Szybki, dynamiczny obrońca z potencjałem. Sylwetka Jowina Radzińskiego

Łódzki Klub Sportowy w poniedziałek poinformował o pozyskaniu lewego obrońcy Jowina Radzińskiego z Polonii Warszawa. O 19-latka spytaliśmy Jacka Karbowniaka byłego zawodnika „Rycerzy Wiosny”, a obecnie asystenta trenera rezerw Polonii Warszawa, który przez ostatnie miesiące przyglądał się z bliska nowemu piłkarzowi biało-czerwono-białych.

Jowin jest wychowankiem Akademii Piłkarskiej Szczecinek, skąd trafił do akademii Pogoni Szczecin. Dzięki dobrym występom w barwach „Portowców” trafił do młodzieżowej reprezentacji Polski. Jego nominalną pozycją jest lewa obrona, ale bardzo dobrze radzi sobie także grając jako wahadłowy w ustawieniu z trójką obrońców. Szybkościowo, wytrzymałościowo, taktyczne i motorycznie jest przygotowany absolutnie do gry w pierwszej drużynie. Jego dominującą nogą jest lewa. W tym sezonie grał głównie w drugiej drużynie Polonii Warszawa i w każdym meczu był wyróżniającym się zawodnikiem. Dyrektor sportowy ŁKS-u Krzysztof Przytuła oglądał go osobiście. W mojej opinii ma potencjał, aby zostać w przyszłości topowym lewym obrońcą w kraju, jeśli będzie odpowiednio prowadzony przez Wojciecha Stawowego. Motorycznie i taktycznie jest mega przygotowany do gry na najwyższym poziomie. Obstawiam, że w ciągu dwóch lat będzie topowym lewym obrońcą w lidze – przekonuje wychowanek ŁKS-u. 

Radziński urodził się 23 kwietnia 2001 roku w Belgii, potem przez pewien czas mieszkał w Holandii oraz Wielkiej Brytanii, ale pierwsze piłkarskie kroki stawiał już w Akademii Piłkarskiej Szczecinek. Do akademii Pogoni Szczecin dołączył w 2013 roku i spędził tam siedem lat. Jego największym sukcesem w trakcie przygody z „Portowcami” było zdobycie wicemistrzostwa Polski juniorów w czerwcu 2018 roku. Zawodnicy Pogoni przegrali w finale z Jagiellonią Białystok 0:4. Szczecinianie wcześniej w półfinale pokonali 2:1 Koronę Kielce, a zwycięskiego gola na 2:1 zdobył właśnie Jowin.

Lewy obrońca ma na swoim koncie występy w reprezentacji Polski do lat 16 i 17. W 2017 roku wziął udział w towarzyskim turnieju na Islandii, gdzie zagrał w czterech spotkaniach kadry U-17 prowadzonej przez Bartłomieja Zalewskiego z Irlandią Północną, Szwecją, Norwegią i gospodarzami Islandią. 

W lipcu tego roku postanowił opuścić Szczecin i przenieść się do III-ligowej Polonii Warszawa. Tam grał tylko w rezerwach. W pierwszym składzie nie wystąpił głównie dlatego, że ważną rolę w zespole „Czarnych Koszul” pełni kapitan i legenda klubu Grzegorz Wojdyga, który gra właśnie na lewej obronie.

Jowin mierzy 176 cm i waży 72 kg. Jego dwa lata młodszy brat Junior Radziński też jest piłkarzem i gra w Polonii Warszawa. Podczas swojej przygody z piłką 19-latek rozegrał cztery spotkania w III lidze w rezerwach Pogoni Szczecin. Z ŁKS-em podpisał czteroletni kontrakt do 2024 roku.