Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Pogoni słów kilka

W najbliższą niedzielę na stadionie Króla, kibiców ŁKS czeka kolejne piłkarskie święto. Druga drużyna, która w tym sezonie będzie gościć przy al. Unii 2 to Pogoń Szczecin. Przy tej okazji warto przybliżyć sylwetkę najbliższego rywala.

O klubie

Historia największego klubu piłkarskiego na Pomorzu Zachodnim rozpoczęła się 21 kwietnia 1948 roku. Wtedy właśnie powołano klub o nazwie Sztorm Szczecin na który, składała się sekcja bokserska Zryw oraz piłkarska, Portowiec.  W 1949 roku Sztorm przekształcił się w Związkowiec Szczecin, a w 1950 roku w KS Kolejarz.  Duży udział w tworzeniu Pogoni mieli lwowiacy z sekcji bokserskiej, dlatego też, obecna nazwa oraz barwy klubu to hołd dla przedwojennych tradycji Pogoni Lwów – czterokrotnego mistrza Polski.

Największe sukcesy Pogoni przypadają na lata 80. ubiegłego wieku.  Podczas wspomnianej dekady Portowcy zdobyli najwięcej medali w całej historii klubu. W sezonie 1980/81 Pogoń pod wodzą Jerzego Kopy po raz pierwszy w historii wywalczyła awans do finału Pucharu Polski. Sezon 1983/84 to trzecie miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej, zaś sezon 1986/87 zakończył się dla „Portowców” wicemistrzostwem kraju. To właśnie na ten okres przypada również debiut Pogoni w europejskich pucharach. W sezonach 1984/85 oraz 1987/88 odpadali jednak już w pierwszej rundzie. Początek XXI wieku to burzliwy okres dla drużyny. W związku ze zmianami w klubie sezon 2007/08 Pogoń rozpoczęła w IV klasie rozgrywkowej. Do walki o najwyższe laury Pogoń wróciła w sezonie 2012/13, jednak przez kolejne lata rozgrywki kończyła w rejonie środka tabeli. Ostatnie lata to już dla „Dumy Pomorza” pasmo sukcesów. Sezon 2020/21 oraz 2021/22 kończyli na trzecim miejscu. Ostatnie rozgrywki to czwarta pozycja w tabeli. Dzięki tym sukcesom Pogoń stała się polskim towarem eksportowym, regularnie walcząc na europejskich boiskach.

Trener

Od 13 czerwca 2022 roku trenerem Pogoni jest Jens Gustafsson. Urodzony w 1978 roku Szwed, rozpoczął karierę trenerską w 2010 roku. Wcześniej jako zawodnik występował na pozycji obrońcy, rozgrywając najwięcej spotkań na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Szwecji.  Pierwszą pracę dostał jako trener grup młodzieżowych w Halmstads BK. Wkrótce dostał szansę poprowadzenia pierwszej drużyny, występującej wówczas w Allsvenskan, czyli szwedzkim odpowiedniku naszej ekstraklasy. Objął drużynę w trakcie sezonu, kiedy to zajmowała ostatnie miejsce w tabeli. Pod wodzą szkoleniowca Halmstads nie odbiło się od dna i spadło z ligi. Gustafsson utrzymał jednak stanowisko i pracował w klubie do listopada 2014 roku. Następnie w marcu 2015 roku przyjął propozycję prowadzenia reprezentacji Szwecji do lat 21, co było znakomitą decyzją dla jego kariery. Jego zadaniem było przygotowanie kadry do młodzieżowych mistrzostw Europy i wywiązał się z niego perfekcyjnie. Pod jego wodzą Szwecja zdobyła złoty medal, odprawiając w finale Portugalię.

