O GKS-ie Katowice słów kilka
Dziś wieczorem ełkaesiacy zakończą boje na boiskach Fortuna 1. Ligi w 2022 roku, mierząc się na wyjeździe z GKS-em Katowice. Jak zawsze, przed meczem zapraszamy was do zapoznania się z pigułką najważniejszych informacji o rywalu ŁKS-u.
O zespole
Założony w 1964 roku klub, powstały z fuzji rozmaitych katowickich klubów, o charakterze wielosekcyjnym – poza piłką nożną katowiczanie posiadali swoje m.in sekcje hokeja, zapaśniczą, saneczkarską czy tenisa. Na podium najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej kończyli rozgrywki piłkarskie sześciokrotnie – ostatni raz w 2003 roku. Ponadto, na swoim koncie mają zapisane trzy Puchary Polski i pięciokrotne drugie miejsce, po finałach, a także dwa Superpuchary Polski. GieKSa reprezentowała także Polskę na arenie międzynarodowej – dwukrotnie udało im się dojść do 1/8 Pucharu Zdobywców Pucharów, a także do 1/8 Pucharu UEFA w 1995 roku. Katowiczanie większość swojej historii są związani z dwoma najwyższymi polskimi poziomami rozgrywkowym – na najwyższym spędzili w sumie 30 sezonów, zaś na poziomie dzisiejszej I Ligi 24.
fot. GKS Katowice
Trener
Patrząc na nowy projekt GKS-u Katowice budujący się od spadku z I Ligi, trzeba podkreślić rolę stabilizacji na stanowisku pierwszego trenera. Od 3 czerwca 2019 roku funkcję tę pełni Rafał Górak, który nie pożegnał się z nią mimo rozczarowania jakie miało miejsce pod koniec sezonu 2019/20 – wówczas w ostatniej kolejce katowiczanie zremisowali u siebie z Resovią 1:1, co sprawiło, że spadli z miejsca premiowanego bezpośrednim awansem do barażów, w których polegli już w pierwszym spotkaniu ze Stalą Rzeszów. Ostatecznie udało mu się osiągnąć zamierzony cel rok później, a następnie zająć wysokie, jak na beniaminka, ósme miejsce w I Lidze.
Ostatni mecz
Tydzień temu katowiczanie zmierzyli się na wyjeździe z Chojniczanką Chojnice. Przyjezdni mogli zdobyć bramkę już w 2. minucie po silnym strzale Urynowicza zza pola karnego, ale golkiper chojniczan skutecznie zablokował piłkę. Tak, jak katowiczanie dobrze weszli w mecz, tak przez całą pierwszą połowę tworzyli sporo zagrożenia pod bramką Mateusza Kuchty, jednak brakowało im nieco szczęścia, aby w końcu skutecznie wykończyć którąś z akcji. Druga połowa pod tym względem ułożyła się już lepiej, bo niecałe 3 minuty po wznowieniu gry impas udało się przełamać Arakowi, który zdobył czwartą bramkę w tym sezonie. To pozwoliło GieKSie przejąć inicjatywę nad meczem i kontrolować sytuację na murawie. Dopiero w ostatnich 10 minutach spotkania katowiczanom udało się zamknąć mecz – najpierw Jędrych zamienił rzut karny na bramkę, a następnie świetne dośrodkowanie Wasielewskiego wykorzystał Błąd, dzięki czemu GKS ostatecznie wygrał z Chojniczanką 3:0.
Transfery wychodzące – lato
- Jakub Karbownik – pomocnik (Garbarnia Kraków)
- Filip Kozłowski – napastnik (Skra Częstochowa)
- Patryk Królczyk – bramkarz (Piast Gliwice – koniec wypożyczenia)
- Hubert Sadowski – obrońca (Pogoń Szczecin – koniec wypożyczenia)
- Filip Szymczak – napastnik (Lech Poznań – koniec wypożyczenia)
- Arkadiusz Woźniak – pomocnik (Zagłębie Lubin)
- Krystian Sanocki – pomocnik (Lech II Poznań)
Jakub Arak w barwach nowego klubu – fot. GKS Katowice
Transfery przychodzące – lato
- Jakub Arak – napastnik (Raków Częstochowa)
- Dawid Brzozowski – pomocnik (Chełmianka Chełm)
- Daniel Dudziński – pomocnik (wypożyczony z Zagłębia Lubin)
- Kacper Grzebieluch – napastnik (Cracovia II)
- Daniel Krasucki – pomocnik (RB Leipzig)
- Patryk Szczuka – bramkarz (LKS Goczałkowice-Zdrój)
- Daniel Tanżyna – obrońca (Widzew)
- Marcin Wasielewski – obrońca (Termalika Bruk-Bet Nieciecza)
Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym
Do pierwszego spotkania między „Rycerzami Wiosny” a „Trójkolorowymi” doszło w 1965 roku. Łodzianie przegrali wówczas wyjazdowe starcie z GieKSą 1:0. Tym meczem rozpoczęli najdłuższą serię bez zwycięstwa z katowiczanami – pierwsze zwycięstwo (domowe starcie wygrane 2:1) osiągnęli dopiero w sezonie 1979/80. Do tego czasu ełkaesiacy przegrali 7 spotkań i 2 zremisowali.
