Stadion

Po raz ostatni – raport z budowy Stadionu Króla [WIDEO]

Raporty z budowy stadionu Łódzkiego Klubu Sportowego były czymś, co towarzyszyło każdemu ełkaesiakowi od października 2019 roku. Dzisiaj, po ponad dwóch latach oczekiwania przyszedł czas na ostatni raz, kiedy kierownik kontraktu, Marek Rosa, opowiedział o tym co w ciągu ostatniego miesiąca wydarzyło się przy al. Unii Lubelskiej 2. Nie zabrakło także chwil wspominek oraz podsumowania całego czasu trwania rozbudowy Stadionu Króla.

Już 22-ego kwietnia, o godzinie 18:00 rozpocznie się ceremonia długo wyczekiwanego otwarcia stadionu im. Władysława Króla. Przez ostatni miesiąc firma Mirbud prowadziła ostatnie prace wykończeniowe na terenie obiektu, które podsumował kierownik kontraktu, Marek Rosa. W tym czasie realizowano prace związane z wygrodzeniami oraz montażem barierek na stadionie. Zamontowano także telebimy oraz zegar z tablicą wyników.

W ostatnim już raporcie z budowy Stadionu Króla kierownik Rosa podsumował także cały okres budowy obiektu. Według niego najtrudniejsze było to, że przez cały czas budowy trzeba było zapewnić możliwość funkcjonowania trybuny zachodniej oraz murawy. W ciągu całego czasu trwania budowy trzech pozostałych trybun nie przełożono żadnego spotkania ze względu na budowę.

Najwięcej w jednym momencie pracowało na budowie około 400 osób, ale cały czas dużo rzeczy było prefabrykowanych w zakładach zewnętrznych, a na miejsce przyjeżdżały gotowe elementy, które były składane na miejscu. Na budowie pracowało łącznie około 80 firm podwykonawczych. Ciężko nie było wspomnieć także o pandemii, która zaburzyła funkcjonowanie całego świata. Po początkowych trudnościach, nawet ona nie okazała się wielką przeszkodą dla załogi firmy Mirbud, która ukończyła całą inwestycję przed planowanym terminem oddania stadionu do użytku.

Jest to dla mnie największe wyzwanie w mojej karierze, ponieważ stadionów nie buduje się tak dużo. Była to też specyficzna budowa, ze względu na to, że wiele osób śledziło ją w Internecie oraz mediach i na bieżąco był komentowany postęp prac – podsumował Marek Rosa

Poza budową powierzchni stadionowej, która będzie miała swoje zastosowanie podczas meczów, nie zabrakło także innych elementów. W trybunie północnej został wkomponowany trzykondygnacyjny biurowiec, przeznaczony pod powierzchnie komercyjne. Może on funkcjonować niezależnie od stadionu. Jak podkreślał Marek Rosa, widok latem na park „będzie sprawiał przyjemność”. Po przeciwległej stronie – na południowej trybunie, czyli na Galerze, zamontowano także gniazdo dla prowadzących doping.

W trakcie inwestycji rozbudowano także murawę o system podgrzewania miejsc rozgrzewki zawodników. Poprawek nie zabrakło również na starej trybunie zachodniej, na której zamontowano budki komentatorskie oraz pomieszczenia trackingu, analityków oraz VAR.

Chciałbym podziękować za dzisiejszy raport oraz za wszystkie dotychczasowe. Mam nadzieję, że obiekt się podoba i będzie spełniał swoją funkcję. Chciałbym zaprosić wszystkich kibiców na mecz otwarcia, który odbędzie się 22-ego kwietnia – pożegnał się kierownik kontraktu, w swoim ostatnim raporcie z budowy Stadionu Króla

Fot. ŁKS Łódź