Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Słów kilka o Resovii

Już jutro o godzinie 12:40 na stadionie Króla, Rycerze Wiosny stanął do arcyważnego spotkania z Resovią Rzeszów po ostatniej porażce z Sandecją. O tym co dzieje się w klubie naszego piątkowego rywala możecie jak zawsze dowiedzieć się w ramach naszego cyklu „Słów kilka”.

O zespole

Uznaje się, że klub ten założono w 1910 roku, choć działacze klubowi Resovii stoją przy stanowisku, że został on założony 5 lat wcześniej. Większość swojego istnienia rzeszowianie grali w niższych ligach – do czasu ich awansu do I Ligi w sezonie 2019/20, jedyny okres kiedy grali na zapleczu najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej (najwyżej w swojej historii) to lata 1977-1994. Za jeden z największych sukcesów klubowych uznać można dojście do półfinału Pucharu Polski w 1981 roku. Od czasu awansu do Fortuna 1. Ligi zespół ten walczy co sezon o utrzymanie.

Trener

Trzeba przyznać, że w rzeszowskim zespole karuzela trenerska jest mocno rozpędzona. W przerwie między sezonami Resovia zatrudniła Tomasza Grzegorczyka w miejsce Dawida Kroczka, ale nowy szkoleniowiec przetrwał na swoim stanowisku jedynie 9 spotkań ligowych (w tym czasie średnia punktowa 0,44/mecz). W trudnej sytuacji sięgnięto po Mirosława Hajdę, który w przeszłości pracował już w tym klubie, w sezonie 2009/10. Ten doświadczony trener w ostatnim czasie pracował jako szef działu młodzieżowego w Cracovii, w której zaczynał swoją przygodę trenerską i wielokrotnie do niej wracał. Wybór klubu z Podkarpacia jak na razie dobrze się sprawdza, bo w pierwszych sześciu meczach Hajdo osiągnął średnią punktową na poziomie 2,2/mecz, a także pokonał ekstraklasową Cracovię w Pucharze Polski.

Ostatni mecz

Resovia szybko objęła prowadzenie, zdobywając gola już w 3. minucie. Gospodarze podwyższyli na 2:0 w 30. minucie po składnej akcji, a kolejny gol padł dzięki mocnemu uderzeniu zawodnika Resovii pod poprzeczkę, ustalając wynik na 3:0 w pierwszej połowie. Chojniczanka miała kilka dogodnych sytuacji, ale brakowało jej skuteczności. Po przerwie obie drużyny kontynuowały wymianę podań i szukały szansy z kontrataków. Chojniczanka zdobyła honorowe trafienie w 62. minucie z rzutu karnego. Mimo groźnych sytuacji wynik nie uległ zmianie. Resovia, dzięki wygranej, ma siedem punktów przewagi nad strefą spadkową i jest na krok od utrzymania się w lidze.

Transfery wychodzące

• Hubert Karpiński – napastnik (Hutnik Kraków)
  • Klaudiusz Krasa – pomocnik (Górnik Polkowice)
  • Dawid Kubowicz – obrońca (Hutnik Kraków)
  • Marcin Kumorek – pomocnik (Sokół Kolbuszowa Dolna)
  • Bartosz Kwiecień – obrońca (Korona Kielce)
  • Daniel Morys – pomocnik (Stal Brzeg)

Transfery przychodzące

• Radosław Kanach – pomocnik (Cracovia)
  • Mehdi Lehaire – pomocnik (Miedź Legnica)
  • Jakub Maćkowiak – pomocnik (rezerwy
  • Nikodem Niski – napastnik (Legia Warszawa)
  • Łukasz Seweryn – obrońca (ŁKS Łagów)
  • Jakub Sylvestr – napastnik (Žalgiris Wilno)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Historia starć pomiędzy ŁKS-em Resovią nie jest długa, ze względu na to, że zespół z Podkarpacia wiele lat spędził w niższych klasach rozgrywkowych. Pierwsza szansa na spotkanie ligowe nastąpiła dopiero 4 października 2020 roku. Łodzianie pokonali wtedy rzeszowian na stadionie przy alei Unii Lubelskiej 2:1. Obie bramki dla „Rycerzy Wiosny” z rzutów karnych zdobył wówczas Antonio Dominguez.

Resovia Rzeszów – ŁKS Łódź 0:3

Bramki: Janczukowicz 62′, Pirulo 75′, Pirulo 90+5′ ( kar.)

Skład ŁKS: Aleksander Bobek – Kamil Dankowski, Nacho Monsalve, Adam Marciniak, Artemijus Tutyskinas, Mieszko Lorenc (35′ Pirulo), Vladyslav Okhronchuk, Damian Nowacki (70′ Oskar Koprowski), Michał Trąbka (88′ Bartosz Biel), Piotr Janczukowicz (70′ Bartosz Szeliga), Nelson Balongo (88′ Stipe Jurić)

Statystyki

W tym momencie Resovia plasuje się na 13. miejscu w tabeli, z 9 zwycięstwami, 11 remisami i 11 porażkami na koncie. Rzeszowianie w ciągu tych spotkań strzelili 38 bramek, zaś stracili ich 43.

Najlepszymi strzelcami zespołu z Podkarpacia są  Marek Mróz z 10 trafieniami na koncie. Drugi w tej klasyfikacji jest Kamil Antonik, który w I Lidze ma na koncie 3 gole.  Jeśli chodzi o asysty, najlepszymi wynikiemi mogą pochwalić się ponownie Kamil Antonik, Radosław Adamski, Rafal Mikulec oraz Bartłomiej Eizenchart  z 3 ostatnimi podaniami na koncie.