Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Rywal pod lupą: GKS Katowice

Piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego w sobotę zmierzą się z GKS-em Katowice. W naszej stałej rubryce przedstawiamy sylwetkę „Trójkolorowych”.

Ciężkie początki

Powrót „Trójkolorowych” do I Ligi po dwóch latach przerwy nie okazał się łatwy. GieKSie na początku nie pomógł kalendarz – po inaugracyjnym remisie z Resovią przegrali z Miedzią Legnica, aby następnie zremisować w spotkaniach z Podbeskidziem i Sandecją. Zwycięstwo 3:2 z Zagłębiem Sosnowiec wydawało się być przełamaniem katowiczan, jednak tak się nie stało. Po tej wygranej zanotowali serię 5 meczów bez zwycięstwa.

Wyniki drużyny poprawiły się w momencie kiedy szkoleniowiec „Trójkolorowych” postanowił zmienić domyślną formację zespołu i z systemu 1-4-2-3-1 przestawił go do gry w 1-3-4-3. Pierwszy mecz w nowym ustawieniu przyniósł pożądany efekt – wygraną ze Stomilem, która zapoczątkowała serię 6 spotkań bez porażki. GKS podchodzi więc do meczu z „Rycerzami Wiosny” w dobrej formie, będąc podbudowanym korzystną passą. Na zmianę ustawienia sobotnich rywali ŁKS-u zwracał uwagę także szkoleniowiec biało-czerwono-białych, Kibu Vicuña.

– Przede wszystkim to zespół, który zmienił formację i strukturę i teraz kiedy to zrobili to mają lepsze wyniki – zauważył opiekun ełkaesiaków

Najlepszy strzelec GKS-u, wypożyczony z Lecha Filip Szymczak – Fot. Karina Trojok

Wypożyczone talenty

Działacze „Trójkolorowych” po awansie do I Ligi postanowili nie szaleć na rynku transferowym, ściagając na stałe wielu nowych zawodników. Zamiast tego postanowili wypożyczyć kilku młodych i utalentowanych graczy z Ekstraklasy, uzupełniając skład wolnymi zawodnikami. W ten sposób na rok wzmocnili GKS Filip Szymczak (Lech Poznań), Hubert Sadowski (Pogoń Szczecin) i Piotr Samiec-Talar (Śląsk Wrocław). Na stałe w Katowicach zagościli Oskar Repka (Pogoń Siedlce), Dawid Kudła (Górnik Zabrze), Zbigniew Wojciechowski (LKS Goczałkowice-Zdrój) oraz Paweł Gierach (Jagiellonia Białystok).

Z katowickim zespołem pożegnali się młodzi piłkarze, którzy dołączyli do zespołów w niższych ligach – Michał GałeckiPiotr KurbielPatryk Grychtolik.

Najlepszy asystent GieKSy, Adrian Błąd – fot. Łukasz Laskowski/PressFocus

Miks młodości z doświadczeniem

W przypadku osób notujących najlepsze liczby w ofensywie, w zespole katowiczan panuje balans między młodością a doświadczeniem. Najlepszym strzelcem „Trójkolorowych” jest 19-letni Filip Szymczak (4 bramki), zaraz po nim znajduje się 19-letni Patryk Szwedzik (3 trafienia), a podium zamykają 30-letni Adrian Błąd i 31-letni Arkadiusz Woźniak (po 2 gole).

Podobne proporcje możemy zauważyć w przypadku asyst, choć tutaj ze wskazaniem na doświadczonych graczy. Najwięcej ostatnich podań, bo 6, ma na koncie Adrian Błąd. Kolejny w klasyfikacji jest 25-letni Krystian Sanocki (3 asysty), a po nim są Arkadiusz Woźniak, 30-letni Rafał Figiel i 21-letni Zbigniew Wojciechowski (po 2 asysty).

Fot. Tomasz Kudala / PressFocus


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119