Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Rywal pod lupą: GKS Jastrzębie

W środę piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego zmierzą się z GKS-em Jastrzębie. W ostatnim czasie w ekipie najbliższych rywali „Rycerzy Wiosny” sporo się zmieniło, jednak wszystko co ważne zebraliśmy w naszym stałym cyklu „Rywal pod lupą”.

Długa walka o utrzymanie

W poprzednim sezonie GKS Jastrzębie długo uwikłany był w walkę o utrzymanie. Przez dłuższą część sezonu wydawało się, że to właśnie klub z Górnego Śląska opuści pierwszoligowe zmagania. Finalnie GKS zdołał się jednak utrzymać, zachowując 12 punktów przewagi nad swoimi górniczymi imiennikami z Bełchatowa.

W sezonie 2021/22 wielu ekspertów upatruje w ekipie z Jastrzębia jednego z kandydatów do spadku. Drużyna z Harcerskiej z całą pewnością będzie chciała jednak pokazać, że są to jedynie nietrafione opinie.

Nowy trener

Pod koniec czerwca bieżącego roku, a więc dwa tygodnie po zakończeniu przed GKS sezonu 2020/21, klub ogłosił zmianę na stanowisku pierwszego trenera. Łukasza Włodarka zastąpił Jacek Trzeciak. Dla czterdziestodziewięciolatka jest to drugi prowadzony na poziomie 1. ligi klub w karierze. Wcześniej, pracując w Polonii Bytom, Trzeciak zaliczył mało chlubną serię przechodząc z drużyną drogę od 1. ligi, aż do spadku do 4. ligi.

Co jednak ciekawe – Trzeciaka i Kibu Vicune łączy wspólny mianownik w przeszłości. Obaj trenerzy mieli okazję być asystentami Jana Urbana, jednak nigdy nie spotkali się w jednym sztabie szkoleniowym.

Przebudowana kadra

Lato w gabinetach GKS-u Jastrzębie było niezwykle gorące. Nie tylko ze względu na zmianę trenera, ale również kompleksową przebudowę całej drużyny. Jedynie w ostatnim oknie transferowym klub z Jastrzębia opuściło 10 zawodników – Jakub Apolinarski, Aleksander Komor, Marek Mróz, Konrad Sieracki, Patryk Skórecki, Daniel Szczepan, Kryspin Szcześniak, Dominik Szczęch, a także były ełkaesiak – Lukáš Bielák.

W ich miejsce przyszło 11 graczy, głównie z niższych lig, rezerw ekstraklasowych drużyn, bądź drużyn młodzieżowych GKS-u – Adrián BalboaRemigiusz BorkałaAdam FojcikŁukasz GajdaGrzegorz GulczyńskiKonrad HandzlikDariusz Kamiński Jakub KasperowiczMichał KuczałekWojciech Mazurowski, Patryk Witkowski.

Słaby początek sezonu

Przebudowana kadra, pod wodzą nowego trenera, zaliczyła nie mały falstart nowych rozgrywek. Na trzy rozegrane mecze, GKS wygrał zaledwie raz – ze Stomilem Olsztyn. Ekipie z Jastrzębia trzeba jednak oddać jedno – w każdym ze spotkań potrafiła oddać sporo serca na boisku, za każdym razem będąc optycznie lepszym od rywali. Podopieczni Jacka Trzeciaka w pierwszej kolejce napsuli nieco krwi Puszczy Niepołomice, a w minionym tygodniu byli bliscy urwania punktów Koronie Kielce.

Przewidywany skład

fot. GKS Jastrzębie