Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

Podsumowanie rundy wiosennej 2023 – ŚRODKOWI POMOCNICY

Środek pomocy był bardzo ważnym sektorem w drużynie Łódzkiego Klubu Sportowego, w minionych rozgrywkach. Wielu piłkarzy występowało na tych pozycjach i dziś zajęliśmy się podsumowaniem ich występów w rundzie wiosennej sezonu 2022/23.

6. VLADYSLAV OKHRONCHUK

Słodko-gorzka runda dla Ukraińca. Miał niezłe momenty, jak gol ze Stalą Rzeszów w doliczonym czasie gry, ale więcej widzieliśmy słabszych występów. W kilku niegroźnych sytuacjach stykowych nie wytrzymał ciśnienia i faulował rywali w polu karnym lub w jego okolicach. Wiosną był zmiennikiem, ale zagrał też w trzech meczach, w wyjściowym składzie. Wszystko wskazuje na to, że zostanie w ŁKS, ale runda jesienna będzie testem przydatności dla Okhronchuka. 

Występy: 9
Ile razy w kadrze meczowej: 16
Minuty: 402
Bramki: 1
Asysty: 
0
Żółte kartki: 2

7. MATEUSZ KOWALCZYK

Obok Bobka, największe objawienie tego sezonu w ŁKS. Jesień miał bardzo udaną, a wiosną potwierdził, że w Łodzi rośnie nam dojrzały piłkarz przez wielkie „P”. Mateusz świetnie prezentuje sie w stylu gry proponowanym przez Kazimierza Moskala. Zdobył wiosną dwie bardzo ważne bramki. Najpierw doprowadził do wyrównania w starciu z Podbeskidziem, a w przedostatniej kolejce, zdobył gola na wagę awansu w Gdyni. Przyszłość „Kowala” rysuje się w kolorowych barwach. Wiele klubów nim się interesuje, ale prawdopodobnie zostanie w Łodzi, aby zasmakować gry w Ekstraklasie. ŁKS chce przedłużyć jego kontrakt, który wygasa w 2024 roku. Zawodnik opuści sporą część okresu przygotowawczego do nowego sezonu, bo wraz z Aleksandrem Bobkiem będzie brał udział w Mistrzostwach Europy do lat 19. 

Występy: 14
Ile razy w kadrze meczowej: 14
Minuty: 1 150
Bramki: 2
Asysty: 
3
Żółte kartki: 3

10. DAWID KORT

Nieudana runda dla Korta. Rozegrał tylko 145 minut i nie był ważną postacią pierwszego zespołu. W końcówce rundy wiosennej grywał głównie w ŁKS II, gdzie akurat zaliczył bardzo dobre liczby (3 gole i 2 asysty w 5 występach). Jeśli chodzi o rozgrywki pierwszoligowe, to z tej rundy w wykonaniu Korta, zapamiętamy głównie jego uderzenie w meczu z Podbeskidziem, kiedy to Rodriguez wpakował piłkę do własnej bramki, a ŁKS zdobył bezcenne trzy punkty. Gorszych momentów było zdecydowanie więcej – jak np. fatalne dośrodkowania w końcówce meczu z Puszczą. 28-latek nie znajduje się w planach klubu na Ekstraklasę i nie pojechał na obóz do Woli Chorzelowskiej. Jego odejście latem jest bardzo prawdopodobne.

Występy: 7
Ile razy w kadrze meczowej: 14
Minuty: 145
Bramki: 0
Asysty: 
0
Żółte kartki: 0

14. MICHAŁ MOKRZYCKI

Wypożyczenie „Mokrego” z Wisły Płock, okazało się strzałem w dziesiątkę i pomocnik był brakującym elementem, w układance Kazimierza Moskala. Ma za sobą świetną wiosnę. 25-latek trafił do Łodzi na zasadzie wypożyczenia, ale bez opcji wykupu, gdyż jego macierzysty klub, nie zgodził się na takie rozwiązanie. ŁKS zabiega o transfer definitywny Michała Mokrzyckiego i jest on numerem jeden na liście życzeń klubu. Sam zawodnik też bardzo chciałby zostać w Łodzi, bo świetnie wkomponował się w drużynę i Wisła Płock spadła z Ekstraklasy. Wiosną pokazał, że jest praktycznie kompletnym pomocnikiem. Świetnie wykonywał stałe fragmenty gry – zaliczył ładną bramkę ze Skrą Częstochowa. Popisał się tez czterema asystami. Jeśli nie uda sie pozyskać go na stałe, to będzie to duża strata dla zespołu.