Od początku czerwca 2016 został menedżerem IFK Norrkoping, gdzie spędził 3,5 roku. W tym momencie zespół był obrońcą tytułu mistrza Szwecji i znajdował się na 2. miejscu w lidze. Pod jego wodzą klub nie odniósł większych sukcesów, a najlepszą lokatą było drugie miejsce w sezonie w trzecim sezonie pracy szkoleniowca. Kolejnym krokiem w karierze był chorwacki Hajduk Split. Gustafsson objął klub w maju 2021 roku, jednak po szybkim odpadnięciu z Ligi Konferencji Europy i niezadowalającą pozycją w tabeli, po zaledwie sześciu miesiącach został zwolniony. Po drodze do Szczecina, zdążył jeszcze ponownie objąć szwedzką reprezentacje U-21, jednak poprowadził ja jedynie w jednym meczu.

Ostatni mecz

Ostatnie spotkanie ligowe Pogoń rozegrała w ramach 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Portowcy podejmowali u siebie Radomiaka Radom. Dwa poprzednie mecze ligowe Pogoń wygrała, jednak do potyczki z Radomiakiem przystępowała po tęgim laniu jakie dostała od KAA Gent w ramach kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Od początku spotkania rysowała się przewaga gości, którzy przekuli ją w sukces w 20. minucie. Wtedy to właśnie perfekcyjne prostopadłe podanie otrzymał Semedo, by następnie płaskim strzałem pokonać Bartosza Klebaniuka. W 27. minucie Pogoń przyjęła kolejny cios. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Wolski, a w polu karnym dobrze ustawił się Mateusz Cichocki i precyzyjnym uderzeniem głową wyprowadził Radomiaka na dwubramkowe prowadzenie. Pogoń starała się odrabiać straty. W 40. minucie z najbliższej odległości pomylił się Gorgon a w 43. minucie sytuacja sam na sam z bramkarzem nie wykorzystał Linus Wahlqvist. Po zmianie stron Pogoń była bliska utraty kolejnego gola, lecz piłka po strzale Henrique trafiła w słupek. W 72. minucie Pogoń mogła złapać kontakt z rywalem za sprawą Luki Zahovica. Zawodnikowi udało się pokonać bramkarza Radomiaka, jednak sędzia dopatrzył się przewinienia z jego strony i gola nie uznał. W 78. minucie dobra okazję miał kapitan Pogoni- Kamil Grosicki, jednak i jemu nie udało się zdobyć bramki. Ostatecznie Pogoń przegrała z Radomiakiem 0:2 i do spotkania z ŁKS, przystępować będzie po dwóch kolejnych porażkach w lidze, choć warto podkreślić, że w środku tygodnia pokonali oni w rewanżu KAA Gent 2:1.

Transfery wychodzące

• Pontus Almqvist – napastnik (US Lecce)
  • Damian Dąbrowski – pomocnik (Zagłębie Lubin)
  • Oskar Kalenik – pomocnik (KKS 1925 Kalisz)
  • Sebastian Kowalczyk – pomocnik (Houston Dynamo)
  • Michał Kucharczyk – pomocnik (Paxtakor Toshkent)
  • Dawid Rezaeian – obrońca (wypożyczenie do Stal Rzeszów)
  • Kóstas Triantafyllópoulos – obrońca (Górnik Zabrze)

João Gamboa nowym zawodnikiem Pogoni! - Pogoń Szczecin

Transfery przychodzące

• João Gamboa – pomocnik (GD Estoril-Praia)
  • Efthýmis Kouloúrisnapastnik (Alanyaspor Kulübü)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

W 70 spotkaniach Ekstraklasy i dawnej I ligi, lepszy bilans ma Łódzki Klub Sportowy, który zwyciężał w 32 spotkaniach. Pogoń Szczecin górą była w piętnastu spotkaniach, a wynik remisowy padał 23 razy. Bilans bramek w tych spotkaniach to 94 do 72 dla ełkaesiaków. Pierwsze ligowe spotkanie obu drużyn miało miejsce w roku 1959 na stadionie w Szczecinie. Mecz zakończył się remisem 1:1, a jedynego gola dla łodzian strzelił Sławomir Sarna. Ostatni raz obie drużyny zmierzyły się ze sobą 21 lutego 2020 roku na stadionie im. Władysława Króla. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Na zapleczu Ekstraklasy obie ekipy zagrały ze sobą 6 spotkań. Łodzianie wygrali dwa spotkania, trzy razy był remis, a „Portowcy” wygrali jeden mecz. Bramki – 8 do 7 dla ŁKS-u. W rozgrywkach Pucharu Polski, ŁKS i Pogoń spotkały się sześć razy. Pięć razy wygrywali „Granatowo-Bordowi”, a jedno spotkanie zakończyło się remisem.

