Piłka NożnaPKO BP Ekstraklasa

O Cracovii słów kilka

10. kolejka PKO BP Ekstraklasy to ponowne starcie na al. Unii. Tym razem na stadionie Władysława Króla będziemy gościć Cracovię. Od drużyny z Krakowa dzielą nas tylko 3 punkty, lecz rywalizacja może nie być łatwa, bo zespół Jacka Zielińskiego na pewno będzie chciał się zrehabilitować po ostatniej porażce z Pogonią. Przedstawiamy kilka słów o najstarszym klubie sportowym  w Polsce.

O klubie:

Cracovia jest najstarszym działającym klubem sportowym w Polsce. 13 czerwca 1906 roku został utworzony Akademicki Klub Footballowy, we wrześniu tego samego roku zmienił nazwę na Akademicki Klub Footballowy „Cracovia”. Otrzymali też wtedy stroje w biało-czerwone pasy i nazwę „biało-czerwoni”. Etap budowania drużyny zakończył się zimą 1906 roku, gdy po turnieju jesiennym połączono dwa najlepsze jego zespoły, biało-czerwonych i AKF Cracovia.

Przed wybuchem I wojny światowej drużyna Cracovii głównie rozgrywała mecze z zespołami z terenu Galicji, a w 1913 roku wygrała rozgrywki o jej mistrzostwo, wyprzedzając krakowską Wisłę i Pogoń Lwów. W pierwszym międzypaństwowym meczu reprezentacji Polski z Węgrami wystąpiło aż 7 zawodników krakowskiego klubu. W okresie międzywojennym Cracovia jeszcze trzykrotnie sięgała po mistrzowski tytuł, kolejno w 1930, 1932 oraz w 1937 roku. Tuż po wojnie, bo w 1948 roku po meczu barażowym z Wisłą „Pasy” ponownie sięgnęła po mistrzostwo. Rok później nad klubem z Krakowa zawisły czarne chmury. Z nazwy zniknęła łacińska nazwa i pasy z koszulek zawodników. Przez trzy lata występowali jako Terenowe Koło Sportowe Sparta, aż do 1955 roku, gdy odzyskali swoje imię. 

W latach 80. XX wieku w klubie zaczęły pojawiać się problemy finansowe. W 1997 roku przed bankructwem uratowali Cracovię głównie kibice, dopiero po 2001 roku zespół zaczął stawać na nogi, a w sezonie 2003/2004 Cracovia zawitała na salony ekstraklasy. Pierwszy sezon w najwyższej lidze rozgrywkowej „Pasy” kończą na 5. miejscu i zostaje okrzyknięta drużyną grającą najciekawszy futbol w lidze. Stabilna sytuacja finansowa pozwala klubowi na nowe transfery i rozbudowę bazy treningowej. Wzrasta również poziom graczy, którzy dzięki temu zostają powołani do reprezentacji Polski. Od 2009 roku sytuacja klubu znowu zaczyna się pogarszać i mimo zmian w obsadzie trenerskiej w sezonie 2011/2012 Cracovia spada do 1. Ligi. Tam stanowisko trenera obejmuje Wojciech Stawowy, który już po pierwszym sezonie awansował z zespołem do ekstraklasy. W 2016 roku biało-czerwoni po raz pierwszy brali udział w eliminacjach Ligi Europy, a w sezonie 2017/2018 zespół obejmuje Michał Probierz, z którym sezon później Cracovia znajduje się na czwartym miejscu i ponownie znajduje się w eliminacjach. 24 lipca 2020 roku „Pasy” po raz pierwszy uzyskały trofeum Pucharu Polski, a trzy miesiące później również Superpuchar Polski. 

Trener

Jacek Zieliński jest wychowankiem Siarki Tarnobrzeg. Pod koniec lat siedemdziesiątych reprezentował ich barwy jako kapitan drużyny juniorów, zdobywając mistrzostwo Polski. W latach osiemdziesiątych wyjechał do Warszawy gdzie grał w AZS AWF Warszawa i Gwardii Warszawa. W 1993 roku awansował do ekstraklasy ze Stalą Stalowa Wola, a rok później kończył karierę podczas rywalizacji Stali z Siarką.

Swoją karierę trenerską zaczynał z czwartoligowymi rezerwami Siarki. Swoje największe w tamtych czasach sukcesy odniósł jako szkoleniowiec Górnika Łęczna, z którym w 2003 roku awansował do ekstraklasy. Później prowadził Odrę Wodzisław Śląski, która pod jego skrzydłami wygrała siedem meczów z rzędu i zdobyła 28 punktów.

W sezonie 2007/2008 z Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski zajął 4. miejsce w tabeli i awansował do ćwierćfinałów Pucharu Polski i Pucharu Ekstraklasy. W Pucharze UEFA Dyskobolia, pod wodzą Zielińskiego, awansowała do pierwszej rundy. 17 maja 2008 roku zespół z Grodziska wygrał w finale Pucharu Ekstraklasy 4:1 z Legią Warszawa. W lipcu 2008 roku został trenerem Polonii Warszawa i choć wywalczył z nimi mistrza jesieni, to po przegranym meczu z ŁKS 3:1 został zdymisjonowany ze stanowiska. Z Lechem Poznań w pierwszym roku pracy zdobył Superpuchar Polski i pierwsze od siedemnastu lat Mistrzostwo Polski. W sezonie 2010/2011 po odpadnięciu z poznaniakami z Ligi Mistrzów i przez słabe występy drużyny został zwolniony ze swojej funkcji. Dwa lata temu zastąpił Michała Probierza, obejmując pasiastą Cracovię.

