O Zagłębiu słów kilka

Już dzisiaj o godzinie 20:30 piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego zagrają na Śląsku na inaugurację 29. kolejki Fortuna 1. Ligi z Zagłębiem Sosnowiec. Tradycyjnie, jak przed każdym meczem sprawdzamy co słychać w obozie najbliższych rywali.

O zespole

Klub założony w 1906 roku, wówczas pod nazwą „Klub Sportowy Milowice”, ostatecznie pod nazwą „Zagłębie Sosnowiec” występuje z przerwami od 1962 roku. Sosnowiczanie w sumie w najwyższej klasie rozgrywkowej spędzili 36 sezonów, z czego znaczna większość przypada na czasy PRL-u i jego schyłku, a w XXI wieku występowali jedynie w Ekstraklasie dwukrotnie – w sezonach 2007/08 i 2018/19.

Od czasu ostatniego spadku z Ekstraklasy Zagłębie mimo chęci walki o ponowny powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej, raczej mierzy się ze strachem o byt na zapleczu Ekstraklasy. Poprzedni sezon nie był wyjątkiem, bo „Zagłębiacy” utrzymania byli pewni dopiero na dwie kolejki przed końcem sezonu. Zaledwie 36 punktów zebranych w ciągu całych rozgrywek było iskrą do przeprowadzenia szerzej zakrojonych zmian, mających na celu sprawienie, aby Zagłębie stało się jednym z klubów aktywnie walczących o awans. Jednak ten sezon to ciągła walka o utrzymanie. 

Marcin Malinowski dołączył do sztabu trenerskiego Zagłębia | Twoje Zagłębie

Trener

Po ciężkiej porażce 0:6 ze Stalą Rzeszów, Zagłębie Sosnowiec zdecydowało się na zwolnienie swojego dotychczasowego szkoleniowca Dariusza Dudka. Jego obowiązki przejął asystent Marcin Malinowski, który poprowadził drużynę do zwycięstwa w prestiżowym meczu z Ruchem Chorzów, wygranym 2:0.

Malinowski będzie kontynuował pracę w co najmniej dwóch kolejnych spotkaniach: z Chojniczanką oraz ŁKS-em Łódź u. Szkoleniowiec ma 47 lat i jest drugim, pod względem liczby występów, zawodnikiem w historii Ekstraklasy w Zagłębiu Sosnowiec. Przez większość kariery występował w barwach Odry Wodzisław, ale grał również dla Polonii Bytom i Ruchu Chorzów. W styczniu 2019 roku został grającym trenerem IV-ligowej Unii Turza Śląska.

Ostatni mecz

Chojniczanka Chojnice nie wygrała od 9 kolejek, a ostatni raz zdobyła 3 punkty 13 lutego, pokonując Skrę Częstochowa u siebie. Zagłębie Sosnowiec, które wygrało ostatnio z wiceliderem tabeli Ruchem Chorzów, było faworytem w meczu przeciwko Chojniczance. Obie drużyny miały swoje okazje, ale żadna z nich nie była w stanie ich wykorzystać. W doliczonym czasie gry Chojniczanka starała się o zwycięstwo, ale ostatecznie mecz zakończył się remisem i podziałem punktów. Dla Chojniczanki ten punkt nie ma większego znaczenia, ale dla Zagłębia pozwala na ucieczkę od strefy.

Transfery wychodzące

  • Dawid Gojny – obrońca (Arka Gdynia)
  • Mateusz Machała – obrońca (Skra Częstochowa)
  • Michał Masłowski – pomocnik (Gwardia Koszalin)
  • Szymon Pawłowski – pomocnik (Lech II Poznań)
  • Mateusz Popczyk – napastnik (Odra Wodzisław Śląski)
  • Mateusz Ziółkowski – pomocnik (Siarka Tarnobrzeg)

Transfery przychodzące

  • Dean Guezen – pomocnik (PEC Zwolle)
  • Meik Karwot – obrońca (brak klubu)
  • Konrad Wrzesiński – pomocnik (Jagiellonia II Białystok)
  • Marcel Ziemann – obrońca (Arka Gdynia)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Ełkaesiacy z Zagłębiem mierzyli się w lidze aż 78 razy. Pierwsze starcie Łódzkiego Klubu Sportowego z Zagłębiem Sosnowiec odbyło się w Ekstraklasie w 1955 roku. Mecz rozegrany 9 czerwca 1955 roku wygrali piłkarze ówczesnego „Włókniarza Łódź”.

Bilans meczów ligowych ŁKS – Zagłębie:

Mecze: 79

Wygrane ŁKS: 30

Remisy: 26

Wygrane Zagłębia: 23

Bramki: 109-89 na korzyść ŁKS

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Zagłębiem Sosnowiec

30 września 2022: Fortuna 1. Liga

ŁKS Łódź Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)

Bramki: Kort 78′, Fabry 84′

Skład ŁKS: Dawid Arndt (46′ Aleksander Bobek) – Kamil Dankowski, Maciej Dąbrowski, Nacho Monsalve, Oskar Koprowski, Mieszko Lorenc, Jan Kuźma (69′ Piotr Janczukowicz), Dawid Kort, Bartosz Biel (80′ Grzegorz Glapka), Michał Trąbka, Maciej Radaszkiewicz (80′ Nelson Balongo)

Statystyki

Sezonu nie układa się tak, jak mogli liczyć na to kibice, piłkarze i włodarze Zagłębia. Oprócz ważnego zwycięstwa na otwarcie oraz w meczu z Ruchem, ekipa z Sosnowca nie może zaliczać tego sezonu do udanych. Obecnie gracze z Sosnowca zajmują 14. miejsce – mając bilans 7 zwycięstw, 10 remisów i 11 porażek. Najlepszym strzelcem zespołu jest Szymon Sobczak, który zdobył osiem bramki w obecnej kampanii ligowej, a tuż za nim z pięcioma trafieniami znajduje się Marek Fabry. 

Przewidywana jedenastka

Fot. Zagłębie Sosnowiec