Mecze 1 Ligi z udziałem systemu VAR!

Nie tylko baraże o awans, ale wszystkie mecze w sezonie 2021/22 w 1 Lidze będą obsługiwane przez technologię VAR. Decyzje zatwierdziła w piątek Komisja ds. Nagłych PZPN.

W poprzednich sezonach system VAR w Fortuna 1 Lidze wykorzystywany był przy okazji meczów barażowych o awans do ekstraklasy. W nowej kampanii się to zmieni, a w weryfikację wideo wyposażona będzie cała liga.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że system VAR zostanie wdrożony do rozgrywek pierwszej ligi już od sezonu 2021/2022. Oznacza to, że jesteśmy jedną z pierwszych federacji w Europie, która będzie korzystała z tej technologii na dwóch poziomach rozgrywek krajowych: zarówno w Ekstraklasie, jak i w pierwszej lidze. Będziemy także jedynym związkiem piłkarskim w Europie, który w stu procentach finansuje ten system. Inwestycja w VAR w pierwszej lidze to kolejna inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, wpisująca się w długofalowy plan budowania prestiżu i rozwoju tych rozgrywek – powiedział Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN.

Obecnie ustalane są wszelkie szczegóły organizacyjne odnośnie udziału systemu VAR w meczach Fortuna 1 Ligi w sezonie 2021/2022. Na pierwszoligowych boiskach wykorzystywany będzie system VAR „light”, który może funkcjonować przy minimum czterech kamerach.