NewsPiłka Nożna

Wypożyczenia w ŁKS. Czyli niecodzienny ruch działaczy klubu z Alei Unii

Łódzki Klub Sportowy w tym tygodniu wypożyczył z Legii Warszawa Tomasza Nawotkę. Taki ruch jest niecodzienny za rządów w klubie Tomasza Salskiego i Krzysztofa Przytuły. Sprawdziliśmy jak wyglądały transfery do klubu na zasadzie wypożyczenia w ostatniej dekadzie.

Prezes Tomasz Salski wraz z dyrektorem sportowym Krzysztofem Przytułą podjęli kilka lat temu decyzję, że w filozofii klubu nie ma miejsca na wypożyczenie zawodników z innych klubów, aby ci ogrywali się przy Alei Unii, a później odchodzili bez korzyści dla klubu. ŁKS nie miałby żadnego interesu w takich transakcjach i wypożyczeń w ostatnich latach było jak na lekarstwo. Od czasu pojawienia się Krzysztofa Przytuły w ŁKS-ie na takiej zasadzie do Łodzi trafiło tylko trzech piłkarzy. Tomasz Nawotka jest czwartym.

Żaden z piłkarzy wypożyczonych do klubu w ostatnich latach nie zrobił w Łodzi kariery. Kamil Waśniowski (Varsovia) i Kacper Gajdemski (Chemik Police) zostali sprowadzeni jako młodzi perspektywiczni piłkarze do ŁKS-u. Grywali jednak przede wszystkim w Centralnej Lidze Juniorów. Z tej dwójki tylko Waśniowski zaliczył debiut w pierwszym zespole. Pomocnik za kadencji Wojciecha Robaszka w II lidze wszedł na murawę na ostatnie minuty wygranego 5:0 spotkania z Olimpią ElblągMichał Michałek (Sokół Aleksandrów Łódzki) z kolei był pozyskiwany do klubu z Alei Unii z wielkimi nadziejami jako czołowy strzelec III ligi. Już w drugim spotkaniu strzelił debiutanckiego gola z Ruchem Wysokie Mazowieckie. Niestety był to jedyny gol napastnika w biało-czerwono-białych barwach w lidze (jedno trafienie dołożył jeszcze w Okręgowym Pucharze Polski) i po zaledwie jednej rundzie opuścił klub.

W umowie wypożyczenia obrońcy z Legii Warszawa została zapisana opcja pierwokupu. A więc, ŁKS będzie mógł bez problemu wykupić piłkarza ze stolicy jeśli ten będzie prezentował zadowalający poziom. Jeśli jednak tak się nie stanie to po prostu z tej opcji łodzianie nie skorzystają i Nawotka wróci do Legii. Na pierwszy rzut oka wydaje się to mądrze posunięcie włodarzy ŁKS.

W poprzednich latach takie ruchy transferowe były częściej praktykowane i Łodzi w trakcie jednego sezonu trafiało nawet kilku piłkarzy na wypożyczenie. Jednym z najbardziej rozpoznawanych piłkarzy, którzy mieli spory wpływ na zespół był Jakub Kosecki. „Kosa” wzmocnił „Rycerzy Wiosny” w sezonie 2010/11 jeszcze w I lidze i pomógł wywalczyć łodzianom powrót do elity. Ważną rolę wówczas odgrywał też inny z wypożyczonych Krzysztof Mączyński.

Nawotka jest czwartym piłkarzem w historii ŁKS-u, który trafia do Łodzi na zasadzie wypożyczenia z Legii Warszawa. Wcześniej podobną drogę przebyli Marcin Mięciel, Marcin Smoliński i wspomniany Jakub Kosecki.

Wypożyczenia piłkarzy przez ŁKS w ostatniej dekadzie:

Sezon 2020/21

Tomasz Nawotka (obrońca – Legia Warszawa)

Sezon 2017/18

Kamil Waśniowski (pomocnik – Varsovia)

Sezon 2016/17

Michał Michałek (napastnik – Sokół Aleksandrów Łódzki)

Kacper Gajdemski (bramkarz – Chemik Police)

Sezon 2014/15

Kamil Cupriak (pomocnik – Górnik Zabrze)

Sezon 2012/13

Paweł Kaczmarek (pomocnik – Korona Kielce)