Bilans meczów ŁKS – GKS Katowice:
Mecze: 55
Wygrane ŁKS: 14
Remisy: 16
Wygrane GKS-u: 25
Bramki: 66-47 na korzyść GKS-u
Ostatnie spotkanie ŁKS-u z GKS-em Katowice:
16 lipca 2022: Fortuna 1. Liga
ŁKS Łódź – GKS Katowice 0:2 (0:2)
Bramki: Repka 8′, Roginić 24′
ŁKS Łódź: Dawid Arndt – Marcel Wszołek (61′ Kamil Dankowski), Maciej Dąbrowski, Nacho Monsalve, Bartosz Szeliga, Władysław Ochrończuk (70′ Mateusz Kowalczyk), Dawid Kort (83′ Javi Moreno), Michał Trąbka, Pirulo, Bartosz Biel (61′ Kelechukwu Ibe-Torti), Nelson Balongo (70′ Maciej Radaszkiewicz)
GKS Katowice: Dawid Kudła – Marcin Wasielewski, Bartosz Jaroszek, Arkadiusz Jędrych, Michał Kołodziejski, Grzegorz Rogala, Adrian Błąd (75′ Patryk Szwedzik), Oskar Repka, Rafał Figiel (90′ Marcin Urynowicz), Alan Bród (85′ Daniel Dudziński), Marko Roginić (46′ Jakub Arak).
Statystyki
Zajmujący 5. lokatę w Fortuna 1. Lidze katowiczanie są zdecydowanie najbardziej pragmatycznie grającym zespołem z czołówki tabeli, a na pewno można by tak powiedzieć w kontekście bramek przez nich strzelanych i traconych. Jeśli chodzi o gole zdobyte, to mają ich na koncie 20 – dopiero dwunaste Zagłębie Sosnowiec ma taki sam wynik, a gorszym mogą się „pochwalić” jedynie czternasta Resovia i znajdujące się w strefie spadkowej Chojniczanka, Skra i Sandecja. Z drugiej strony, podopieczni trenera Góraka mogą być zadowoleni ze swojej postawy w defensywie – jedynie 13 bramek straconych – najlepszy rezultat w I Lidze (ŁKS zajmuje drugie miejsce w tej klasyfikacji, ze straconymi 16 golami).
Najlepsi strzelcy zespołu z Katowic to Jakub Arak i Adrian Błąd, którzy mają po 4 trafienia na swoim koncie. Następni w tej klasyfikacji Arkadiusz Jędrych oraz Patryk Szwedzik trzykrotnie wpisywali się na listę strzelców w tym sezonie. Dwukrotnie bramkę strzelili zaś Marko Roginić i Marcin Urynowicz, a zamykając w pełni listę wszystkich zawodników, którzy dla GKS-u strzelali w lidze, musimy wspomnieć o Michale Kołodziejskim i Oskarze Repce, którzy zaliczyli po jednym trafieniu.
Jeśli chodzi o tworzenie sytuacji bramkowych, tutaj także najlepszym wynikiem może pochwalić się Jakub Arak, który zanotował 3 asysty w tym sezonie. Kolejni, Grzegorz Rogala oraz Patryk Szwedzik dwukrotnie dogrywali piłkę do strzelca gola. Po jednym ostatnim podaniu zanotowali także Arkadiusz Jędrych, Marko Roginić, Marcin Urynowicz, Marcin Wasielewski, Daniel Dudziński, Bartosz Jaroszek oraz Oskar Repka.
Przewidywana jedenastka
Fot. Łukasz Żuchowski