Piłka NożnaRezerwy

Marcin Matysiak: Celem nadrzędnym akademii jest rozwój młodego piłkarza

Drużyna rezerw Łódzkiego Klubu Sportowego w środę rozpoczęła przygotowania do sezonu 2020/20 pod batutą nowego trenera Marcina Matysiaka. Szkoleniowiec w rozmowie z ŁKS TV opowiedział m.in. o objęciu posady pierwszego trenera, budowaniu zespołu na nowe rozgrywki, ale także o celach na nowy sezon. 

O objęciu posady trenera rezerw

– W pierwszym momencie byłem zaskoczony, ale po chwili ogromna radość z tego, że moje dwa lata spędzone w Łódzkim Klubie Sportowym zostały zauważone i docenione. To w jaki sposób prowadziłem wcześniej rocznik 2004 zostało zauważone. Na pewno nie byłoby tego awansu, gdyby nie osoby trenerów z którym współpracowałem oraz osoby zarządzające ŁKS-em. Drugi aspekt, który mnie bardzo cieszy to mój osobisty rozwój. Awans do drugiej drużyny spowoduje, że będę nabierał nowego doświadczenia. Będzie to dla mnie ogromne wyzwanie, ale uważam, że razem ze sztabem podołamy zadaniu. Trzeci aspekt to powrót do piłki seniorskiej po dłuższej przerwie. Gdy zaczynałem pracę trenera to od razu pracowałem w piłce seniorskiej, później ta droga była dosyć kręta i funkcjonowałem w grupach młodzieżowych. Teraz wracam do piłki seniorskiej z czego bardzo się cieszę. Czuję ogromną motywację do pracy z drugą drużyną i ze sztabem, który ma ogromne doświadczenie. Każdy z trenerów ma ogromny warsztat i jest profesjonalistą. Cieszy mnie też to, że będę miał kontakt z pierwszą drużyną, bo założenia są takie żebym pojawiał się także na treningach pierwszego zespołu i miał kontakt z trenerem. Jest to dla mnie spełnienie pewnych moich celów i marzeń z dzieciństwa. 

O roli Pawła Drechslera i sztabie szkoleniowym rezerw

– Oficjalnie Paweł jest drugim trenerem i będzie zajmował się przygotowaniem motorycznym razem z Sebastianem Adamczykiem. Trenerem bramkarzy pozostaje Michał Zapart. Nie chciałbym rozgraniczać tego na zasadzie pierwszy-drugi trener. My tworzymy sztab i jesteśmy jednością. Chciałbym żeby ta współpraca tak wyglądała i szła w tym kierunku, że wszyscy pracujemy dla dobra Łódzkiego Klubu Sportowego. Pracujemy dla dobra tych zawodników, którzy tutaj są, żeby podnosili swoje umiejętności. Podejmujemy wspólnie decyzje tym bardziej dlatego, że Paweł, Sebastian i Michał wcześniej byli w tej drużynie i wykonywali świetną pracę. Rewolucji nie będzie i liczę na dobry kontakt i pozytywną współpracę. 

O składzie rezerw

– Będzie to bardzo młody zespół złożony głównie z zawodników z roczników 2002, 2003 i 2004 i z tego się bardzo cieszę, ponieważ taki jest cel akademii żeby rozwijać tych najzdolniejszych i najbardziej perspektywicznych graczy. Widać w zawodnikach ogromny zapał i chęci do pracy. To będzie bardzo ważne, aby to podtrzymać i żeby nadal tak dobrze funkcjonowali. Jeśli chcą coś osiągnąć w dorosłej piłce to musza pokonywać kolejne szczeble swojego rozwoju. Druga drużyna to jest przedsionek przed tym, aby trafić do pierwszego zespołu. Będziemy starać się robić wszystko, aby ci chłopcy się rozwijali, a ci najmłodsi łapali niezbędne doświadczenie. Piłka seniorska jest zupełnie inna niż młodzieżowa. Jeśli na tak wczesnym etapie swoich karier złapią doświadczenie to szybciej się rozwiną jako piłkarze i złapią świadomość starszego zawodnika co jest bardzo ważne. 

rezerwy

O warunkach do treningu

– Mamy ogromną radość, że możemy trenować na boisku hybrydowym, bo młodsze roczniki częściej trenowały na sztucznym. Sama jakość boiska i to jak ono wygląda wizualnie to jeszcze większa motywacja do pracy. Zawodnicy na warunki nie mają prawa narzekać, bo mają wszystko przygotowane i tylko muszą dać z siebie 100% w każdym treningu i meczu, abyśmy mieli ból głowy, którego zawodnika wystawić do składu. 

O okresie przygotowawczym i początku sezonu

– Okres przygotowawczy jest przyspieszony. 15 lipca już będziemy grali pierwszy mecz Okręgowego Pucharu Polski z Jutrzenką Warta. Później 24 lipca zaczynamy ligę w sezonie 2020/21. Tego czasu jest mało. Chłopaki przed dzisiejszym treningiem pracowali już 10 dni indywidualnie z planem rozpisanym przez Pawła Drechslera i Sebastiana Adamczyka. Teraz wchodzimy w aspekty czysto piłkarskie, ale każdego dnia pojawiają się też treningi motoryczne. Staramy się to tak połączyć, żeby było to z korzyścią dla zawodników, ale te pierwsze treningi w tym tygodniu są bardziej adaptacyjne i zakończymy je grą wewnętrzną między sobą. Później już będziemy pracować z ustalonym planem, aby przygotować optymalnie zawodników do meczu pucharowego i do startu ligi. 

O celach na sezon 2020/20

 Cel drużyny rezerw jak i całej akademii jest nadrzędny i wiąże się z tym przede wszystkim rozwój młodego zawodnika. Dla sztabu to jest ważny cel i tego będziemy się trzymać. Nie chciałbym tu mówić o aspekcie wynikowym, ale wiadomo każdy mecz gra się po to, aby wygrać. Jednak naszym nadrzędnym celem jest to, żeby ci młodzi perspektywiczni piłkarze rozwijali się tak, aby cały czas podnosili swój poziom piłkarski, jak i rozumienia gry. 

Źródło: ŁKS TV