze Kazimierza Moskala stanął na przeciw Lechii Gdańsk i powalczą o pierwsze od siedmiu sezonów ligowe punkty w elicie. W ramach naszego odliczania do startu sezonu prezentujemy dziś sylwetkę utalentowanego stopera łodzian – Jana Sobocińskiego.

Kariera w ŁKS-ie:

Jan Sobociński urodził się 20 marca 1999 roku w Łodzi. Jest wychowankiem Łódzkiego Klubu Sportowego i ełkaesiakiem z krwi i kości. Na swoim pierwszym meczu ŁKS-u pojawił się jako dwulatek w 2001 rok, choć oczywiście nie pamięta z kim grali wówczas „Rycerze Wiosny”. Zaczynał swoją przygodę z piłką przy Alei Unii jako młody chłopak. Trenował na przeciekającej hali pod trybuną, gdzie kształtował swój charakter. Obrońca był wyróżniającym się zawodnikiem w swoim roczniku i przed rozpoczęciem gimnazjum dostał oferty testów w Legii Warszawa i Lechu Poznań, które odrzucił ponieważ, nie chciał opuszczać rodzinnego domu. W wieku 15 lat „Sobota” został powołany na konsultację reprezentacji U-15 i rozegrał trzy minuty w meczu kontrolnym z Finlandią. Z pierwszą drużyną ŁKS-u trenował po raz pierwszy za trenera Roberta Szwarca w III lidze, ale tylko jeden raz. Następnie dostawał szansę pracy z zespołem u trenera Marcina Pyrdoła, który zmienił „Jaśkowi” pozycję z środkowego pomocnika na środkowego obrońcę, jednak nie dał mu zadebiutować. Szans Sobociński nie dostał także od Wojciecha Robaszka. Dopiero po wypożyczeniu do Gryfa jego kariera nabrała większego tempa. Trener Kazimierz Moskal zaufał młodemu stoperowi i wystawił go w składzie podczas meczu trzeciej kolejki Fortuna 1 Ligi z Termaliką Nieciecza, a „Jasiek” odwdzięczył się bardzo dobrą grą i zdobytą bramką. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1, po golu Gutkovskisa w doliczonym czasie gry. Miesiąc po tym spotkaniu obrońca ŁKS-u otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-20 i zadebiutował w meczu towarzyskim ze Szwajcarią. W kolejnych miesiącach Sobociński budował swoją pozycję zarówno w Łódzkim Klubie Sportowym jak i w kadrze, przygotowującej się do Mistrzostw Świata do lat 20 w Polsce. Sezon 2018/19 piłkarz zakończył z 30 występami na zapleczu Ekstraklasy i dwiema zdobytymi bramkami. 20-latek miał spory wpływ w awans ŁKS-u do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po sezonie „Jasiek” był częścią reprezentacji Polski U-20 na Mundialu. Polacy odpadli w 1/8 finału, a nasz zawodnik zagrał w każdym meczu po 90 minut (Kolumbia, Tahiti, Senegal, Włochy) i był chwalony za swoje występy. Nowy sezon Sobociński zacznie już jako piłkarz Ekstraklasy i czekamy na jego występy przeciwko najlepszym zespołom w kraju.

Kariera poza ŁKS-em:

Na początku 2018 roku Janek z powodu braku szans w pierwszym zespole zaczął poważnie myśleć nad wypożyczeniem do innego klubu. Podobną wizję kariery piłkarza miał dyrektor sportowy łodzian Krzysztof Przytuła, który postanowił wysłać Sobocińskiego na pół roku do Gryfa Wejherowo. Po konsultacjach z rodzicami, młody obrońca opuścił rodzinne miasto. Celem piłkarza było zebranie doświadczenia w seniorskim futbolu i powrót do ŁKS-u. Wypożyczenie Janka do Gryfa to autorski pomysł Przytuły i trzeba przyznać, że wypalił w 100%. ŁKS znalazł zawodnikowi mieszkanie w Wejherowie, a Gryf musiał tylko płacić zawodnikowi pensję i udostępnić warunki do treningu. „Sobota” od pierwszego meczu grał w podstawowym składzie na pozycji pół-lewego stopera i jednym z jego głównych zadań było wprowadzanie piłki od gry z obrony. W drugiej lidze zagrał na wiosnę w 13 spotkaniach, a Gryf zdobył najwięcej punktów ze wszystkich zespołów. Na wypożyczeniu w Wejherowie Janek strzelił jedną bramkę w wygranym 1:0 meczu 31 kolejki z Gwardią Koszalin. Po udanej rundzie obrońca wrócił do Łodzi.

Jan Sobociński jest uważany za bardzo duży talent, co potwierdził w minionym sezonie w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi i podczas Mistrzostw Świata do lat 20. Przed „Jaśkiem” teraz ogromny test i okazja na „otrzaskanie” się z Ekstraklasą. W sezonie 2019/20 obrońca będzie podstawowym zawodnikiem w zespole ŁKS-u i zamierza budować swoją pozycję w dorosłej piłce.

Dotychczas Jan Sobociński rozegrał w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego 31 spotkań, w których zdobył dwie bramki.