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Pogonią Szczecin

Pierwszy celny strzał zobaczyliśmy po 20 minutach oczekiwania. David Stec oddał uderzenie zza pola karnego, jednak Arkadiusz Malarz pewnie złapał piłkę. Goście mieli przewagę przez kilka minut, ale nie stworzyli groźnych sytuacji. Ełkaesiacy mieli swoją szansę w 28. minucie, gdy Maciej Dąbrowski zagrał do Macieja Wolskiego, ale strzał był zbyt słaby. W 38. minucie Antonio Dominguez mógł zdobyć gola po rzucie wolnym, ale piłka minęła bramkę.

ŁKS kontynuował natarcie po przerwie. Michał Trąbka strzelił z ostrego kąta, ale piłka trafiła w boczną siatkę. Pogoń również groziła, ale Stipica obronił kilka strzałów. W 82. minucie Jan Grzesik uderzył półwolejem, lecz piłka przeszła obok słupka. W doliczonym czasie gry Pogoń dostała rzut karny, do którego poszedł Zvonimir Kożulj, ten jednak nie trafił do bramki. „Rycerze Wiosny” starali się wykorzystać pozostały czas, ale mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

21 luty 2020- PKO BP Ekstraklasa

ŁKS Łódź- Pogoni Szczecin 0:0

Skład ŁKS:Arkadiusz Malarz – Jan Grzesik, Carlos Moros Gracia, Maciej Dąbrowski, Tadej Vidmajer, Dragoljub Srnić, Maciej Wolski (72′ Ricardo Guima), Michał Trąbka, Antonio Dominguez, Adam Ratajczyk (82′ Przemysław Sajdak), Samuel Corral (46′ Jakub Wróbel).

Statystyki

Poprzedni sezon PKO BP Ekstraklasy piłkarze Pogoni zakończyli na 4. miejscu. Zgromadzili 60 punktów, strzelili 57 bramek, tracąc jednak 46, co daje im bilans 11 na plusie. Obecnie Pogoń zajmuje 8. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy, lecz ma rozegrane trzy spotkania. Szczecinianie wygrali 1:0 z Wartą Poznań oraz 2:1 z Widzewem. Szczecinianie w trzech spotkaniach bieżącego sezonu strzelili trzy bramki, ale także stracili trzy. W drużynie z Pomorza Zachodniego nieco szwankuje skuteczność, zważywszy na fakt, że ich współczynnik oczekiwanych bramek strzelonych wynosi 4.95. Patrząc na defensywę, wskaźnik oczekiwanych bramek straconych Pogoni wynosi 3,37, co pokrywa się z realną stratą poniesioną przez nich – może jednocześnie wskazywać, że ich golkiper nie dokłada od siebie czegoś „ekstra”, ratując drużynę w sytuacji pewnej utraty bramki (dla porównania, ten sam współczynnik dla ŁKS-u wynosi 8,65, zaś łodzianie stracili 7 bramek, co pokazuje wartość wnoszoną przez Olka Bobka do drużyny). Niedzielni rywale ŁKS-u oddawali średnio około 10 strzałów na mecz, z czego połowa była celna.

Pogoń gra jednak nie tylko na podwórku krajowym, ale również na tym międzynarodowym. Udział w rozgrywkach europejskich szczecinianie zakończyli na III rundzie eliminacji Ligi Konferencji UEFA, przegrywając z KAA Gent w pierwszym meczu 0:5, a w domowym rewanżu wygrywając 2:1.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119