Występy: 16
Ile razy w kadrze meczowej: 16
Minuty: 1 362
Bramki: 1
Asysty: 
4
Żółte kartki: 3

19. MICHAŁ TRĄBKA

Ostatnia runda Michała Trąbki w ŁKS. Przed startem wiosennych zmagań, podpisał kontrakt ze Stalą Mielec, który wchodzi w życie od 1 lipca. Wielu kibiców domagało się odsunięcia pomocnika od drużyny, ale Kazimierz Moskal postanowił nadal opierać na nim swoje plany. The Last Dance „Trąbiego” był bardzo udany. Michał miał ogromny wpływ na wywalczenie awansu do Ekstraklasy i był wazną postacią zespołu. Bramki nie zdobył, ale zanotował trzy asysty i nadawał tempo grze ełkaesiaków. Po ostatnim meczu z Odrą Opole został pożegnany przez zespół i kibiców. Według portalu Weszło, Trąbka był najlepszym środkowym pomocnikiem Fortuna 1. ligi w sezonie 2022/23. 

Występy: 16
Ile razy w kadrze meczowej: 16
Minuty: 1 209
Bramki: 0
Asysty: 
3
Żółte kartki: 1

22. JAN ŁABĘDZKI

W przerwie między rundami, został przesunięty do pierwszego zespołu, ale nie został zgłoszony do rozgrywek I ligi. Na początku wiosny grywał w Centralnej Lidze Juniorów, ale od końca marca był podstawowym zawodnikiem trzecioligowych rezerw. Niedawno świętował z drużyną awans do II ligi. Świetlana przyszłość przed nim. Łabędzki przygotowuje się z zespołem Kazimierza Moskala do nowego sezonu i liczy na debiut w pierwszym zespole. 

Występy: 0
Ile razy w kadrze meczowej: 0
Minuty: 0
Bramki: 0
Asysty: 
0
Żółte kartki: 0

28. MIESZKO LORENC

Z powodu kontuzji kolana Lorenc, stracił całą rundę wiosenną Od kilku miesięcy trenuje indywidualnie na boisku i niebawem powinien uczestniczyć w pełnym treningu z zespołem. Jego kontrakt został przedłużony, choć klub jeszcze tego oficjalnie nie potwierdził. Będzie walczył o miejsce w składzie pierwszej drużyny, choć nie można wykluczyć tego, że będzie odbudowywał się po kontuzji w drugim zespole w II lidze. 

Występy: 0
Ile razy w kadrze meczowej: 0
Minuty: 0
Bramki: 0
Asysty: 
0
Żółte kartki: 0

34. DAMIAN NOWACKI

Podobnie jak w poprzedniej rundzie, dostał szansę dopiero w końcówce sezonu. Wcześniej regularnie występował w III lidze. Zagrał w meczach z Zagłębiem Sosnowiec, Wisłą Kraków i Sandecją Nowy Sącz. W pamięci kibiców zapadła bardzo dobra zmiana, którą Nowacki dał w starciu z „Białą Gwiazdą”. Jego umowa wygasa wraz z końcem sezonu i nie można wykluczyć, że opuści Aleję Unii. „Mały” nie znalazł się w kadrze pierwszego zespołu na obóz w Woli Chorzelowskiej. ŁKS widziałby pomocnika w drugim zespole, ale jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Niewykluczone, że 25-latek celuje w wyższą ligę. 

Występy: 3
Ile razy w kadrze meczowej: 6
Minuty: 62
Bramki: 0
Asysty: 
0
Żółte kartki: 1

Foto: ŁKS Łódź / Cyfrasport


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119