Siatkówka

Jakie zestawienie wyników da siatkarkom ŁKS-u Commercecon ćwierćfinał Ligi Mistrzyń?

Podobnie jak przed rokiem siatkarki Łódzkiego Klubu Sportowego przed ostatnią kolejką fazy grupowej Ligi Mistrzyń wciąż stoją przed szansą na awans do dalszej fazy turnieju. Żeby to jednak nastąpiło, w czwartek musi paść kilka konkretnych wyników.

Faza grupowa Ligi Mistrzyń wyłoni łącznie osiem zespołów, które zagrają w ćwierćfinałach tych rozgrywek. Pięć miejsc zarezerwowanych jest dla zwycięzców każdej z grup, kolejne trzy przypadną z kolei najlepszym zespołom z drugich miejsc.

Przed ostatnią kolejną fazy grupowej awansu do kolejnej rundy pewnych jest już siedem zespołów – Savino Del Benne Scandicci, Imoco Volley Conegliano, Fenerbahce Stambuł, VakifBank Stambuł, Eczacibasi Stambuł, Novara oraz Chemik Police. Oznacza to, że do tego grona dołączy zaledwie jeden zespół, którym może być ŁKS Commercecon Łódź.

Nie będzie to jednak proste zadanie, bo o ostatnie miejsce premiowane awansem powalczą w czwartek aż cztery zespoły. Oprócz „Łódzkich Wiewiór” w grze wciąż są Dynamo Moskwa, SSC Schweriner UYBA Busto Arsizio. Żeby po raz pierwszy w historii w fazie pucharowej europejskiego czempionatu zagrały Ełkaesianki, w dwóch pozostałych meczach muszą paść konkretne wyniki:

1. ŁKS Commercecon Łódź musi pokonać ASPTT Mulhouse 3:0

Jest to absolutnie konieczny warunek. Można pokusić się również o stwierdzenie, że jest to bardzo łatwy do zrealizowania podpunkt. Już w pierwszym turnieju fazy grupowej w Płovdivie „Łódzkie Wiewióry” pokonały bez większych problemów zespół z Francji 3:0. W czwartek wystarczy jedynie powtórzyć ten wynik.

2. Eczacibasi Stambuł musi pokonać Dynamo Moskawa

Turecki lider grupy D zmierzy się w czwartek z drugim zespołem w tabeli. Oba zespoły w poprzednim roku dwukrotnie spotkały się na parkietach Ligi Mistrzyń i za każdym razem lepsze okazywały się siatkarki ze Stambułu, które w kwietniu wygrały 3:1, a w grudniu cieszyły się ze zwycięstwa 3:0. Jeżeli w czwartek powtórzy się którykolwiek z wyników, bądź Turczynki wygrają 3:2 – ŁKS Commercecon będzie w połowie drogi do ćwierćfinału. Początek meczu zaplanowano na godzinę 15:00.

3. W meczu UYBA Busto Arsizio – SSC Schweriner musi paść wynik 3:1/1:3

Czwartek w grupie A przyniesie nam spotkanie dwóch zespołów z szansą na awans. Z punktu widzenia kibiców ŁKS-u – scenariusz wręcz idealny. Okazuje się, że niekoniecznie. W pierwszym spotkaniu obu ekip lepsze okazały się Niemki, które wygrały wówczas 3:0. W czwartek rozegrany musi zostać przynajmniej jeden set więcej. Nie ma jednak różnicy, kto z tej batalii wyjdzie zwycięsko – ważna jest jedynie ilość setów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:00.

*Sprawa awansu ŁKS-u Commercecon do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń nieco skomplikuje się, jeżeli w czwartek zespół z Miluzy ugra jednego seta. Taki obrót spraw powoduje, że w spotkaniu w grupie A musi zostać rozegrany tie-brak. Ponownie jednak bez znaczenia będzie zwycięzca meczu.
Drogę do awansu „Łódzkim Wiewiórom” zamknie rzecz jasna ewentualny tie-break w spotkaniu z Miluzą.

Jeżeli każdy z trzech scenariuszy potoczy się po myśli biało-czerwono-białych, w czwartek czeka nas historyczny wieczór. Ułożenie spotkań powoduje, że grając z Miluzą łodzianki będą znały wynik meczu w grupie D oraz będą przynajmniej jeden set za spotkaniem Busto Arsizo ze Schwerinem.

fot. Łukasz Żuchowski