Fot. Jakub Piasecki/Cyfrasport

Ostatni mecz

Ostatni mecz Cracovii odbył się w ramach 9. kolejki PKO BP Ekstraklasy, nie był to najlepszy występ drużyny Jacka Zielińskiego. W 21. minucie meczu Pasy przegrywały już 2:0, po bramkach Kamila Grosickiego (7′) i Alexandra Gorgona (21′). Po pierwszych pięciu minutach drugiej połowy Gorgon strzelił kolejną bramkę. W 57. minucie mogłoby się wydawać, że jest szansa dla zespołu z Krakowa, gdy arbiter tego spotkania podyktował rzut karny przeciwko Pogoni, lecz jednak nie wykorzystał go Patryk Makuch. Za to Pogoń idąc za ciosem strzeliła jeszcze dwa razy, Koulouris (64′) i Smoliński (87′) ustawili wynik na 5:0. Dopiero w doliczonym czasie gry do bramki Szczecińskiego golkipera trafił Michał Rakoczy. 

Transfery wychodzące

  • Karol Niemczycki – bramkarz (Fortuna Dusseldorf)
  • Yevgen Konoplyanka – lewy napastnik (CFR Cluj)
  • Kamil Pestka – lewy pomocnik (Raków Częstochowa)
  • Michał Sipl’ak – lewy pomocnik (Górnik Zabrze)
  • Sebastian Strózik – środkowy napastnik (Wisła Płock)
  • Krystian Bracik – środkowy obrońca (Star Starachowice)
  • Filip Kramarz – bramkarz (Wisłoka Dębica)
  • Marcin Budziński – ofensywny pomocnik (Hutnik Kraków)
  • Przemysław Kapek – ofensywny pomocnik (Wieczysta Kraków)
  • Mateusz Pieńczak – środkowy obrońca (Polonia Środa Wielkopolska)

Transfery przychodzące

  • Paweł Jaroszyński – lewy pomocnik (Salernitana)
  • Kamil Glik – środkowy obrońca (Benevento)
  • Andreas Skovgaard – środkowy obrońca (Stabaek)

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

Łódzki Klub Sportowy pierwszy raz zmierzył się z Cracovią już w 1928 roku, wtedy mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Natomiast spotkania tych dwóch drużyn cieszyły się wieloma bramkami. W trakcie ponad sześćdziesięciu meczów Cracovia pokonała raz ŁKS 7-1, a rok później 8-0. Najwyższą wygraną Rycerzy Wiosny nad krakowskim zespołem był wynik 4:3 podczas ekstraklasowych rozgrywek w sezonie 2008/2009. Jak pokazują statystyki mimo tylko pięciu meczy wygranych więcej przez Pasy, klub z al. Unii strzelił aż 25 bramek mniej. 

Bilans meczów ligowych ŁKS Łódź – Cracovia

Mecze: 62

Wygrane ŁKS: 20

Remisy: 17

Wygrane Cracovii: 25

Bramki: 82-107 na korzyść Cracovii

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Cracovią

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Cracovią odbyło się w trakcie powrotu łodzian do ekstraklasy. Dla zespołu z Łodzi to nie był udany sezon i już rok później ponownie występował na poziomie 1. Ligi. W ramach 17. kolejki PKO BP Ekstraklasy zespół z Krakowa przyjechał na Stadion Króla. Łodzianie mocno walczyli o utrzymanie się w najwyższej lidze rozgrywkowej i po rzucie karnym Ramireza (52′) pokonali starającą się o podium Cracovię 1:0. Pasy wtedy straciły pierwszą bramkę od 400 minut, a ŁKS choć na chwilę wyszedł ze strefy spadkowej. 

ŁKS Łódź – Cracovia 1:0

Bramka: Ramirez 52′-k.

Skład ŁKS: Arkadiusz Malarz – Jan Grzesik, Maksymilian Rozwandowicz, Jan Sobociński, Adrian Klimczak, Maciej Wolski (90+4, Kamil Rozmus), Ricardo Guima, Łukasz Piątek, Daniel Ramirez, Jose Pirulo (71, Bartłomiej Kalinkowski), Łukasz Sekulski (78, Rafał Kujawa). 

Statystyki

Obecnie Cracovia zajmuje 11. miejsce w tabeli z sumą 10 punktów. Do tej pory wygrała tylko dwa razy, cztery razy dzieliła się punktami z rywalem i dwa razy musiała uznać jego wyższość. Zespół Jacka Zielińskiego strzelił 7 bramek (tylko jedną więcej niż ŁKS)  i stracił tylko 11 (z czego 5 w ostatnim meczu). Statystycznie Pasy oddają 9.63 strzałów na mecz, z czego 4.13 celnych. Oczekiwane stracone bramki wynoszą 10.99, czyli adekwatnie to faktycznych wyników. Do tej pory faulowali 102 razy (4. miejsce w lidze), co dało im 15 żółtych kartek. Jeśli chodzi o przebiegane dystanse, to zawodnicy Cracovii zajmują trzecie miejsce od końca w lidze z dystansem 111,25 km/mecz ( ŁKS zajmuje 3. miejsce pokonując 117,63 km/mecz), a w sprincie 96,88km/mecz, co daje 9. miejsce w lidze. 


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119